BRATISLAVA. Na Slovensku sa nezavedú legislatívne podmienky pre rodinné podnikanie, opozičná strana KDH dnes neuspela so svojím návrhom.
Poslanci Národnej rady neschválili návrh zákona o podpore rodinného podnikania, ktorý plénu predložili poslanci strany Ján Hudacký, Pavol Zajac a Ján Figeľ.
Vytvorenie podmienok pre rodinné podnikanie malo byť podľa predkladateľov odpoveďou na dlhodobo sa zhoršujúce podnikateľské prostredie, nárast daní, odvodov či poplatkov a celkovej administratívy v podnikaní.
Zákon by podľa nich mohol prispieť aj k zníženiu nezamestnanosti na Slovensku a odbremeneniu sociálneho systému. Rodinní členovia, ktorí by sa stali súčasťou podniku, by sa totiž museli odhlásiť z úradu práce.
KDH navrhovalo tri základné formy rodinného podniku. Malo ísť o rodinnú živnosť, rodinnú farmu a rodinnú obchodnú spoločnosť.
Tieto subjekty mali byť podľa návrhu zvýhodnené v daňovej oblasti, a to napríklad prostredníctvom znižovania základu dane, maximálnej výšky paušálnej dane i sadzby dane z príjmu.
Tá mala mať v prípade rodinnej firmy a rodinnej farmy výšku 19 %, pokiaľ základ dane podniku neprekročí 176,8-násobok životného minima.
Pre rodinné firmy navrhovala strana takisto zjednodušiť administratívu a zlepšiť prístup k štartovaciemu kapitálu.
V tejto súvislosti mal zákon umožniť poskytnutie investičnej pomoci na obdobie dvoch rokov v podobe daňových úľav. A to v prípade, že celkový počet členov rodiny a zamestnancov v podniku je najviac deväť ľudí.