Pri elektrickom kúrení je úspora aj 150 eur.
BRATISLAVA. Koľko zaplatia domácnosti na budúci rok za elektrinu? Závisí to od rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
Zbiera od dodávateľov elektriny posledné návrhy, ktoré povedia, ako si ceny na budúci rok predstavujú. Sľubujú, že ceny pôjdu dole, pretože elektrina na burze zlacnela.
„Keď poklesla cena elektriny na veľkoobchodnom trhu, kúpili sme ju za priaznivú cenu,“ vraví hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Jana Bolibruchová.
Na burze podľa nej elektrina zlacnela o 15 percent, Západoslovenská energetika dokonca hovorí o burzovom znížení cien až o 17 percent. Menší konkurenti, ako sú Slovakia energy či Magna EA, zaregistrovali aj 18percentný pokles na burze.
Vraj nielen komodita
Elektrina ako komodita tvorí niečo vyše dvoch pätín ceny, ktorá sa objaví na faktúre. K tomu treba prirátať poplatky za starostlivosť o káble, prenos elektriny v nich a ďalšie položky.
Regulačný úrad už dlhšie sľubuje, že aj pri nich možno čakať úsporu. Tvrdí, že do faktúr dovolí energetickým firmám zarátať menej položiek.
„Distribučné spoločnosti musia do systému vracať aj poplatky, ktoré získali za pripojenie a z pokút,“ pripomína šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík. Dlhšie sa spomína aj nový poplatok, ktorý sa zavádza pre výrobcov elektriny.
Aj ten má priniesť domácnostiam úsporu. Regulátor však nechce povedať presné čísla, kým sa neukončia všetky cenové konania.
Martin Ondko zo spoločnosti Magna EA si myslí, že pokles cien poplatkov za distribúciu elektriny v kábloch napokon domácnosti nepocítia. Očakáva totiž, že sa mierne zvýši ďalší typ poplatkov, ktoré sa zasa do ceny prirátajú.
Ide o dotácie na výrobu z obnoviteľných zdrojov elektriny, ako sú napríklad solárne články. Tým sa platia špeciálne vyššie výkupné ceny, ktoré sa rozpočítajú do faktúr.
Predpokladá, že dotovaných zdrojov stále pribúda, preto čaká, že konečné ceny klesnú iba o šesť až sedem percent.
Kedy svieti slnko
Holjenčík tvrdí, že podpora zelených zdrojov energií je nastavená správne a nemá dôvod ju na budúci rok upravovať. „Tam nebude žiadny rozdiel,“ hovorí Holjenčík.
Problém s platbami za zelené zdroje majú distribútori elektriny. Tvrdia, že majiteľom zelených elektrární preplácajú za elektrinu viac, než na ňu dostávajú od spotrebiteľov. Regulátor kontruje, že ide iba o časový nesúlad.
„Slnko svieti v lete, vtedy musia majiteľom fotovoltických elektrární platiť veľmi veľa. Ale spotreba v tom čase nie je taká. Chýbajúce peniaze však vyberú od odberateľov v zime, keď je väčšia spotreba elektriny,“ vysvetľuje Holjenčík.
Možno aj desiatky eur
Podľa odhadov na trhu tak možno očakávať celkové zlacnenie elektriny o 5 až 10 percent. Závisí to od rozhodnutia regulátora koncom novembra či začiatkom decembra, ale aj od toho, v ktorej tarife elektrinu odoberáte.
Pri vyšších spotrebách predstavuje elektrina ako komodita vyššie percento z celkovej ceny, ako keď odoberáte málo.
Priemerná domácnosť, ktorá odoberá elektrinu od Západoslovenskej energetiky v tarife D5, a teda elektrinou aj kúri, by tak pri priemerných ročných nákladoch 1555 eur mohla ušetriť vyše 150 eur.