BRATISLAVA. Francúzske firmy doteraz pociťovali problémy súvisiace s ekonomickou krízou, priznal prezident Francois Hollande. Aj preto na Slovensku prepúšťali.
„Ale teraz prichádza nová éra spolupráce, ktorá bude prospešná pre Slovensko aj Francúzsko,“ sľúbil po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom.
Oslovil ho familiárne
Francúzsky prezident prišiel na Slovensko vôbec prvýkrát. V premiérovi Robertovi Ficovi však vidí spojenca v snahe nielen škrtať, ale aj podporovať rast ekonomiky.
Ukázalo sa to aj v utorok.
„Mladý človek nehľadí na to, či bude deficit tri percentá, alebo 3,1. Nerozumie, prečo je dôležité mať dlh 60 percent HDP, a nie 80, ani čo je inflácia. Potrebuje prácu, príležitosť presadiť sa,“ povedal Fico po stretnutí.
Francúzskeho prezidenta oslovoval familiárne „drahý Francois“.
Ľavicoví lídri sa prakticky vo všetkom zhodli. Aj Hollande hovoril, že už nechce riešiť len rozpočtovú disciplínu.
„Potrebujeme dynamiku, ktorá urobí z Európy skutočný avantgardný celok, predvoj lepšieho riadenia. Potrebujeme posilniť koordináciu a zároveň zostať na čele v technológiách a inováciách.“
Ak jeho plán nevyjde, porastie vplyv extrémistov, varovali obaja lídri.
Francúzsky prezident udelil Gašparovičovi Veľký kríž Čestnej légieČítajte
Vyvážiť vplyv Ruska
Slovensko je pre Hollanda dôležité, potvrdila aj francúzska novinárka Valérie Natafová z televízie TF1. „V situácii, keď je európska ekonomika v kríze, naberajú tieto krajiny na význame.“
Pred Slovenskom navštívil Hollande Poľsko a Slovinsko. „Do istej miery za tým môže byť aj snaha vyvážiť vplyv Ruska,“ hovorí novinárka.
S Gašparovičom si Hollande vymenil najvyššie štátne vyznamenania. Slovenskému prezidentovi udelil Veľký kríž Čestnej légie.
Národný rad Čestnej légie predtým dostali aj Milan Rastislav Štefánik a diplomat Ján Kubiš.