WASHINGTON. Americký Úrad pre kontrolu meny (OCC) a Štátna poisťovňa úspor FDIC budú od veľkých amerických bánk požadovať, aby mali v držbe dostatok aktív, ktoré môžu bez problémov predať v prípade, že banky stratia možnosť získať úver.
Úrady sa tak v stredu pridali k návrhu amerického Federálneho rezervného systému (Fed). Predstavitelia Fedu 24. októbra jednomyseľne hlasovali za návrh, že budú od bánk, ktoré má Fed vo svojej pôsobnosti, žiadať, aby splnili nové štandardy v oblasti likvidity.
"Súčasná finančná kríza ukázala, že riziko spojené s likviditou môže mať významné dôsledky na veľké bankové organizácie. To môže priniesť efekty, ktoré sa prenesú do finančného systému ako celku a do širšej ekonomiky,“ uviedol šéf FDCI Martin Gruenberg.
"S určeným súborom likvidných aktív v rukách budú banky v silnejšej pozícii na to, aby zvládli záťažové finančné prostredie,“ doplnil Gruenberg.
Obidve regulačné agentúry informovali, že ich verzia návrhu bude "v podstate rovnaká" ako návrh Fedu. Pravidlá regulujúce likviditu majú za cieľ zaistiť, že banky budú mať dostatok hotovosti na to, aby si ich klienti mohli vyberať svoje vklady. Preto majú banky držať isté minimálne množstvo aktív, ktoré sa budú dať ľahko predať.
Takéto pravidlá sú jedným z kľúčových aspektov novej medzinárodnej dohody Bazilej III. Podľa návrhov OCC a FDIC by banky mali vytvoriť zásobu likvidných aktív do roku 2017. Podľa pravidiel Bazileja III by banky mali takúto požiadavku splniť do roku 2019.