Aby ste v bytovom dome dosiahli takú úsporu tepla, ktorá zodpovedá kvalite zateplenia, treba prispôsobiť aj vykurovaciu sústavu.
Vykurovacia sústava nerozpozná, že je dom zateplený a dodáva rovnaké množstvo tepla ako pred zateplením. Termoregulačné ventily sa tomu snažia zabrániť a vykurovať menej, no svojimi vlastnosťami na to nestačia.
"Často začnú spôsobovať hluk, pískanie, búchanie,“ vysvetľuje slovenský expert Juraj Šmelík, ktorý sa problematikou dlhodobo zaoberá.
Takmer každý dom po zateplení zníži spotrebu tepla, ale úspory nebývajú adekvátne kvalite zateplenia. Bežné je zníženie spotreby tepla na vykurovanie o 20 až 30 percent.
V téme sa okrem toho dočítate:
Úspory na účtoch neuvidíte hneď
Čo by ste mali vedieť o kúrení
„Ak je dom zateplený podľa platných noriem, spotreba tepla by sa mala znížiť aspoň o 50 percent,“ vraví Šmelík.
Čo ukázali merania
K dispozícii má napríklad dlhodobé sledovania a porovnania spotreby tepla domov v Bratislave – Ružinove. „Rozdiely v spotrebách tepla medzi zateplenými domami bývajú obrovské,“ vraví.
Tému nájdete v štvrtkových novinách.
Okamžite si ho môžete prečítať vďaka službe Piano.
Jeden príklad za všetky: na Ondrejovovej ulici je zateplený dom s najnižšou spotrebou tepla. O pár metrov ďalej, na
- Ak plánujete v bytovke požiadať o úver na zateplenie zo ŠFRB, súčasťou projektového riešenia zateplenia bytovej budovy musí byť aj projekt následného hydraulického vyregulovania vykurovacej sústavy.
Borodáčovej ulici je tiež zateplený dom so spotrebou tepla trojnásobne vyššou (dokonca viac ako niektoré nezateplené domy).
Obidva domy sú tvarom aj veľkosťou úplne rovnaké a teplom sú zásobované z toho istého zdroja tepla – spoločnej výmenníkovej stanice.
Jediné v čom sa líšia, je stav vykurovacej sústavy a hydraulického vyváženia. V jednom dome dotiahnuté do dokonalosti, v druhom zanedbané.
Niekedy stovky eur, niekedy tisíce
Po zateplení v každom dome treba iné zmeny. Závisia od vlastností zateplenia, vykurovacej sústavy pred zateplením, od pôvodného technického riešenia hydraulického vyregulovania, druhov a typov použitých termoregulačných ventilov a regulátorov. O rozsahu potrebných zmien rozhoduje projektant.
V niektorých domoch sa už pri hydraulickom vyvážení pred zateplením počítalo s tým, že dom raz bude zateplený a tomu bol podriadený aj výber ventilov a regulátorov, vysvetľuje Šmelík.
V takýchto prípadoch stačí iba zmena nastavenia, počet regulačných prvkov na výmenu býva veľmi malý. Cena za zmenu hydraulického vyregulovania potom býva od niekoľko sto eur.
Veľmi veľa je však prípadov, keď výber typov termoregulačných ventilov nebol robený s ohľadom na budúce zateplenie. Možnosti úspor tepla v takýchto domoch sú výrazne obmedzené a nikdy sa nepodarí znížiť spotrebu tepla tak, ako v domoch so správne nadimenzovanými ventilmi.
V takýchto prípadoch je vhodné termoregulačné ventily vymeniť za iné, vhodnejšie typy. Takéto zmeny stoja tisíce eur, vo veľkých domoch niekoľko desiatok tisíc. Stále je to však nepatrný zlomok v porovnaní s cenou zateplenia, vraví Šmelík.
Úspory na účtoch neuvidíte hneď
Ustálenie platby domu za vykurovanie na úrovni toho, ako teplom šetríte, trvá dva až tri roky. No časť úspor uvidíte už skôr.
Ak ste správne zateplili dom a máte dobre vyregulované kúrenie, len časť úspor sa objaví na účtoch už v prvej sezóne po zateplení.
Je to preto, že cena tepla sa skladá z dvoch zložiek – variabilnej a fixnej.
Variabilná zložka (zjednodušene náklady za palivo) je závislá od spotreby tepla a v tejto zložke sa zníženie spotreby (zateplením, ale aj inými úspornými opatreniami) prejavuje ihneď, vysvetľuje Juraj Šmelík.
Čo najskôr a čo až potom
Fixná zložka (zjednodušene náklady na udržiavanie zariadení na výrobu a distribúciu tepla v prevádzkyschopnom stave) nie je závislá od aktuálnej spotreby a platí sa za ňu podľa spotreby spred dvoch rokov.
- Bezplatné energetické poradenstvo poskytujú špecialisti Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.
- Nájdete ich v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU v Trenčíne, Banskej Bystrici a Košiciach, kontakty sú na siea.sk.
- Agentúra zriadila aj bezplatnú linku 0800 199 399, funguje aj internetová poradňa.
- Poradensko-konzultačné služby osobne aj telefonicky robí aj Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku.
- Kontakty na kancelárie (Košice, Bratislava, Banská Bystrica, Martin, Žiar nad Hronom) sú na zsvb.sk.
„Z toho vyplýva, že ustálenie platby domu za vykurovanie na úrovni zodpovedajúcej zníženej spotrebe tepla trvá dva až tri roky,“ dodáva.
Pozitívny efekt zateplenia a následného vyregulovania sa prejaví vo fixnej zložke ceny tepla až po znížení regulačného príkonu, upozorňuje Karol Kehér, riaditeľ pobočky Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v Košiciach.
Podľa súčasného regulačného rámca regulačný príkon vychádza z reálnej spotreby tepla v predchádzajúcom období – konkrétne vo vykurovacej sezóne dva roky pred zateplením, takže v ekonomike domu sa môže prejaviť až neskôr.
O príkone sa dá rokovať
„V praxi sa však často stáva, že dodávateľ je ochotný regulačný príkon znížiť aj skôr,“ hovorí Kehér.
Preto sa podľa neho oplatí túto požiadavku s dodávateľom tepla pri uzatváraní zmluvy prerokovať.
Spraviť by to za vás malo spoločenstvo vlastníkov alebo váš správca.
(ht)
Čo by ste mali vedieť o kúrení
- Pri centrálnej dodávke tepla v bytových domoch pri fakturácii rozhoduje celkové dodané množstvo tepla na vykurovanie do domu. Údaje z pomerových rozdeľovačov tepla (prístroj na radiátore) určujú len pomery, v akých sa delí suma fakturovaná pre dom medzi byty.
- Bytový dom je vykurovaný ako celok. Vzhľadom na to, že teplo prestupuje stenami, stropom a podlahou miestnosti, nedá sa vylúčiť vzájomné tepelné ovplyvňovanie medzi susediacimi bytmi.
- Tieto prestupy tepla nie je možné presne zaznamenať a vyčísliť. Nezohľadňujú ich ani pomerové rozdeľovače tepla.
- Výsledkom rozpočítavania v bytových domoch je preto vždy len priblíženie sa k reálnemu rozdeleniu nákladov na teplo.
- Takmer v 90 percentách bytových domov na Slovensku bolo vykonané hydraulické vyregulovanie vykurovacích sústav, inštalácia termoregulačných ventilov a pomerových rozdeľovačov tepla na vykurovacích telesách. Aj vďaka vykonaniu týchto opatrení sa za posledných 10 rokov podarilo na Slovensku znížiť konečnú spotrebu tepla na vykurovanie bytových domov až o tretinu.
- Chcete vedieť, koľko váš dom ušetril zateplením alebo vyregulovaním? Požiadajte správcu, aby dal zostaviť porovnanie spotrebovaného tepla na vykurovanie so zohľadnením počasia v porovnateľných vykurovacích obdobiach pomocou „dennostupňov“. Porovnávajte spotrebu tepla na jeden „dennostupeň“.
- Celoročné vyúčtovanie musíte dostať od správcu, vlastníka domu či spoločenstva vlastníkov bytov najneskôr k 31. máju nasledujúceho roka.
- Musí obsahovať údaje o rozpočítavaní množstva dodaného tepla na vykurovanie zvlášť pre bytový dom a zvlášť pre vás ako konečného spotrebiteľa.
Zdroj: SIEA (ht)
Aj nastaviteľné ventily sa líšia
Každý termoregulačný ventil nie je rovnaký.
Tak ako nemožno namontovať na hocijaké auto hocijaké koleso - svojimi rozmermi a vlastnosťami musí zodpovedať určitým požiadavkám – tak aj ventil musí mať vhodné vlastnosti.
Existuje mnoho druhov a typov, ktoré sa líšia svojimi prietokovými vlastnosťami a účelom použitia. Niektoré sú určené na nízke prietoky, iné na vysoké. Niektoré majú nemeniteľné vlastnosti, iné sú nastaviteľné.
„Aj medzi nastaviteľnými sú tiež rozdiely, líšia sa rozsahom nastavenia,“ vysvetľuje Juraj Šmelík.
(ht)
Vyregulovanie pomôže aj v starších domoch bez zateplenia
Nové nastavenie odstránilo ťažkosti pri nedokurovaní prízemných bytov či prekurovaní na vyšších podlažiach.
Význam hydraulického vyregulovania aj starších vykurovacích sústav vyplýva zo spôsobu projektovania a návrhov budov v minulosti. Tie vychádzali z úrovne technického poznania, materiálového vybavenia a nedostatkov pri ich výstavbe, vysvetľuje Karol Kehér, riaditeľ pobočky Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v Košiciach.
Pôvodné rozvody tepla a výkony vykurovacích telies sa po obnove domu stávajú o 20 až 40 percent predimenzované. Projektová optimalizácia sa začala intenzívnejšie uplatňovať až po roku 1986.
Vďaka hydraulickému vyregulovaniu vykurovacích sústav sa vyriešili problémy vo vykurovaní objektov v tepelných okruhoch jednotlivých kotolní alebo odovzdávacích staníc tepla. Optimalizovali sa prietoky vykurovacej vody, požadovaná kvalita vykurovania všetkých priestorov v objektoch, v ktorých spoľahlivé vykurovanie nebolo samozrejmosťou. To sa výrazne podpísalo na odstránení ťažkostí pri nedokurovaní prízemných bytov a pri prekurovaní bytov na vyšších podlažiach a v konečnom dôsledku hydraulické vyregulovanie vo viacerých prípadoch prinieslo zníženie spotreby tepla na vykurovanie, dopĺňa Kehér.
(ht)