Do budúcna sa výrazný pokles, ale ani prudký rast cien nečaká.
BRATISLAVA. Do žilinskej realitky Custom.real čoraz častejšie volajú záujemcovia o predaj bytu a vysokou cenou, ktorú pýtajú, maklérov úplne ohromia.
„Niekedy ich byty ani nezoberieme do ponuky,“ vraví Vladimíra Šugárová z tejto realitky.
Nechcú totiž, aby si ďalší záujemcovia s bytmi na predaj pri pohľade na web mysleli, že sa byty predávajú naozaj tak draho.
Práve Žilinský kraj bol v treťom štvrťroku jediný, kde sa podľa Národnej banky Slovenska ceny nehnuteľností medziročne zvýšili. „Zaevidovali sme nárast cien hlavne starších bytov,“ vraví Šugárová.
Kliknutím infografiku zväčšíte
Byty z exekúcií sa predali
Pri pohľade na celé územie Slovenska však nehnuteľnosti mierne zlacneli. V treťom štvrťroku klesla cena domov a bytov u nás medziročne o 1,6 percenta.
Oproti predošlému kvartálu sa znížila o 0,8 percenta. V priemere tak štvorcový meter nehnuteľnosti na bývanie vyšiel na 1220 eur.
Národná banka tvrdí, že v porovnaní s obdobím pred vrcholom realitného boomu sú priemerné ceny bývania najbližšie k ich úrovni v druhom štvrťroku 2007.
Najdrahšie sú stále byty a domy v Bratislavskom kraji, najlacnejšie v Nitrianskom. V tom druhom sa to môže do budúcna otočiť. Ceny by tak rástli.
„Úplne lacné byty, ktoré boli na trhu, lebo na nich boli exekúcie alebo ich ľudia nevedeli splácať a potrebovali ich predať, sa už vypredali. Momentálne sa začínajú predávať byty, ktoré boli celý čas na trhu, no za vyššie ceny,“ vysvetľuje Peter Červenák, majiteľ Prvej realitnej, ktorá predáva byty v Komárňanskom a Novozámockom okrese, čo patria do Nitrianskeho kraja.
Červenák čaká, že ľudí zmena prekvapí a môže chvíľu trvať, kým prestanú vyčkávať na lacnejšie byty a budú kupovať aj to, čo na trhu je, pretože sa v regióne nestavia, lebo sa to neoplatí.

Úspornejšie novostavby
Podobne zamŕzajú novostavby aj v bratislavskom regióne, hovorí Ján Porázik z Fincentra. Keď s klientmi rieši financovanie ich bývania, vidí, že ceny starších nehnuteľností stagnujú. Ak sa niečo zlacňuje, tak sú to novostavby, vraví Porázik.
Majiteľ kancelárie RE/MAX Elite Andrej Churý u konkurentov skôr vidí, že sa developeri snažia ceny nadhodnocovať, aby neskôr ponúkli „zľavu“. „To nám síce papierovo ukazuje, že ceny klesajú, ale opak je pravda,“ dodal.
V realitke Vivareal, ktorá sa sústreďuje na nehnuteľnosti v trnavskom regióne, tvrdia, že lacnejšie sú novostavby, ktoré pribudli nedávno, než tie, čo už na trhu istú chvíľu sú.
„Pri tých novších sú ceny zreálnené, byty v nich majú menšie výmery,“ povedal Ivo Foltín, konateľ realitky. Očakáva, že tamojšie ceny bytov sú už stabilizované a nemali by ďalej klesať.
Širokú ponuku novostavieb z celého Slovenska nájdete na portáli Reality.sme.sk
Ďalší vývoj cien bytov a domov v Košickom kraji sa Tatiana Abošiová z AA Reality Slovakia neodváži odhadnúť. „Od januára sa tu veľmi slabo predávajú reality,“ hovorí.
Zlacneli podľa nej domy v okolí Trebišova, kde často zamieria ľudia, ktorí majú dlžoby či exekúcie. Keď sa presťahujú, zostane im po kúpe domu aj hotovosť, uzatvára Abošiová.
Dôvody, pre ktoré na jednej strane celkovo byty a domy zlacňujú, ale byty s piatimi izbami zdražujú, je ťažké vysvetliť. Naopak, ceny honosných víl idú podľa Národnej banky dole.
Môže ísť o špecifické nehnuteľnosti, ktorých môže byť napríklad na trhu málo. Potom vidno každý výkyv, hľadá vysvetlenie analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Ceny by už klesať nemali
Do budúcna by mali podľa Koršňáka ceny nehnuteľností na Slovensku skôr stagnovať.
„Ak bude silnejší ekonomický rast, potom sa môžu ceny nehnuteľností odraziť aj odo dna, ale nepredpokladám, že v horizonte dvoch či troch rokov tu budeme mať 10 či 15-percentné medziročné rasty cien nehnuteľností,“ hovorí.
Podobne to vidí aj analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
„Súčasný ekonomický vývoj v krajine a s ním súvisiaca vysoká miera nezamestnanosti zatiaľ nenaznačujú, že by v tomto roku, ale ani v roku 2014, mali začať ceny nehnuteľností výraznejšie rásť. Ani výraznejší pokles sa nám už nezdá pravdepodobným,“ povedala Sádovská.