SME

Nový moderátor O päť minút dvanásť: Prísť do debaty má byť cťou

Nový moderátor RTVS O päť minút dvanásť chce, aby relácia začala mať váhu.

Martin Strižinec (31) vyštudoval žurnalistiku na Univerzity Komenského. Čítal správy v Rádiu Expres, odkiaľ odišiel do televízie TA3, kde moderoval správy a neskôr reláciu Debata. Od novembra je novým moderátorom O päť minút dvanásť.Martin Strižinec (31) vyštudoval žurnalistiku na Univerzity Komenského. Čítal správy v Rádiu Expres, odkiaľ odišiel do televízie TA3, kde moderoval správy a neskôr reláciu Debata. Od novembra je novým moderátorom O päť minút dvanásť. (Zdroj: SME – GABRIEL KUCHTA)

Nezáživnú politickú debatu, ktorej hostí a témy určovali viac politici ako jej tvorcovia, chce vedenie RTVS zmeniť na rešpektovaný formát. Pokúsiť sa o to má MARTIN STRIŽINEC.

Do RTVS prichádzate z TA3, kde ste moderovali polhodinovú týždennú reláciu Debata. V nej bol za posledné dva mesiace trikrát hosťom Pavol Paška. Prečo?

„Debata bola spoločenská talkshow, klasický formát jeden na jedného. Pre mňa veľká šanca po dlhom období robiť niečo iné ako čítať správy. Mal som pocit, že to bude príjemné oživenie mojej práce. Hostí vyberal dramaturg, ktorého pohnútky som neriešil. Vždy som sa snažil s hosťami rozprávať tak, aby z toho divák niečo mal. Rozprával som sa aj s Jurajom Kukurom, Róbertom Bezákom alebo Antonom Srholcom.“

SkryťVypnúť reklamu

Je v poriadku, keď je ten istý politik v relácii tohto typu trikrát za dva mesiace?

„TA3 je spravodajská televízia, je v nej veľa formátov, kde sa robia rozhovory, berie sa to v širšom kontexte. Iní zase chodia do Témy dňa, do Správ.“

Keby ste vy boli dramaturgom, bol by tam Pavol Paška tak často?

„Nebol som ním a už je zbytočné sa nad tým zamýšľať. Teraz som v RTVS.“

Kto bude vyberať hostí do O päť minút dvanásť?

„Dramaturg po konzultácii so mnou a s redakciou.“

Ak teraz dramaturg zavolá trikrát za sebou toho istého politika, čo mu poviete?

„Že to nie je vhodné. Vytvárame nový tím a chceme celú reláciu posunúť niekam inam.“

V prvej relácii pred týždňom ste hovorili, že máte plán zmeniť jej vysielací čas, aby to nebolo počas nedeľného obeda. Je to reálne?

SkryťVypnúť reklamu

„Skôr je to len moje zbožné želanie. Divácky návyk na tento čas je veľmi silný. Z môjho pohľadu sa dá politika riešiť aj v iný deň a v inom čase a myslím, že ak má relácia dobrý obsah, ľudia si ju pozrú aj vo štvrtok večer. Možno sa mi to raz podarí.“

Na rozdiel od vašich predchodcov aj v iných televíziách ste nikdy nerobili klasického spravodajcu, ktorý by s politikmi denne pracoval. Nebude vám to chýbať?

„Od dvanástich rokov čítam každý deň noviny. Vyrastal som v prostredí starších ľudí, bol som najmladší v rodine, na každej oslave sme politizovali. S rovesníkmi som sa viac­-menej nemal o čom rozprávať. Dvanásť rokov čítam správy, pričom v Rádiu Expres som si ich musel sám vyberať, editovať, urobiť ich zaujímavými pre poslucháča. Veľmi veľa som sa tam naučil. Myslím, že prehľad mám a viem, čo sa v politike deje.“

SkryťVypnúť reklamu

Pred nástupom do RTVS ste sa v Prahe stretli s Václavom Moravcom, ktorý úspešne moderuje nedeľnú diskusiu v Českej televízii. Boli ste si po rady?

„Hlavne ma zaujímalo, ako funguje zákulisie jeho Otázok, koľko ľudí sa na tom podieľa, ako reláciu pripravuje. Nie je mojou ambíciou napodobňovať Václava Moravca, no má za sebou oveľa bohatšiu kariéru a to, čo robí, je jedinečné. Našou ambíciou je vytvoriť podobne rešpektovaný formát. Mojím vzorom, je viac Piotr Kraśko z poľskej TVP.“

Problém politických diskusií na Slovensku je, že dramaturgiu robia politici, ktorí si vyberajú, s kým do relácie pôjdu a s kým nie. Moravec hovorí, že je to preto, lebo televízia nemá rešpekt a odporúča nechať v štúdiu prázdne kreslo alebo divákom oznámiť, kto a prečo odmietol prísť. Budete to robiť?

SkryťVypnúť reklamu

„Je to tak, stranícke centrály určili, komu pokazia nedeľu. Súhlasím s Václavom, že treba vybudovať niečo, čo bude rešpektované, no nebude to zajtra. Nemôže ísť o revolúciu, ale evolúciu. Budeme sa snažiť, aby bola česť prísť v nedeľu do RTVS.“

Budete viac pracovať s prázdnym kreslom?

„Áno, v prípadoch, keď to bude zodpovedať situácii.“

Problémom relácie boli aj nezáživné témy. Prečo napríklad nebola relácia o tom, prečo Štefan Harabin vysúdil 150-tisíc eur?

„Nemám problém riešiť ani túto tému, boli župné voľby, nemali sme kedy.“

Boli ste v župných voľbách voliť?

„Zúčastnil som sa, ale nevolil som. Nevyhovoval mi výber kandidátov.“

Moravec rieši svoj konflikt záujmov tak, že nechodí voliť. Je to správny postoj?

„Nemyslím si, že by som nemal chodiť voliť, už len pre tú mizernú volebnú účasť. Voliť by sa asi malo. I keď nebol som, keď sa rozhodovalo medzi Ivanom Gašparovičom a Vladimírom Mečiarom v druhom kole prezidentských volieb v roku 2004.“

SkryťVypnúť reklamu

Ste skôr liberál alebo konzervatívec?

„Liberál, ale neznamená to, že mám koho voliť.“

V jednej z Debát ste povedali, že máte rád, keď je v štúdiu žoviálna atmosféra. Aj v prvej relácii O päť minút dvanásť ste sa o to pokúsili. Nemali by novinári politikov skôr trápiť nepríjemnými otázkami ako s nimi vtipkovať?

„Za tých pár rokov som odpozoroval, že keď sa politici cítia príjemne, sú ochotnejší hovoriť normálnejšie. Aj oni sú len ľudia a majú nejaké plány na víkend. Áno, v istej chvíli by sa mali cítiť nepríjemne, a neviem presne, kde je tá hranica. Skúšam to, učím sa. Tvrdosť však netreba prezentovať niečím iným ako faktami, a to je aj o tom, aké zázemie moderátor má. Ak si bude reláciu robiť sám, kým politici majú tímy, školenia, nikdy nebude dobre pripravený. Keď tu bol Larry King, povedal, že na jeho show robí v zákulisí 40 ľudí. Úprimne sa čudoval, že u nás za nejakú reláciu zodpovedá jeden človek. Verím, že sa to zmení.“

SkryťVypnúť reklamu

V Českej televízii moderátorovi počas diskusie kolega okamžite našepkáva, či politik klame. Máte vy niekoho takého?

„Zatiaľ nie, hľadáme ho. Neviem o tom, že by to u nás doteraz takto fungovalo. Takýto človek v zákulisí je veľmi dôležitý.“

Ako sa vám páčila vaša prvá relácia?

„Pozrel som si len prvých dvadsať minút. V živote som nezažil niečo také, ako tú nedeľu. Bol som veľmi emociálne vyčerpaný, doľahol na mňa stres, tréma. Ponuka od RTVS bola z tých, čo sa neodmietajú. Budem veľmi rád, keby relácia rástla.“

Politici si dovoľujú, nemajú rešpekt

Václav Moravec hovorí, že moderátor by mal viac pracovať s prázdnym kreslom.

moravec.jpg

BRATISLAVA. „Kedysi som mal podobný problém,“ hovorí o probléme dostať do relácie konkrétnych hostí moderátor najsledovanejšej politickej diskusie v Česku Václav Moravec.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto si politici dovoľujú iba preto, lebo k televízii nemajú rešpekt, roky bola nástrojom politickej manipulácie.“ Podľa Moravca to spôsobil aj jej stav za vlády Vladimíra Mečiara.

Moderátor povedal, že sa situácia zmenila, keď začal používať prázdne kreslo, ktoré aj vizuálne ukázal na kameru. Divákom zároveň vysvetlil, prečo dotyčného hosťa pozval a z akých dôvodov on odmietol prísť.

„Je dôležité vybudovať relácii silnú značku. Politici vedia, že keď sa tam neobjavia, skôr im to uškodí,“ hovorí Moravec.

Politici mu neraz povedali, že keby neprišli, v strane by im povedali, že ju poškodzujú. Pre Moravca je tiež dôležité, aby v relácii odznelo niečo jedinečné a citovali ju ostatné médiá.

„Určite takúto ambíciu máme, aj keď sa chceme posúvať postupne a s pokorou bez veľkohubých vyjadrení a hlavne tak, aby bol spokojný divák,“ hovorí šéfredaktor spravodajstva RTVS Lukáš Diko.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho prieberčivosť politikov nie je až taká dramatická, ako sa vykresľuje. Myslí si, že je dôsledkom aj konkurenčného boja medzi ostatnými televíziami a nedá sa odstrániť okamžite.

„Naším cieľom je mať takú reláciu, o účasť v ktorej sa budú diskutéri biť.“

Diko hovorí, že televízia sa nebojí ani prázdneho kresla, považuje ho však za „hraničný inštitút“.

„Na prvom mieste je divák a poslucháč a od toho sa odvíja aj dramaturgia každej diskusnej relácie, aby sme mu priniesli informácie a aby si mohol porovnať odlišné názory politikov či odborníkov,“ hovorí Diko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (25. 5. 2025)
USD 1.130
AUD 1.757
CZK 24.915
JPY 161.130
CAD 1.563
GBP 0.838
HUF 403.550
PLN 4.260
CHF 0.930
SEK 10.835

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 127
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 724
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 114
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 827
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 295
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 581
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 383
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 227
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 258
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 334
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 997
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 927
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 226
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 207
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 055
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 657
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Wall Street - ilustračná fotografia.

Na podvody upozornila whistleblowerka.


7
Ilustračné foto

Piatkové oslabenie prispelo k týždenným stratám trhu.


TASR

Akcie U.S. Steel v reakcii vyskočili.


TASR
Ilustračné foto

Za väčšie riziká považujú podniky hospodársko-politické rámcové podmienky a slabý dopyt.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 258
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 334
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 997
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 927
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 226
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 207
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 055
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 657
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu