BRATISLAVA. Štyri milióny z eurofondov, ktoré sa mali použiť na elektronizáciu zdravotníctva, musí ministerstvo zdravotníctva vrátiť a hrozí, že nám ich napokon Európska komisia definitívne nepreplatí.
Dôvodom je dodatok k zmluvám dvoch softvérových firiem z roku 2011. Ten dohodlo a schválilo ministerstvo financií za Ivana Mikloša, aby ho potom za Petra Kažimíra označilo za neprípustný a odmietlo preplatiť.
„Nezrovnalosti odhalili slovenské orgány, ktoré samy tento problém aj naprávajú,“ hovorí Ingrid Ludviková zo slovenského Zastúpenia Európskej komisie.
Dodáva, že slovenské úrady rozhodli aj o tom, že nebudeme od Bruselu žiadať preplatenie 100 percent nákladov na projekt. Brusel vlastnú kontrolu programu elektronizácie v súčasnosti nerobí.
Iné vedenie, iný názor
Za minulej vlády riadil eurofondy pre informatizáciu Ivan Mikloš (SDKÚ), pretože pod ministerstvo financií spadal program Informatizácia spoločnosti. Miklošovi ľudia neboli spokojní s nastavením eHealth, tak ako ho urobili ešte za prvej Ficovej vlády.
Kompromisom medzi štátom a firmami, ktoré vyhrali tender a mali už platné kontrakty, bol dodatok. V ňom prichádza konzorcium firiem Ness a Lynx o možnosť profitovať na dodávkach počítačov, serverov a inej techniky za štyri milióny eur.
Ministerstvo financií totiž rozhodlo, že sa použije technika, ktorú nakúpilo pre potreby Ústredného portálu verejnej správy, ktorého výstavbu medzitým štát zrušil.
Lynx a Ness však neprišli skrátka. Dodatkom zároveň získali objednávku na programovanie vecí súvisiacich napríklad s elektronickými zdravotnými preukazmi. Tie mali byť zasa pôvodne súčasťou zrušeného Ústredného portálu verejnej správy. Celková cena zmluvy sa teda nemenila.
Bez súťaže
Nové vedenie ministerstva financií vyhodnotilo zadanie nových softvérových objednávok obyčajným dodatkom ako porušenie pravidiel, ktorými sa riadia eurofondy. Aj na tieto práce sa totiž mohla urobiť súťaž. Nedá sa preto povedať, či by sa nenašli firmy, ktoré by ich vedeli urobiť lacnejšie ako za štyri milióny.
Súčasná ministerka zdravotníctva Zvolenská prípad hodnotí ako zlyhania bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH). „Stopercentná korekcia je pre nás najväčší postih, aký môžeme mať,“ reagovalo súčasné ministerstvo.
Uhliarik pripomína, že zmeny schválilo ministerstvo financií, ktoré dnes požaduje vrátenie peňazí.
„To, že v súčasnosti sa pozerá na tento dodatok inými očami a tie isté štyri milióny eur vidí ako neoprávnený výdavok, je už skôr politický problém a, bohužiaľ, nevieme ho ovplyvniť,“ povedal Uhliarik.
Bývalý minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) sa dnes k projektu nevyjadruje. Rovnako sa ku korekcii nechcú vyjadrovať ani firmy Ness a Lynx, ktoré majú prípravu na starosti.
eHealth má doniesť ročne sto miliónov eur
Odhady firiem aj bývalého vedenia ministerstva zdravotníctva hovoria o veľkých úsporách.
BRATISLAVA. Ak by sa zdravotníctvo elektronizovalo, mohlo by to zvýšiť komfort pre pacientov a ušetriť peniaze. Bývalé ministerstvo zdravotníctva odhadlo, že ročne až sto miliónov eur.
Lekári o sebe budú vedieť
O čo ide
- Elektronicky by sa mali predpisovať lieky, pacienti by mali mať elektronickú zdravotnú knižku.
- Prípravy sa začali v roku 2008. Pôvodne bol plán začať v roku 2013.
- Celkovo je program zavedenia elektronizácie plánovaný do roku 2020.
Prínosom pre pacientov má byť najmä to, že lekári o sebe budú vedieť. Dnes kardiológ nevie, aké lieky pacientovi predpísal napríklad urológ alebo ortopéd.
Môže sa tak stať, že lekári predpíšu lieky, ktoré sa spolu neznesú alebo majú rovnakú účinnú látku a pacient sa predávkuje. Po novom by si lekár mohol v elektronickej zdravotnej karte pozrieť, čo vyšetrovali alebo predpisovali iní.
Aj na tejto zmene by sa dalo ušetriť. Lekári by totiž mohli zabrániť duplicitným vyšetreniam.
Ak by totiž robil krvné testy praktický lekár, špecialista už môže použiť jeho výsledky, nemusí robiť testy nanovo.
Úsporu by mohla priniesť aj kontrola od pacientov. Mali by totiž prístup do elektronickej karty, kde by si mohli skontrolovať, či ich lekár nevyúčtoval aj vyšetrenia, ktoré neurobil. To si môžu kontrolovať aj dnes, ale to využívajú málo.
Musia mať ochranu
Na to, aby sa systém nedal ľahko zneužiť, musí systém obmedzovať práva na prístup k informáciám respektíve ich deliť na viaceré úrovne dôvernosti.
Napríklad lieky na psychické problémy gynekológ nepotrebuje poznať, preto by nemal mať prístup do tejto sekcie.
Na to, aby elektronizácia fungovala, musia dostať poistenci elektronické karty a lekári potrebujú iné prístupové karty, ktorými sa dostanú do karty konkrétneho pacienta