Európska únia dáva Ukrajine najavo svoju spriaznenosť aj tým, že donútila Slovensko, aby už na budúci rok zaplo spätný chod plynovodu.
BRATISLAVA. Plyn bude v slovenských plynovodoch predsa len prúdiť aj zo západu na východ.
Presadil to Brusel, podľa ktorého je dohoda o tom, aby cez Slovensko prúdil plyn na Ukrajinu, na spadnutie. Upozornil na to Financial Times.
Informáciu o finišovaní na dohodách potvrdila hovorkyňa eurokomisára pre energetiku Günthera Oettingera. Detaily nekomentuje.
Podobne je na tom aj spoločnosť eustream, ktorá spravuje náš tranzitný plynovod. Tvrdí len, že spolupracuje na príprave memoranda k spätnému toku plynu.
Majú to platiť iní
Plyn z Ruska
Cena za 1000 kubíkov
Veľká Británia: 313 USD
Holandsko: 371 USD
Nemecko: 379 USD
Maďarsko: 390 USD
Slovensko: 429 USD
Bulharsko: 501 USD
Poľsko: 525 USD
Ukrajina: 560 USD
Macedónsko: 564 USD
Ide o odhady z minulého roka, medzitým si viacerí hráči na trhu dohodli zľavy, napríklad Ukrajina by mala mať plyn lacnejší o 10 %. Gazprom ceny nezverejňuje.
Zdroj: Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku, energy analytics.
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský ešte v auguste hovoril, že najskôr budeme môcť Ukrajincom poslať plyn o rok a pol.
O tom, čo sa stalo, že sa všetko urýchlilo, sa oficiálne mlčí.
Pravdepodobne veci pomohlo aj to, že približne desať miliónov eur potrebných na technické zmeny v plynovode zaplatí Únia.
Financial Times tvrdia, že v prospech urýchlenia reverzu na východ tlačil na nášho premiéra Roberta Fica v októbri na stretnutí lídrov Únie aj samotný predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.
Riskovali by sme pokuty
Inú možnosť než podporiť spätný tok sme zrejme ani nemali. Podľa európskych pravidiel len čo má niekto záujem o naše voľné kapacity v rúrach, musíme ho do nich pustiť.
Inak by sme čelili žalobe a odškodňovali napríklad Ukrajincov za to, že platia Rusom veľa za plyn. Popod Slovensko vedie niekoľko plynovodných potrubí, ktoré majú voľnú kapacitu.
Jedným z dôvodov, prečo sa spätný chod dlho riešil, je aj to, že keď sa v minulosti eustream chystal investovať do prepojky, nikto mu záväzne nepotvrdil, či a koľko plynu odoberie.
Teraz ide robiť takéto predbežné zisťovanie záujmu a zazmluvňovanie objemov znova. No už bez rizika, že investuje peniaze do prepojky, ktorá si na seba nezarobí, keďže ju má platiť Brusel.
Aj tak to bude ruský plyn
K zmluvám na dodávky plynu cez Slovensko na východ by sa mala hlásiť buď Ukrajina, alebo nemecká energofirma RWE, ktorá chce plyn na východ dodávať.
Pôjde hlavne o plyn, ktorého má RWE podobne ako iné plynárenské firmy v Európe zazmluvného priveľa. Keďže sa platí aj za to, čo sa neodoberie, pre firmu je výhodnejšie predať zvyšky ruského plynu Ukrajine, ktorá nakupuje z Ruska drahšie než západní klienti Gazpromu.
Ukrajina by tak mohla zmierniť svoju závislosť od Ruska a získať si lepšiu pozíciu pri vyjednávaní o cenách.
Zo Slovenska by mohla Ukrajina dovážať až do 15 miliárd kubických metrov plynu ročne. Mohla by tak znížiť množstvá, ktoré odoberá z Ruska aj o polovicu, píše Financial Times.
Na trhu sa hovorí aj o tom, že cena za prepojku môže vyjsť lacnejšie aj pre kapacity, o ktorých sa po novom pre Ukrajinu uvažuje. Tie majú určiť spomínané záväzné objednávky.
Virtuálne sa nedalo
Už dnes odoberá Kyjev menšie množstvá plynu z Maďarska a Poľska. Z Poľska to funguje virtuálne, čiže plyn určený na vývoz rovno zostane na Ukrajine a tok prebehne iba účtovne.
Toto chcel Brusel presadiť aj u nás. Bránili tomu zmluvy s Gazpromom. Podľa nich je vlastníkom plynu, kým neopustí Ukrajinu, a tak s ním nikto iný než on nič nemôže robiť.