Až desať rokov po termíne platenia odvodov môže mať človek istotu, že mu úrady napríklad nevyrubia ďalšie penále.
BRATISLAVA. Potvrdenie od Sociálnej či zdravotnej poisťovne alebo od daňového úradu, že im k nejakému dátumu nič nedlhujete, nezaručuje, že už od vás štát nebude v budúcnosti nič pýtať.
Štátu stačí vyhlásiť, že sa pomýlil a kým neuplynie premlčacia lehota, môže vám vyrubiť nové odvody alebo penále.
Napríklad človek, ktorému sa pred troma rokmi ozvala Sociálna poisťovňa, že jej má doplatiť istú sumu ešte za rok 2004, čo následne aj urobil, ho nedávno vyzvala, aby jej uhradil aj penále. Nepomohlo mu, že mu predtým vystavila potvrdenie, že nemá voči poisťovni žiadne podlžnosti.
Ak teda majú poisťovne neporiadok v záznamoch, na rozdiel od platcu odvodov alebo daní nič neriskujú.
Čo znamená potvrdenie
Poisťovne aj Finančné riaditeľstvo zhodne tvrdia, že v potvrdeniach, ktoré na požiadanie vydajú, sa uvádza informácia o dlžnom poistnom, či k nejakému dátumu existuje, alebo nie, no nie už o tom, že vám vyrubia penále.
No ak vám aj v potvrdení uvedú, že do istého dátumu nevedú voči vám žiadne pohľadávky, neznamená to, že nezmenia názor.
Poisťovňa môže až dodatočne zistiť, že poistenec v určitom období mal, ale nehradil za určité obdobie poistné a podľa zákona jej toto meškanie nemôžete vyčítať.
Partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Radovan Pala vysvetľuje, že vystavením potvrdenia k určitému dátumu sa poisťovňa alebo daňový úrad nevzdávajú práva za obdobie predtým uplatniť nárok.
„Ide iba o potvrdenie, že v danom momente nie je rozhodnuté o žiadnom nedoplatku,“ hovorí Radovan Pala.
Inak by vydanie takéhoto potvrdenia muselo zahŕňať hĺbkovú kontrolu a muselo by trvať mnoho mesiacov a otvorilo by priestor pre rôznych špekulantov, myslí si Pala.
Premlčacia lehota
Jediný limit, ktorý existuje, je premlčacia lehota. Sociálna poisťovňa môže vymáhať pohľadávku či predpísať penále do desiatich rokov od splatnosti poistného.
Daňové úrady zase nemôžu vyrubiť úrok z omeškania, ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom bol daňovník povinný zaplatiť daň. Úrok z omeškania sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou.
Desaťročná lehota je podľa Palu „poistkou“, ak sa napríklad až po dlhšom období zistí podvod. Dodáva, že ak sa to však nerieši promptne, stráca sa zmysel penále, ktorým má byť poistenec vedený k včasnému plateniu.
„Toto nie je korektné správanie, a ak sa nepredpisuje v úplne všetkých prípadoch, zaváňa to diskrimináciou či šikanou,“ povedal Pala.