S bratom a sestrou vlastníme pozemok. Chcel by som stavať a zvažujem, že súrodencom navrhnem vyporiadať spoluvlastníctvo. Aké mám možnosti?
Podielové spoluvlastníctvo je možné vyporiadať dohodou alebo rozhodnutím súdu.
Dohodou
To je možné len za predpokladu, že všetci podieloví spoluvlastníci sú ochotní a schopní sa dohodnúť na spôsobe vyporiadania.
Dohoda o zrušení spoluvlastníctva musí zohľadňovať všetky práva a povinnosti a vyporiadanie vzájomných záväzkov.
Dohoda, ktorej predmetnom je nehnuteľnosť musí byť urobená v písomnej forme a vlastnícke práva musia byť vkladom zapísané v katastri nehnuteľností.
Rozhodnutím súdu
V prípade, ak sa spoluvlastníci nedohodnú na spôsobe zrušenia a vyporiadania spoluvlastníctva, na návrh ktoréhokoľvek z nich o tom rozhodne príslušný súd. Pozor: Súd nemusí rozhodnúť tak, ako bolo uvedené v návrhu.
Spôsoby vyporiadania podielového spoluvlastníctva sú nasledovné:
- Rozdelenie spoločnej veci - za podmienky, že spoločná vec je reálne deliteľná vzhľadom na charakter veci a výšku spoluvlastníckych podielov a je možné delením dosiahnuť vznik nových samostatných vecí (použiteľné pri pozemkoch, pri stavbách sa dá využiť len v obmedzenej miere).
- Finančné vyrovnanie - peňažne vyjadrenie zohľadňujúce cenu nehnuteľnosti a výšku spoluvlastníckeho podielu. Ak sa vedia spoluvlastníci dohodnúť, nie je nutný znalecký posudok, vychádzať sa dá aj z porovnaní aktuálnych cien na realitnom trhu a podobne.
- Predaj veci a rozdelenie výťažku podľa veľkosti podielov.
Peter Kudlačák pôsobí ako advokátsky koncipient advokáta Branislava Ujváriho