Z posledných štatistík vyplýva, že najviac rástla nezamestnanosť medzi 55- až 59-ročnými. Pomôcť im má aj štát cez národný projekt.
Mária má 53 rokov a už dva roky je bez práce. Aj predtým robila ako nekvalifikovaná pracovná sila, upratovala v základnej škole. O prácu prišla po redukovaní pracovných miest, škola potrebovala ušetriť. Rok sa snažila nájsť si novú robotu blízko domu, v dedine neďaleko Nitry.
Nepodarilo sa jej to napriek tomu, že hľadala aj v upratovacích službách. Rozhodla sa teda, že si zlepší začiatočnícku úroveň nemeckého jazyka a bude robiť opatrovateľku v Rakúsku. Dnes už má za sebou dve trojtýždňové zmeny a čaká, či jej agentúra zabezpečí ďalšiu prácu, pretože jej znalosť nemčiny je stále nedostatočná.
O prácu prišiel aj 58-ročný Bratislavčan Tibor. Na rozdiel od Márie sa celý život pohyboval na vyšších manažérskych pozíciách. Pred štyrmi rokmi sa nepohodol s nadriadeným a v afekte dal výpoveď. Nazdával sa, že si robotu nájde bez problémov.
Šesť mesiacov vďaka odstupnému doma oddychoval, a keď si začal hľadať robotu, prišla do toho ekonomická kríza. Zrazu sa ponuky „minuli“. Pre bývalého riaditeľa to bolo dosť ponižujúce, ale stále veril, že sa niečo pritrafí. Ibaže čas bežal, dnes má 58 rokov, bez roboty je už štyri roky, nemá už nárok na nijaký príspevok od štátu, a tak je závislý od manželky.
Zo začiatku reagoval na inzeráty. Do mesiaca poslal aj tridsať žiadostí, ale buď ho na pohovor ani nepozvali, alebo nepostúpil do druhého kola. Pritom hovorí po maďarsky a po nemecky.
Časom už ustúpil z nárokov na manažérsku pozíciu, no ani tak si nevie nájsť robotu.
Uzavrel sa pred svetom, nevychádza z domu, iba v nevyhnutných prípadoch, prestal komunikovať s okolím.
Najväčší nárast
Fakty
- Evidovaných nezamestnaných nad 50 rokov je 94 598
- Z toho 45 953 žien a 48 645 mužov
- Podiel 50 ročných na celkovej nezamestnanosti – 23,5%
Aké vzdelanie majú 50-roční nezamestnaní
- Bez vzdelania – 3990
- Základné – 25 128
- Vyučený – 37 957
- tredoškolské bez maturity 734
- Úplné stredoškolské (všetky druhy stredných škôl) 20 955
- Vyššie vzdelanie – 282
- Vysokoškolské – 5381
- Vedecká výchova – 150
- Neurčené – 21
Zdroj: ÚPSVaR SR
Mária aj Tibor sú z vekovej kategórie, ktorá to má na trhu práce veľmi ťažké. Podľa štatistického úradu bol v druhom štvrťroku najväčší prírastok medzi nezamestnanými práve medzi 55- až 59-ročnými.
Pri rizikových skupinách, medzi ktoré patria aj päťdesiatroční, trvá hľadanie práce aj pol roka, u ostatných dva až tri mesiace. „Po niekoľkých týždňoch sa výrazne znižuje sebavedomie a postupne klesajú aj nároky na pozície,“ konštatuje Ivana Brutenič z personálnej agentúry Exact Recruitment.
Počas prvého polroka záujemcovia o prácu nechcú veľmi zľaviť zo svojich požiadaviek na prácu. Súvisí to aj s poberaním takzvanej podpory v nezamestnanosti, prípadne odstupného, ktoré im načas vykryjú príjem.
Až po čase siahajú aj po ponukách, ktoré predtým ignorovali. „S pribúdajúcim vekom sa preferencia uchádzačov o prácu presúva k manuálnym prácam. Tento presun vidno už pri ľuďoch po štyridsiatke,“ tvrdí Marcela Glevická z Profesia.sk.
Podľa štatistík Profesia.sk si síce 20 percent 45- až 54-ročných hľadá prácu v administratíve, nasledujú robotnícke a skladnícke práce so 14 percentami a predavač s 13 percentami. Vo veku od 55 rokov si síce na prvom mieste stále hľadajú prácu v administratíve, ale pridávajú sa už aj povolania ako vrátnik a vodič.
Aj cez projekt
Internetové diskusie sú plné prípadmi nezamestnaných štyridsiatnikov a päťdesiatnikov. Dokonca aj hádkami o tom, kto je väčšmi diskriminovaný. Či štyridsiatnici, alebo päťdesiatnici.
Fakt je, že štát rieši starších nezamestnaných, až keď dosiahnu 50 rokov. Napríklad cez Národný projekt XX podporuje ich zamestnávanie v samospráve.
Projekt odštartoval tento rok a mal by trvať do roku 2015. O viac ako sedem miliónov eur z neho sa však musia päťdesiatnici deliť s mladými nezamestnanými. Cez tento projekt sa môžu zamestnať iba päťdesiatnici, ktorí sú najmenej pol roka evidovaní na úrade práce. Štát z neho obciam, mestám a ďalším samosprávnym jednotkám dotuje jedno pracovné miesto sumou 456,54 eura.
Vďaka národnému projektu sa do polovice novembra zamestnalo v samospráve 27 ľudí nad 50 rokov. Vyplýva to z údajov Ústredia práce.
Nové kurzy sú viac ako starý diplom
Ľudia, čo doštudovali vysokú pred mnohými rokmi, zaujmú firmy, len ak ovládajú aj nové veci.
To, že je vyšší vek prekážkou pri hľadaní si práce, nie je mýtus. „Môžem len konštatovať, že vek je na trhu práce skutočne hendikep a úspešnosť uchádzačov po päťdesiatke je výrazne nižšia ako u mladších,“ vysvetľuje Ivana Brutenič z personálnej agentúry Exact Recruitment.
Zamestnávatelia totiž považujú uchádzačov nad 50 rokov za málo dynamických. Najväčší problém zamestnať sa je na pozíciách, ktoré sú obchodne orientované. Pri nich býva predstavou zamestnávateľov vek maximálne 35 až 40 rokov,“ vysvetľuje Brutenič.
Kurzy viac ako vysoká
Podľa personalistov však nielen vek, ale hlavne vedomosti päťdesiatnikov nie sú pre zamestnávateľov zaujímavé. „Starší uchádzači nedokážu objektívne zhodnotiť, že nespĺňajú ani iné kritéria uvedené v inzeráte. Napríklad lektor obchodných zručností bol presvedčený, že dokáže riadiť obchodné oddelenie s 200 zamestnancami, aj keď to nikdy nerobil a myslel si, že ho nevybrali pre vek,“ dodáva Brutenič.
Častým problémom päťdesiatnikov, ktorí si hľadajú novú prácu, je aj neznalosť jazykov a nízka počítačová gramotnosť. „Pri hľadaní práce v inom odbore je to aj neochota začať znova od začiatku budovať nejaké skúsenosti a kariéru,“ tvrdí Darina Mokráňová z personálnej agentúry Index Nosluš.
Starší ľudia nemajú ani veľkú chuť opustiť svoj domov, aby si našli prácu mimo bydliska. „Vek je najsilnejší faktor pri rozhodovaní sa migrovať za prácou. Platí, že čím je človek starší, tým menej je ochotný sa sťahovať,“ hovorí Marcela Glevická z Profesia.sk.
Natrénujte si to
Napriek všetkým hendikepom sú personalisti presvedčení, že aj päťdesiatnik si môže nájsť prácu. Čo by preto mal spraviť?
„Musí sa vzdelávať v oblastiach, kde má rezervy – jazykové, odborné a počítačové kurzy,“ radí Brutenič. Určite by podľa nej mal osloviť bývalých kolegov a známych, ktorí poznajú jeho kvalitnú prácu z minulosti. „Až 70 percent pracovných ponúk firmy obsadia na základe pozitívnych referencií od zamestnancov a obchodných partnerov,“ dopĺňa Brutenič.
Päťdesiatnici sa nemôžu pri hľadaní upínať ani na svoje vysokoškolské vzdelanie.
„Vysokoškolské vzdelanie, ktoré nadobudli pred tridsiatimi rokmi, nie je v súčasnosti rozhodujúce. Skôr sú dôležité vzdelávacie kurzy absolvované v posledných piatich rokoch. Preto je neustále vzdelávanie kľúčové pre zamestnanie sa po päťdesiatke,“ dodáva Brutenič.
Ak si nevedia nájsť prácu v odbore, nemali by sa naň viazať, ale skúsiť zmeniť profesijný život aj o 180 stupňov.
Pri hľadaní práce by im mohol pomôcť aj kariérny kouč. „Môžu si ho vybrať na internete. Je dobré, aby mal dlhoročnú prax s výbermi uchádzačov a vedel, ako firmy vyhľadávajú pracovníkov, aké argumenty treba použiť pri rizikových skupinách a ako odpovedať na zložité otázky na pohovore,“ hovorí Brutenič. Táto služba síce nie je zadarmo. „Vo všeobecnosti základná služba stojí uchádzača menej, ako zarobí za jediný deň, keď prácu získa,“ konštatuje Brutenič.
Katarína Ragáčová