BRATISLAVA. Ten, kto sa chce zbaviť dlhov cez osobný bankrot, musí rátať s tým, že tri roky neuvidí väčšinu pravidelných príjmov a príde aj o väčšinu majetku vrátane domu či bytu, ktorý spláca banke.
Aj preto Slováci volia možnosť osobného bankrotu málokedy, vlani súdy riešili len 139 takých prípadov.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec chce bankrot a oddlženie ľuďom uľahčiť. Začiatkom leta 2014 plánuje predložiť podstatnú zmenu pravidiel osobných krachov.
Nechce, aby prišli o všetko
„Spotrebiteľ nemôže reálne dosiahnuť oddlženie inak, ako za cenu speňaženia celého majetku, pričom sa od neho zároveň požaduje primerané úsilie na získanie zamestnania,“ vysvetľuje nevýhody dnešného platného stavu hovorkyňa ministerstva Alexandra Donevová.
Aby dlžníci skutočne dokázali plniť zákon a počas troch rokov splácať aspoň časť dlhov pod dohľadom súdu, potrebujú mať podľa ministerstva aspoň minimálne životné podmienky, ako napríklad bývanie.
Ako presne chce minister dosiahnuť, aby im bývanie ostalo, podľa Donevovej ministerstvo ukáže až na budúci rok, keď sa bude zákon písať.
Za hranicami je to ľahšie
Pokiaľ by sa Borec inšpiroval Spojenými štátmi alebo Českou republikou, kde sú osobné bankroty oveľa populárnejšie, dlžník by vôbec nemusel prísť o majetok.
V týchto štátoch môžu dať dlžníci veriteľom, ktorými sú banky, pôžičkové firmy či dodávatelia energií, napríklad celý svoj aktuálny majetok a na ich budúce príjmy už tieto firmy nemôžu siahnuť.
Alebo presne naopak: môžu si nechať aktuálny majetok vrátane splácaného domu, ale v priebehu troch alebo piatich rokov musia veriteľom odvádzať väčšinu svojich príjmov.
Na Slovensku spája osobný bankrot obe tieto cesty. Človek najprv príde o väčšinu svojho majetku. Jeho predaj môžu navyše na súde napadnúť napríklad banky, čo môže proces natiahnuť o roky. Keď už dlžník príde o majetok, musí tri roky odvádzať väčšinu svojich príjmov veriteľom.
Pokiaľ by sa systém zjednodušil napríklad podľa Česka, bola by to šanca aj pre rôzne legálne agentúry, ktoré by za paušálny poplatok dlžníkom pomáhali s bankrotom.