BRATISLAVA. Spotrebitelia sa z nižších cien tešia, vianočné sladkosti vyjdú lacnejšie. Nemajú dôvod myslieť na to, že to, čo sa v obchodoch ponúka, pravdepodobne pochádza aj z trestnej činnosti.
Karuselové obchody s cukrom špekulanti využívajú na vytiahnutie peňazí z daňových úradov cez nadmerné odpočty DPH.
Cukor vyvážajú za hranice iba papierovo, v skutočnosti si ho nechajú v skladoch a neskôr rozpredajú na Slovensku. Lacné koláče sponzorujú daňoví poplatníci.
Za dobrú cenu
Trh na Slovensku poskytuje podivné signály. Koncom novembra výrazne klesli maloobchodné ceny kryštálového cukru.
Takmer všetky reťazce ho ponúkajú v akcii, zlacnenie je približne o štvrtinu. Doteraz sa cena pohybovala nad eurom za kilogram, aktuálne je 75 až 80 centov.
Ceny cukru na komoditných trhoch v Európe už dlhšie stagnujú, hovorí výkonný riaditeľ Slovenského cukrovarníckeho spolku Radovan Roba. Po správach o požiari v exportných skladoch v Brazílii dokonca svetové ceny vyskočili.
Odtiaľ teda lacný cukor neprichádza. Ponúka sa vysvetlenie, že niekto sa usiluje zbaviť veľkých zásob, ktoré už nepotrebuje. Tlak na ceny vo veľkopredaji sa potom prenesie aj do maloobchodu.
Šéf Slovenských cukrovarov v Seredi Dušan Janíček hovorí, že práve prebieha jesenné vyprázdňovanie skladov pred novou cukrovarníckou kampaňou.
To sa však deje každý rok bez toho, aby sa to na cenách takto výrazne prejavilo ako tento rok. Napríklad cena okolo 1,10 eura za kilogram sa držala pred terajším pádom približne rok a pol.
Papierové vývozy
Pred dvoma mesiacmi sa začalo viac hovoriť o podvodných obchodoch s cukrom.
Fiktívny vývoz komodity do Maďarska alebo do Česka a nadmerný odpočet prinášal vrátenie DPH, hoci cukor nikdy slovenské územie neopustil.
Bilancia dovozu a vývozu cukru v posledných rokoch naozaj vykazuje pozoruhodné čísla.
V sezóne 2011/2012 sa na Slovensku podľa Štatistického úradu vyrobilo 128-tisíc ton cukru. Doviezlo sa ďalších vyše 350-tisíc ton. Vyviezlo sa však až 634-tisíc ton, teda o 155-tisíc viac, ako sa v tom roku vyrobilo a doviezlo.
Znamenalo by to, že niekde v skladoch by mali z minulých rokov čakať zásoby 155-tisíc ton cukru, čo je výrazne viac ako celoročná produkcia oboch slovenských závodov v Seredi a Trenčianskej Teplej.
Sladká DPH
To je nereálne. Vysvetlením môže byť, že časť vývozu cukru do zahraničia bola fiktívna a slúžila iba na oklamanie daňových úradov.
Podľa správy Ministerstva pôdohospodárstva smerovali dve tretiny spomínaného vývozu cukru do Maďarska, zvyšok do Česka. Podobne to bolo s dovozom, tam bol maďarský podiel takmer polovičný.
Ak len polovica cukru vyvezeného do Maďarska v spomínanom roku viedla k neoprávnenému vráteniu DPH, štát prišiel zhruba o 40 miliónov eur. Janíček odhaduje, že štát takto môže ročne prísť o 25 miliónov eur.
Odborníci upozorňujú, že pozdĺž hranice s Maďarskom sú desiatky skladov s cukrom, odkiaľ sa papierovo „exportujú“ desiatky kamiónov denne, v skutočnosti však jazdia prázdne a tovar ostáva v skladoch.
Tlaky daniarov
Tento rok už dovozy a vývozy nie sú také masívne. Do konca augusta smerovalo do Maďarska aj Česka po zhruba 50-tisíc ton, ďalších takmer 17-tisíc ton do Rakúska.
Dovoz z Česka je takmer rovnaký ako vývoz, dovoz z Maďarska sa takmer zastavil. Na druhej strane sa takmer 60-tisíc ton doviezlo z Poľska.
Dôvodom obmedzenia fiktívnych dovozov môže byť ofenzíva Finančnej správy, ktorú ohlásila proti daňovým podvodom cez nadmerné odpočty DPH. Tlak na karuselové firmy vedie k tomu, že sa zbavujú skladových zásob cukru, ktorými podvody kryli a rozpredávajú ich za nízke ceny.
Môžu si to dovoliť najmä vtedy, ak sa im v minulosti nejaký karuselový obchod podaril a získali od štátu nikdy nezaplatenú DPH naspäť. Dodatočná hotovosť za fyzický predaj cukru je teda už len bonus k lukratívnym „obchodom so štátom“.
Obchodníci príčinu nízkej ceny nemajú prečo skúmať. „Je to komodita, na ktorú sú zákazníci citliví. Keď sa vyskytne dobrá ponuka, ako obchodníci na ňu reagujeme, rozhoduje cena,“ hovorí prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak.
Skôr si však myslí, že nezdanený cukor smeruje vo veľkobaleniach do školských jedální, nemocníc a štátnych úradov. V elektronických aukciách totiž vždy rozhoduje cena a tú majú priekupníci najlepšiu. Ak nie sú na čiernej listine daňových úradov a nedlhujú štátu, nemožno ich z aukcií vylúčiť.
„Nedá sa vysledovať, odkiaľ tovar vlastne pochádza,“ tvrdí Konštiak. Cestou je podľa neho zabrániť machináciám s DPH.
Víta preto opatrenia Finančnej správy voči priekupníkom s cukrom. Tá od začiatku budúceho roka zavádza elektronický výkaz DPH, čo by mal byť hlavný dôvod vyprázdňovania skladov cukrových špekulantov.