Čistenie vlaku vraj trvalo upratovacej firme tri až sedem minút. Za túto prácu inkasuje milióny eur ročne.
BRATISLAVA. Čo je najdôležitejšie pre cestujúcich vo vlaku? Najmä čistota na toaletách. To je zjednodušený záver ankety, ktorú robila Železničná spoločnosť Slovensko medzi svojimi klientmi. Práve hygienu vlakov pritom cestujúci v prieskume najviac kritizovali.
Vozne pre železnice už niekoľko rokov upratuje spoločnosť Euroclean. Jej akcionár, spoločnosť Magnol services, patrí do portfólia skupiny Penta. V rokoch 2011 a 2012 zinkasovala za upratovanie vyše desať miliónov eur.
Pozrú koše a podlahy
Upratovacia firma má však pomerne voľné ruky a isté zárobky.
Skonštatoval to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), keď bol v lete železnice skontrolovať.
V záveroch z kontrol píše, že železnice preplácali firme všetky výkony, ani raz ju nepotrestali sankciami. „Niektoré prípady znečistenia poukazovali na nahromaďovanie sa nečistôt v dlhšom období, a to aj v nových vlakových súpravách,“ píše úrad.
Euroclean
Čo má urobiť raz za 24 hodín
- vyčistiť nádoby na odpad,
- vyčistiť podlahy, sedadlá, rámy okien, stolíky, koberce,
- vyčistiť a vydezinfikovať toalety, umývadlá a zrkadlá,
- doplniť pred odchodom vlaku toaletný papier, papierové utierky a mydlo.
príklady zo zmluvy
Vlaky nekontrolovali na to špeciálne určení ľudia, ale zamestnanci železníc ako napríklad sprievodcovia. Ako cituje NKÚ záznamy železničiarov, vlaky sa preberali často po kontrole, ktorá obsiahla len koše a podlahu. Niekedy preberajúci zamestnanci na problémy neupozornili tak, ako mali. Z hlásení prednostov vyplynulo, že čistenie trvá tri až sedem minút.
Euroclean tvrdí, že upratuje kvalitne. Podľa typu prác trvá čistenie vlaku podľa firmy minimálne 20 minút.
Kontrolóri aj tak železničiarom odporúčajú, aby systém čistenia prehodnotili a tam, kde sa to dá, si vozne čistili aj sami. Radia im tiež, aby sa na hygienu vo vlakoch pozrel nezávislý Úrad verejného zdravotníctva.
Kontrolóri však priznávajú, že na to, aby si vozne čistili sami, železniciam niekde chýba infraštruktúra.
Železničná spoločnosť Slovensko zatiaľ o čistení vagónov vlastnými silami neuvažuje. „Robí sa však nová analýza realizácie vo vlastnej réžii v porovnaní s dodávateľským systémom,“ povedala hovorkyňa Jana Morháčová.
Vytvorili aj novú špeciálnu profesiu: preberač čistenia, zamestnali na ňu 20 ľudí. Za pochybenia už podľa Morháčovej platí Euroclean sankcie a krátia mu platby.
Euroclean pokračuje
Železnice pripomenuli, že vlani obstarávali čistenie novým spôsobom. Vyhlásili súťaž na čistenie vozňov tak, aby sa do nej mohli zapojiť aj menšie upratovacie firmy.
Slovensko tak rozdelili na štyri časti, v ktorých mohli vozne uchádzači čistiť. V súťaži pre celé Slovensko zvíťazol Euroclean.
V košickom regióne nemal v súťaži na čistenie vozňov súpera. V ďalších častiach Slovenska boli jeho súperi drahší.
Podľa zmlúv môže najbližšie dva roky zarobiť na čistení ďalších asi 10 miliónov eur. Ak sa využije opcia na roky 2015 a 2016, tak sa môže jeho zárobok blížiť k 20 miliónom eur.
Previerka ešte príde. Na poradenské zmluvy
Osobný železničný dopravca zaplatil nákladnému dopravcovi poradcu. Ten má dlhy v stovkách miliónov eur.
BRATISLAVA. Keď sa v roku 2011 rozhodlo, že osobný železničný dopravca (ZSSK) odkúpi od nákladného Carga opravárenské depá v hodnote zhruba 50 miliónov eur, podpísali aj inú zmluvu. V nej sa dohodli, že osobný dopravca zaplatí za Cargo náklady na právne poradenstvo, ktoré využije pri spomínanej transakcii.
Podľa zmluvy ZSSK zaplatila za Cargo pol milióna eur. Píše to Najvyšší kontrolný úrad.
Zistil aj to, že ZSSK si na operáciu prevodu opravárenských kapacít najala ešte inú právnu kanceláriu. Tej vyplatila za služby 650tisíc eur.
ZSSK kontrolórom vysvetlila, že tieto právne služby sa týkali aj iných poskytnutých služieb. Neoficiálne sa hovorí, že jedna zmluva mala zastrešiť poradenstvo pre Cargo a druhá pre ZSSK. Aj keď sú obe štátne firmy, vraj chceli dohodnúť biznis tak, aby pre každú z firiem dopadol čo najlepšie.
Navrhnú ďalšiu kontrolu
Najvyšší kontrolný úrad však chce poradenské zmluvy preveriť detailnejšie. Navrhuje ďalšiu kontrolu, počas ktorej sa zameria aj na hospodárnosť a opodstatnenosť peňazí, ktoré železničiari posielajú poradcom. Pod lupou nebude už len osobný dopravca, ale aj nákladné Cargo.
Kontrolóri si všimli aj poradenstvo objednané železničnou osobnou dopravou pre zvláštne finančné nástroje, ktoré jej spôsobovali straty. Išlo o takzvané zaisťovanie úrokov. Železnice sa v minulosti obávali, že im úroky z pôžičiek porastú, a tak si ich zaistili cez takzvané swapy. Situácia na trhu sa však zmenila a železnice na nich prerobili len za roky 2011 a 2012 asi jedenásť miliónov eur.
Zmluvu zrušili
NKÚ zistil, že si železnice v tejto veci objednali právnickú firmu, ktorá si najala audítora na ocenenie rizík zo zaistených úrokov. Už v tom čase však vraj mali železnice uzatvorenú zmluvu s tou istou audítorskou firmou, ktorej vyplatili 93-tisíc eur.
Právnikom vyplatili za pomoc s derivátmi vyše 49-tisíc eur. Železnice zmluvu s právnikmi vypovedali.
Audítorom, o ktorom píše kontrolný úrad, mala byť KPMG, advokátmi Dedák & Partners. No KPMG hovorí, že v čase, keď pracovalo pre Dedáka & Partners, nemalo so železnicami audítorskú ani žiadnu inú zmluvu, v rámci ktorej by od ZSSK dostalo zaplatenú spomínanú sumu.
Daniela Krajanová