Ministrom Kažimírovi s Kaliňákom sa nepáčia požiadavky niektorých bývalých policajtov a vojakov na starobný dôchodok.
BRATISLAVA. Ministri Smeru hľadajú spôsob, ako uspokojiť rastúce požiadavky bývalých vojakov a policajtov aj na bežný dôchodok a pritom nezvýšiť výrazne náklady štátu.
V posledných týždňoch sa ukázalo, že Sociálna poisťovňa začala vojakom a policajtom ustupovať. To môže podľa odhadu šéfa poisťovne Muňka stáť až 80 miliónov eur ročne.
Prvý spor sa týka toho, či sa majú do výpočtu starobného dôchodku niektorých bývalých zamestnancov silových zložiek zarátavať aj roky, ktoré odpracovali predtým v službe.
Druhá sporná otázka je, či je férové, aby vojaci a policajti šli do penzie už 55-roční, kým ostatní muži musia čakať až do veku 62 rokov.
Ministerstvo práce je zatiaľ nekonkrétne, hovorí len, že ide o mimoriadne komplikovaný právny problém.
Minister práce Ján Richter preto zorganizoval stretnutia, na ktorých boli aj ľudia z Najvyššieho súdu. Ten vo viacerých prípadoch dal vojakom a policajtom za pravdu.
Policajti pýtajú o dôchodok viac, štát to môže stáť 80 miliónov ročneČítajte
Čo hovoria ministri
Na to, aby Richter situáciu riešil, zatlačili aj ministri financií a vnútra. „Nie som nadšený týmito požiadavkami,“ povedal Peter Kažimír. V ruke ešte nemá ani presný prepočet dosahov požiadaviek policajtov a vojakov.
Opatrný je aj Robert Kaliňák. Pripúšťa, že bývalí príslušníci ozbrojených zložiek smú mať dva typy dôchodkov. S tým, že do starobného sa im nesmú zarátavať roky, keď pracovali na výsluhový dôchodok.
A ak niekto napríklad odpracoval v civilnom zamestnaní päť rokov, má sa mu podľa Kaliňáka do výpočtu dôchodku zohľadniť tento čas, a nie napríklad aj 25 rokov, ktoré predtým strávil v polícii.
Rovnaký názor majú aj policajní odborári. Ich šéf Miroslav Litva povedal, že bývalému policajtovi či vojakovi, ktorý odpracuje nejaké roky v civile, by mal vzniknúť nárok na dôchodok rovnako ako bežnému občanovi. To znamená, pri dosiahnutí veku pre vznik nároku na starobný dôchodok, čo je dnes štandardne 62 rokov.
Ani ministerstvo obrany nepovažuje za správne, aby výšku starobného dôchodku bývalých vojakov ovplyvňovali aj roky odpracované v službe.
„Tieto roky sú už predsa započítané v ich výsluhovom dôchodku. Ak by sa im doba služby v ozbrojených silách započítavala aj do starobného dôchodku, išlo by o zvýhodňovanie, ktoré by bolo nespravodlivé voči všetkým civilným zamestnancom," povedala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.
Priemerný výsluhový dôchodok policajtov je 627 eur a profesionálnych vojakov 800 eur. Priemerný starobný dôchodok je 390 eur.
Jurinová čaká na odpoveď
Najviditeľnejšie o druhý dôchodok bojujú bývalí vojaci. Argumentujú napríklad tým, že aj keď boli v službe, dôchodkovo poistení boli až do mája 1998 v Sociálnej poisťovni. Až potom sa vytvoril osobitný systém pre vojakov.
Sociálna poisťovňa s nimi prehrala už viac súdnych sporov. Jej šéf Dušan Muňko na to reagoval metodickým usmernením, ktoré mnohým z nich nároky priznáva.
Poslankyňa OĽaNO Erika Jurinová v interpelácii smerovanej ministrovi práce uviedla, že rôzne senáty Najvyššieho súdu v týchto sporoch zaujali rozdielne stanoviská.
Jurinová odpoveď od Richtera do piatka nedostala. Tento týždeň neuspela ani s návrhom, aby poslanci parlamentného sociálneho výboru vykonali v Sociálnej poisťovni poslanecký prieskum.
Členovia výboru sa len dohodli, že minister Richter im predloží správu, v ktorej vysvetlí, o čo vlastne ide.