Budú ich platiť spoločnosti, aj keď nemajú tržby alebo zisk.
1.Kedy sa začnú platiť?
Firmy ich prvýkrát zaplatia na jar roku 2015, keď budú podávať daňové priznanie za rok 2014. Firma, ktorá vznikne napríklad v júli budúceho roka, licenciu prvýkrát zaplatí na jar 2016, keď bude podávať daňové priznanie za rok 2015. Za prvý rok podnikania firmy totiž daňovú licenciu neplatia.
2.Koľko budú stáť?
Ich výška závisí od tržieb firmy a od toho, či je, alebo nie je platcom DPH. Ak firma nie je platcom tejto dane a jej obrat neprevýši v danom roku pol milióna eur, zaplatí minimálnu daň 480 eur. Ak má rovnaký obrat a je platcom DPH, zaplatí dvojnásobok, teda 960 eur. Firmy s tržbami nad pol milióna eur uhradia licenciu vo výške 2880 eur. Tie firmy, ktoré zamestnávajú ľudí so zdravotným postihnutím, budú platiť licenciu v polovičnej výške.
3.Zaplatí licenciu aj firma v zisku?
Áno, ale zároveň si o zaplatenú licenciu zníži svoju daňovú povinnosť.
4.Keď je firma v strate, platí licenciu?
Áno, daňová licencia bude pre obchodné firmy minimálnou daňovou povinnosťou. No firma v strate alebo s nízkym ziskom si môže o zaplatenú licenciu znížiť svoju daňovú povinnosť v nasledujúcich troch rokoch, ak dovtedy vytvorí dostatočný zisk.
5.Kto nebude platiť licenciu?
Firmy, ktoré prevádzkujú chránenú dielňu alebo chránené pracovisko. Tiež firmy v likvidácii alebo v konkurze. No ak firma vstúpi do likvidácie v priebehu roka, napríklad v septembri, štát si bude od nej pýtať pomernú časť daňovej licencie, v tomto prípade za osem mesiacov. Nové firmy neplatia licencie za kalendárny rok, v ktorom vzniknú. Na živnostníkov sa daňové licencie nevzťahujú vôbec.
6.Akú licenciu zaplatí eseročka s nulovými tržbami?
Ak nie je platcom DPH, zaplatí minimálnu daň 480 eur.
7.Kedy firma s nulovými tržbami nebude platiť licenciu?
Nezaplatí ju vôbec, ak do konca tohto roka vstúpi napríklad do likvidácie. Niektorí môžu uvažovať aj tak, že „spiacu“ spoločnosť s ručením obmedzeným predajú. A môžu uspieť. Od decembra platí, že kto si chce založiť eseročku, musí mať od banky potvrdenie, že tam vložil päťtisíc eur, čo je minimálne základné imanie. Doteraz potvrdenie nebolo potrebné.
8.Prečo vláda presadila licencie?
Vláda licencie obhajuje tým, že približne 60 percent firiem neplatí štátu žiadne dane a tento stav trvá už niekoľko rokov. Vláda zároveň potrebuje zlepšiť rozpočtové čísla. Firmy cez licencie do rozpočtu zaplatia zhruba sto miliónov eur. No keďže od januára sa zároveň znižuje daň zo zisku firiem z 23 na 22 percent, štát od firiem navyše získa asi 80 miliónov eur.
9.Čo hovorí opozícia?
Vládu kritizuje za to, že verejnosť nemala možnosť zavedenia daňových licencií pripomienkovať. Premiérovi zase pripomína, že ich presadil, aj keď hovoril, že žiadne nové dane nebudú.