BRATISLAVA. Zvyšovanie miezd cez kolektívne zmluvy vyššieho stupňa aj vo firmách, ktoré s tým nesúhlasia, preverí Ústavný súd.
Podnet podali poslanci z SDKÚ, KDH a strany Most-Híd. Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní podľa nich zvýši počet nezamestnaných.
Nové pravidlá pre kolektívne zmluvy majú platiť od januára.
Ak sa odbory so zástupcami zamestnávateľov istého odvetvia dohodnú, že zvýšia o desať percent platy, musia sa dohodou riadiť aj firmy, ktoré vo zväze nie sú a nesúhlasili s tým. Dnes firmy musia takúto zmenu odobriť.
Opoziční poslanci žiadajú, aby bola účinnosť novely pozastavená do rozhodnutia súdu.
„Táto problematika nebola zatiaľ riešená,“ vraví advokátka b/n/t Zuzana Chudáčková.
Preto sa nedá povedať, či poslanci môžu uspieť, tvrdí. Ministerstvo práce, ktoré novelu pripravilo, sa verdiktu Ústavného súdu nebojí.

Český súd ho stopol
Čo sa mení
- Kolektívne dohody budú od januára platiť pre všetky firmy v danom odvetví.
- Výnimkou budú tie, čo majú menej ako 20 zamestnancov, také, čo zamestnávajú aspoň desatinu ľudí so zdravotným postihnutím, firmy v úpadku a tie, ktoré podnikajú kratšie ako dva roky.
Ak novela začne platiť, žaloby môžu prísť aj od firiem, varujú zamestnávatelia.
Keď firmy nebudú súhlasiť s rozšírením zmlúv, ale budú musieť zvyšovať mzdy, môžu žiadať náhradu škody.
Tvrdia to Asociácia zamestnávateľských zväzov, Klub 500, Republiková únia zamestnávateľov a Slovenská obchodná a priemyselná komora.
Únia zamestnávateľov pripomína, že zákon o kolektívnych zmluvách označil za protiústavný český ústavný súd. Aj slovenský Ústavný súd tak podľa únie urobí.
Ministerstvo práce hovorí, že český súd tak nerozhodol preto, že sa mzdy mohli zvyšovať bez súhlasu firiem, ale pre nedostatky právnej úpravy a reprezentatívnosti.
S novelou nebol spokojný ani prezident Ivan Gašparovič. Vrátil ju parlamentu, no poslanci ju bez zmien opäť schválili.
Hoci ju prezident v utorok druhýkrát nepodpísal, platiť už bude.
Chcel, aby zmluvy platili pre firmy s viac ako 50 ľuďmi. Poslanci však schválili, že platiť budú pre firmy s aspoň 20 zamestnancami. Ministerstvo uvádza, že menej ako 20 zamestnancov má u nás až 82,5 percenta firiem.
Prezident chcel, aby sa novela netýkala firiem, ktoré majú vlastnú podnikovú zmluvu vyššieho stupňa. Rovnako ako opozícia sa obáva, že spôsobí prepúšťanie.
„Prezident je presvedčený, že za súčasnej ekonomickej situácie môže ďalšie zaťaženie menších a stredných podnikov viesť k zvyšovaniu nezamestnanosti,“ povedal jeho hovorca Marek Trubač.
Ministerstvo práce novelu obhajuje, tvrdí, že má vyrovnať úroveň práv zamestnancov v odvetviach a zabezpečovať spravodlivú hospodársku súťaž zamestnávateľov .
- Kým Fico rozprával o znižovaní, parlament zvýšil dane
- Smer zvýšil dane firmám. Ako budú platiť? (otázky a odpovede)
Na súd majú ísť aj licencie
Opoziční poslanci chcú, aby Ústavný súd preveril aj schválenie daňových licencií.
Poslanec Daniel Lipšic (Nova) to odôvodňuje retroaktivitou. Pri podaní podnetu na Ústavný súd sa k nemu chcú pridať aj SDKÚ a Most-Híd.
Práve Most vidí aj iný dôvod na preverenie zákona: „Nemôže existovať daň z niečoho, čo ešte nevzniklo. Takto formulovaná licencia nie je v súlade s ústavou,“ tvrdia.