BRATISLAVA. Hneď ako na webe banky vyplníte registračný formulár, internetová stránka vás vyzve, aby ste svoj občiansky s čipom zasunuli do čítačky.
Server banky overí vašu totožnosť a o pár sekúnd máte založený účet. Bez toho, aby ste museli navštevovať pobočku banky či čakať na kuriéra, ktorý vám prinesie zmluvy na podpis.
Takéto rýchle zakladanie účtov či vybavovanie úverov umožní elektronický občiansky preukaz, ktorý polícia vydáva od pondelka.
Vďaka nemu môžete cez web priznať dane či založiť eseročku, no štát sprístupní rozhranie na overovanie elektronickej totožnosti aj podnikateľom.
Účty a poistky
Banky hovoria, že zatiaľ sledujú, či štát zvládne digitalizáciu dokladov totožnosti a aký bude dopyt ľudí po nových občianskych s čipom.
Štát totiž nechystá plošnú výmenu dokladov. Výmena stojí 4,50 eura a väčšinou je nový doklad hotový do desiatich dní.
„Hneď ako počet týchto občianskych preukazov narastie, budeme sa vážne zaoberať ich využitím v rámci banky,“ potvrdil hovorca internetovej banky Zuno Lukáš Tomis.
Založenie účtu cez internet dnes trvá niekoľko dní, banka vám totiž môže účet založiť až potom, čo od vás dostane podpísané papierové zmluvy. Aj úverová zmluva by sa totiž dala podpísať cez web.
„Pri dostatočnom počte elektronických občianskych dáva vývoj takýchto služieb určite aj obchodný zmysel,“ hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Muthová.
Nový doklad podľa nej uľahčí nielen hlásenie zmien či likvidáciu škodových udalostí, ale mohlo by sa prostredníctvom neho jednoduchšie uzatvárať napríklad cestovné poistenie.
Naopak, e-občiansky preukaz zatiaľ nemá zmysel pre telekomunikačných operátorov, pretože pri kúpe paušálu s telefónom cez web vám zariadenia musí doručiť kuriér a to je príležitosť, aby ste podpísali papierové zmluvy.
Možno už o pol roka
Hranica desaťtisíc vydaných dokladov s čipom by mohla byť prekonaná o dva týždne. Keby sa vydávalo toľko občianskych čo vlani, stotisíc dokladov s čipom by bolo vydaných asi za dva a pol mesiaca.
Nie každý si musí aktivovať čip, no keby si ho aktivovala len polovica ľudí, stotisíc takýchto dokladov by bolo vydaných do pol roka.
Ľubor Illek zo Spoločnosti pre otvorené informačné technológie upozorňuje, že iniciatíva môže prísť aj z druhej strany.
„Keď veľká firma ponúkne svojim zákazníkom možnosť uzatvárať zmluvy cez web, môže tým podporiť záujem ľudí o e-občianske,“ vraví.
Okrem počtu aktívnych e-občianskych je dôležité, kedy a aké rozhranie dá podnikateľom štát, aby mohli funkcie nových dokladov využívať aj oni.
„Je to v štádiu prípravy návrhov,“ reagovalo ministerstvo vnútra. Kedy by mohli byť známe podrobnosti, neodpovedalo.
Citlivé údaje pokope
Keď štát spustí rozhranie, cez ktoré si budú môcť aj podnikatelia overovať našu totožnosť cez web, na serveroch ministerstva vnútra sa začnú zhromažďovať dáta o tom, kto a kedy si našu totožnosť overoval.
Časom tak bude možné z týchto dát vyčítať veľkú časť aktivít, pri ktorých sa legitimujeme.
Ministerstvo vnútra, ktoré systém spravuje, tvrdí, že zhromažďovanie a používanie takýchto zoznamov aktivít ešte upraví zákon.
V praxi by tak malo platiť, že o tom, kto sa na zoznam našich aktivít pozeral, bude ministerstvo viesť evidenciu a na požiadania ju poskytne aj držiteľovi občianskeho.
Pravdepodobné je aj to, že polícia či tajná služba si tieto údaje budú môcť vyžiadať pri vyšetrovaní zločinov.