Rozdiel vo výške optimálneho ročného vkladu bude 203,80 eura, čo znamená pri mesačnom sporení vložiť v roku 2014 mesačne o zhruba 17 euro viac než v tomto roku.
Ešte stále možno získať štátnu prémiu v stavebnom sporení. Upozorňujú na to stavebné sporiteľne. Môže im to prilákať nových klientov - štátnu prémiu totiž môžu dostať aj tí, ktorí si stavebné sporenie založia aj teraz.
Stačí ak vložia potrebnú sumu peňazí. „Maximálnu štátnu prémiu možno získať, ak ešte do konca roka vložíte na účet stavebného sporenia 577,30 eura,“ píše ČSOB Stavebná sporiteľňa.
Od ďalšieho roka zmenená suma
Na budúci rok sa situácia zmení. „Kým v súčasnosti je na maximálnu výšku štátnej prémie 66,39 eura treba vložiť si 577, 30 eura, od januára sa legislatíva mení,“ píše ďalej hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.
Na získanie maximálnej štátnej prémie bude nutné si nasporiť 781,06 eura.
Pre klienta to síce znamená, že pre získanie maximálne štátnej prémie bude treba vyšší vklad, je však pozitívne, že maximálna suma 66,39 eura, ktorú môže sporiteľ získať, zostáva zachovaná, hovorí Daniela Vlčková z Wüstenrot stavebnej sporiteľne.
Rozdiel vo výške optimálneho ročného vkladu bude po zaokrúhlení 203,80 eura, čo znamená pri mesačnom sporení vložiť v roku 2014 mesačne o zhruba 17 euro viac než v tomto roku.
„Ak klient počas roka nasporí menej než je výška optimálneho ročného vkladu, získa zodpovedajúcu časť štátnej prémie, teda 8,5 percenta z jeho ročných vkladov,“ dodáva Vlčková.
Percentuálna výška štátnej prémie na príslušný kalendárny rok je stanovovaná vzorcom od roku 2005 a vplyv na ňu má výnosnosť štátnych dlhopisov.
Akcie ku koncu roka
Stavebné sporiteľne sa snažia motivovať klientov v závere roka aj akciami. V ČSOB Stavebnej sporiteľni napríklad neplatíte do 15. decembra poplatok za uzatvorenie zmluvy.
Prvá stavebná sporiteľňa zasa do konca roka predĺžila svoju ponuku úverov na bývanie bez založenia nehnuteľnosti do výšky 40 000 eur a so splatnosťou 30 rokov. Žiadateľ pri nich potrebuje jedného ručiteľa – napríklad manželku.