SME

Chýbajú návody, inak e-občianka výrazne uľahčuje styk so štátom

Prvé skúsenosti ukazujú, že záujem ľudí o digitálne podpisovanie štát asi nečaká. Chýba totiž program na podpisovanie príloh a návody.

(Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)

Prvé skúsenosti ukazujú, že záujem ľudí o digitálne podpisovanie štát nečaká. Chýba totiž program na podpisovanie príloh a návody. Inak je využívanie e-občianky pohodlné a šetrí peniaze pri komunikácií so úradmi.

Čo ukázal test

  • Vybavenie dokladu je rýchle, treba si prichystať kódy. Čítajte >>>
  • Inštalácia je ľahké, všetko dôležité je po Slovensky. Čítajte >>>
  • Na podpisovanie príloh chýba program, je len za poplatok. Čítajte >>>
  • V troch zo štyroch situácií bolo podpisovanie bezproblémové. Čítajte >>>

SkryťVypnúť reklamu

Či už ste podnikateľ, alebo len máte radi technické novinky, vyplatí sa vám vybaviť si nový občiansky preukaz s čipom a rovno na polícii požiadať aj o digitálny podpis.

Za výmenu dokladu zaplatíte poplatok 4,50 eura, digitálny podpis je grátis. Nový doklad máte hotový za asi desať dní, za dva, keď si priplatíte dvadsať eur.

Po týždni testovania rôznych elektronických služieb štátu, ktoré môžete vďaka e-občianskemu využívať, sa dá napísať, že nový doklad výrazne šetrí peniaze a čas pri komunikácii so štátom.

Ale zatiaľ chýbajú návody, ktoré by aj laikom vysvetlili, ako sa podpisovať a zásadným nedostatkom je chýbajúci program na digitálne podpisovanie dokumentov, ktoré chcete poslať ako prílohu e-mailu.

1.Treba tri kódy, spolu dvadsať číslic

SkryťVypnúť reklamu

Už keď prídete na políciu zažiadať o nový doklad, budete musieť zadať šesťmiestny bezpečnostný kód. Tento kód budete potom ťukať na počítači pri používaní akejkoľvek funkcie e-občianskeho.

O pár dní neskôr, keď vám budú pri preberaní dokladu nahrávať certifikáty na digitálne podpisovanie, budete zadávať ďalšie dva kódy. Šesťmiestny ZEP PIN budete používať pri digitálnom podpisovaní, osemmiestny ZEP PUK zas vtedy, keď sa trikrát pomýlite pri zadávaní PIN kódu. Všetky kódy môžu byť rovnaké, no je to zbytočné bezpečnostné riziko.

Pri nahrávaní certifikátov budete musieť podpísať aj dvojstranovú zmluvu o ich vydaní a prevzatí, podľa ktorej vám do e-občianky nahrajú tri rôzne podpisové certifikáty. Jeden slúži napríklad na šifrovanie e-mailov, ktoré posielate na úrady, zvyšnými dvomi sa podpisujete.

SkryťVypnúť reklamu

Čítačku sme na policajnej stanici v Senci dostali až pri preberaní novej občianky, no niekde vám zariadenie dajú už pri prvej návšteve, keď budete spisovať žiadosť o výmenu dokladu.

V Senci sme na vybavenie dokladu nečakali a keď nepočítame krátky výpadok systému na vydávanie certifikátov, spísanie žiadosti a fotenie zaberie asi tak desať minút, o niečo menej trvá preberanie dokladu a nahrávanie certifikátov.

2.Inštalácia prebieha po Slovensky

Aplikácie na používanie e-občianky a digitálneho podpisu sú zavesené na webe ministerstva vnútra a na ústrednom portáli verejnej správy Slovensko.sk. Ide o ovládač na čítačku občianky, program eID klient na ovládanie funkcií dokladu a DSigner na digitálne podpisovanie cez internetový prehliadač.

SkryťVypnúť reklamu

Čítačku nezapájajte do počítača skôr, než si nainštalujete jej ovládač. „Mohol by sa totiž zablokovať príslušný port, čo by bola komplikácia nad možnosti bežného používateľa,“ upozorňuje Róbert Kalapoš z webu ZarucenyElektronickyPodpis.eu.

Inštalácia ovládača aj eID klienta je rýchla a intuitívna, sprievodca inštalácie oboch programov je v Slovenčine. Aplikácia DSigner má viacero inštalačných súborov a treba ich otvárať v poradí, ktoré je spísané v priloženom textovom súbore, ktorý je tiež v slovenskom jazyku.

Keď je všetko nainštalované a zasuniete občianku do čítačky, na obrazovke vyskočí okno eID klienta so žiadosťou o zadanie bezpečnostného kódu. Až po jeho zadaní softvér dokáže prečítať, čo je na doklade uložené. eID klient slúži najmä na legitimáciu cez web, no môžete si tu meniť aj všetky tri prístupové kódy.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež:

Potichu sa začalo hromadné nasadzovanie e-governmentu. Ak štát zlyhá, znova stratí významný kus autority, píše Konštantín Čikovský

3.Štát nedal program na podpisovanie príloh

Na prvý problém narážame, keď sa snažíme medzi nainštalovanými programami nájsť aplikáciu DSigner, aby sme digitálne podpísali súbor, ktorý sme chceli poslať na ministerstvo spravodlivosti. Ikonu programu sme nenašli.

„Týmto programom sa nedajú podpísať prílohy. Slúži len na podpisovanie cez webové stránky, ktoré dokážu vyvolať používateľské okno podpisovača DSigner,“ vysvetľuje Kalapoš.

DSigner funguje len cez internetový prehliadač Internet Explorer. Ministerstvo vnútra sľubuje, že začiatkom budúceho roka sprístupní softvér aj pre používateľov systému Mac či rôznych linuxových operačných systémov.

SkryťVypnúť reklamu

Keď chcete podpisovať prílohy e-mailov, treba si zaplatiť program QSign od spoločnosti Ardaco, čo stojí 70 eur za rok. Bezplatný je zatiaľ webový podpisovač firmy Disig, veľkou výhodou je, že beží aj vo Firefoxe či v Chrome a na rôznych operačných systémoch.

Web zároveň grátis pridáva do podpísaného dokumentu inak spoplatnenú časovú pečiatku, ktorá slúži na nespochybniteľné určenie času digitálneho podpisu. Časovú pečiatku využije napríklad ten, kto chce digitálne podpísať kúpnu zmluvu na dom.

Ako dlho bude tento webový podpisovač grátis, nevedno. „Web je momentálne v pilotnej promo prevádzke, všetky služby sú bezplatné, doba ukončenia promo prevádzky ešte nie je určená,“ povedal konzultant firmy Disig Peter Miškovič.

Skúšali sme aj bezplatný softvér na podpisovanie FastZEP, no nedokázali sme sa ním digitálne podpísať. Očakáva sa, že by mohli vzniknúť ďalšie veľmi lacné či dokonca bezplatné aplikácie na podpisovanie, pretože Národný bezpečnostný úrad ruší ich povinnú certifikáciu. Nezávislým vývojárom tak nebude brániť v práci, že musia zháňať pár tisíc eur na certifikáciu.

SkryťVypnúť reklamu

4.Návody sú nezrozumiteľné alebo úplne chýbajú

Návod na aplikáciu DSigner má 42 strán a je písaný jazykom, ktorému bežný používateľ vôbec nerozumie. Na letákoch, ktoré dostanete pri vybavovaní e-občianskeho, sú zas len všeobecné vysvetlenia či rady, ako bezpečne používať nový doklad.

Zatiaľ najzrozumiteľnejšie napísané sú odpovede na najčastejšie otázky na webe Slovensko.sk. Ani tam sa však človek nedozvie, ako dokument digitálne podpísať.

Chýba napríklad podstatná informácia, akým certifikátom sa treba podpisovať. Keď totiž podávate cez web Slovensko.sk podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu či Generálnu prokuratúru, po kliknutí na tlačidlo podpísať vám vyskočí okno podpisovača a musíte si vybrať certifikát.

Na e-občianske sú nahraté tri a podľa zmluvy, ktorú občan dostane na polícii, jeden z certifikátov je určený „na podpisovanie“ a má skratku SVK eID PCA. V skutočnosti nejde o zaručený digitálny podpis, na ten treba použiť kvalifikovaný certifikát so skratkou SVK eID ACA.

SkryťVypnúť reklamu

„V čo najkratšom termíne túto informáciu doplníme,“ sľubuje zástupca šéfa Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby Rastislav Janota.

podpis_zoznam_res.jpg

Šifrovací certifikát slúži na zabezpečenie dôvernosti komunikácie medzi občanom a úradom, vyratúva Miškovič zo spoločnosti Disig. Certifikát „na podpisovanie“ slúži na obyčajné elektronické podpisovanie, ktoré nie je náhradou vlastnoručného podpisu. Môže sa podľa Miškoviča použiť napríklad na overenie totožnosti držiteľa e-občianky pri prihlasovaní do rôznych elektronických služieb.

5.Zlacnenie a uľahčenie komunikácie so štátom

Nový elektronický doklad sme sa pokúsili použiť v štyroch situáciách, chceli sme si zaregistrovať živnosť, založiť eseročku, podať podnet na Generálnu prokuratúru a poslať doplnenie do správneho konania na ministerstvo spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zaregistrovanie živnosti je rýchle a jednoduché. Cez portál Slovensko.sk sa dostanete na registračný formulár, ktorý vyplníte a podpíšete. Stačí čítať vysvetlivky a do desiatich minút je podanie odoslané.

Keď sme sa vzápätí pokúšali založiť eseročku, pokus zlyhal. Registračný formulár eseročky je totiž možné digitálne podpísať len v programe, ktorého licencia stojí 70 eur.

Prečítajte si tiež:

S e-občianskym eseročku cez web nezaložíte, štát nedal program

Podnet na Generálnu prokuratúru sme podávali cez portál Slovensko.sk okolo polnoci. Všetky prílohy sme podpisovali cez webový podpisovač spoločnosti Disig, samotný podnet sme podpísali priamo na webe Slovensko.sk. Celé podanie trvalo asi tri minúty a ráno nám prokuratúra potvrdila, že podnet prišiel v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Úspešne dopadlo aj doplnenie do správneho konania na ministerstvo spravodlivosti. Dokumenty sme neposielali cez Slovensko.sk, ale ako prílohu obyčajného e-mailu, ktorú sme podpísali cez web spoločnosti Disig. Správa sa nám vracala ako nedoručiteľná, no keď sme ich o probléme telefonicky informovali, do 20 minút sme mohli dokument odoslať a o hodinu neskôr nám prišlo potvrdenie, že dokument bol doručený a správne podpísaný.

Len v posledných dvoch prípadoch sme ušetrili takouto elektronickou komunikáciou tri až štyri eurá, ktoré by sme zaplatili za poštovné a doručenku.

Viac k téme:

SkryťVypnúť reklamu

Test ukázal zároveň aj niektoré ťažkosti, napríklad cez Slovensko.sk sa nedá podpísať a poslať akýkoľvek PDF súbor. Musí byť vo formáte PDF/A, do ktorého dokáže textové či tabuľkové súbory exportovať napríklad kancelársky balík Office 2010 a vyššie.

„Pri podpisovaní dokumentov je potrebné, aby bol dokument zobrazený rovnako, bez možnosti modifikácie alebo ‚skrytia‘ jeho obsahu, napríklad prekrytím textu či bielym textom na bielom pozadí. Formát PDF/A toto spĺňa,“ vysvetľuje Janota z vládnej agentúry, čo spravuje web Slovensko.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (20. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 578
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 419
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 070
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 778
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 630
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 597
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 019
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 39 080
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 707
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 378
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 817
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 328
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 085
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 473
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 506
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


Výrobcovia hodiniek budú patriť medzi najviac poškodených americkými clami.


TASR
Prešovské sídlisko Sekčov.

Výraznejší nárast nastal len v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.


TASR
Ilustračné foto.

Spotreba klasického pivo v Nemecku už roky klesá.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 39 080
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 707
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 378
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 817
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 328
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 085
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 473
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 506
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu