Český miliardár Petr Kellner plánuje predať akcie vo firme, ktorá ovláda SPP. Vyše miliarda eur musí prísť od niekoho mimo kruhu doterajších akcionárov.
BRATISLAVA. Len pred rokom odišli z SPP francúzski a nemeckí investori. Vláda súhlasila, aby 49 percent akcií a manažérsku kontrolu získala československá skupina EPH.
Teraz najväčší spoločník oznámil, že odchádza. Najsilnejším vlastníkom firmy a teda aj podielu v SPP sa tak môže stať skupina J&T.
Z EPH chce odísť majiteľ 45-percentného podielu v spoločnosti, najbohatší Čech Petr Kellner. Informáciu priniesol portál motejlek.com a nikto zo zainteresovaných ju nepoprel.
Kellnerov balík akcií majú kúpiť majitelia zvyšných podielov v EPH, čiže J&T, Patrik Tkáč a Daniel Křetínský. Museli by dať dokopy 1,1 miliardy eur, aby akcie kúpili, píše motejlek.com.
Ani jeden z majiteľov EPH transakciu nekomentoval. „Dohodli sme sa, že to nebudeme komentovať, povedal Křetínský.
Fakty
Kto čo vlastní
51 % akcií v SPP vlastní štát.
Zvyšnú časť, s ktorou sa spája aj manažérska kontrola nad firmou, má EPH. Majiteľmi EPH sú PPF Petra Kellnera: 44,44 %, J&T: 37,04 % a Daniel Křetínský: 18,52 %.
Kellner chce svoj podiel predať majiteľom zvyšných akcií.
Štát chce za 60 mil. eur kúpiť akcie v tej časti SPP, ktorá ovláda dodávky plynu zákazníkom. Na domácnostiach je SPP stratový.
EPH by tak v SPP zostal výnosný tranzit plynu na západ a jeho distribúcia plynovodom k zákazníkom.
Kde nájdu peniaze
Nie je tak jasné, kto a aké právomoci do budúcna získa v EPH, a teda aj v plynárňach. Dnes firmu, z ktorej Kellner cúva, riadi Křetínský. Niektoré kroky mu musia schváliť ďalší akcionári.
Tak to môže zostať aj do budúcnosti aj napriek tomu, že druhým najväčším akcionárom v EPH je po Kellnerovi J&T. Akcie finančníkov z J&T sú totiž rozdelené na polovicu a iba s jednou sa spájajú aj právomoci. V skutočnosti ich má Patrik Tkáč.
Štát sa o novú skladbu akcionárov v plynárňach príliš nezaujíma. Vraj ide o interné veci druhého akcionára.
Otázkou je, odkiaľ J&T, Tkáč a Křetínský zoženú peniaze na kúpu akcií. Možnosťou, o ktorej hovoria zdroje z prostredia plynární je to, že by EPH vydalo dlhopisy a predalo ich na trhu.
Častejšie sa skloňuje predaj menšinového balíka akcií dcérskej firmy EPH, spoločnosti EP Energy. Tá zastrešuje napríklad Pražskú teplárenskú či ťažobnú spoločnosť Mibrag. SPP pod ňu nespadá.
Spomína sa aj to, že by peniaze priniesol investor a noví majitelia by mu na druhej strane za hotovosť ručili novokúpenými akciami.
Keď pred vyše rokom EPH kupoval kontrolný balík akcií v plynárňach od nemeckého E.ONu a francúzskeho Gaz de France, premiér Robert Fico upozorňoval, že plynárne by chceli ovládnuť aj iní.
Křetínskému, J&T a Kellnerovi predhadzoval koncern Allianz ako ich konkurenta pri kúpe plynární. Allianz predaj Kellnerových akcií nekomentoval.
Miliardu na účte
Zdroje blízke rokovaniam tvrdia, že Kellner chce mať odloženú miliardu eur. To je podľa neho hotovosť, ktorá by mala byť poruke, ak by sa vyskytla výhodná kúpa.
Rezervný kapitál môže Kellnerovi pomôcť aj v jeho splátkovej spoločnosti Home Credit, ktorej jadro podnikania už je v Rusku.
Navyše aktuálne kupuje kontrolný balík v českej Telefónice, pod ktorú spadá aj tunajší operátor O2.
Čítajte aj komentár Petra Schutza k plynárňam.