Príjem klientov aj ich príbuzných bude pod vyššou ochranou. Rozdiel medzi tým, čo by mali platiť a čo budú platiť, musia vyrovnať obce a župy.
Ľudia, o ktorých sa stará opatrovateľka či žijú v domove dôchodcov, budú mať k dispozícii trocha viac peňazí. Parlament koncom novembra zvýšil sumu, ktorá im musí zostať po úhrade za sociálne služby.
Napríklad príjem klientov zariadenia pre seniorov je pod ochranou do 20 percent životného minima, čo je necelých 40 eur. Od januára pôjde zhruba o 50 eur.
„Úroveň ochrany príjmu nebola zvýšená takmer pätnásť rokov,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer).
Odvrátenou stranou je, že rozdiel medzi stanovenou úhradou a tým, čo klient môže zaplatiť, by mali vyrovnať jeho príbuzní.
V texte ďalej nájdete
Príjem overia, keď sa zmení
Seniori nepatria do ústavov
Prehľad zmien v zákone
Koho uprednostia pri výbere
Zvyšok textu nájdete v štvrtkových novinách.
Okamžite si ho môžete prečítať vďaka službe Piano.
Záleží aj na príjme detí
„Ak prijímateľ sociálnej služby má nižší dôchodok, ako je jeho úhrada v zariadení, a musí mu ostať 50 eur, rozdiel musí v prvom rade splatiť jeho rodina,“ tvrdí Daniela Rodinová z mediálneho referátu bratislavského magistrátu.
V tomto prípade sa rodinou myslia zaopatrené plnoleté deti. Záleží však aj na ich príjme. Od budúceho roka bude pod ochranou do 1,65násobku životného minima. Oproti súčasnosti, keď ide o čosi vyše 250 eur, bude povinný zostatok vyšší o 74 eur.
Obec si počká na dedičstvo
„V mnohých prípadoch sa teda môže stať, že úhrada za sociálnu službu nebude platená v plnej výške vôbec,“ napísala hovorkyňa Košíc Martina Urik Viktorínová.
Už dnes s tým býva problém. Najčastejšie ide o prípady, keď sú príbuzní v hmotnej núdzi.
„Tu nastáva situácia, že rozdiel (v úhrade) bude figurovať ako pohľadávka zariadenia. Ak prijímateľ sociálnej služby zomrie, bude pohľadávka predmetom dedičského konania,“ tvrdí Rodinová.
Stáva sa tiež, že deti nemajú o rodiča záujem. „V takomto prípade obec vydá rozhodnutie o povinnosti týchto fyzických osôb zaplatiť úhradu za prijímateľa.“
Hlbšie zmeny odložili
Financovanie sociálnych služieb dospelo do štádia pred kolapsom. Ministerstvo navrhlo, aby štát prispieval aj na služby neverejných poskytovateľov na regionálnej úrovni, ale neskôr svoj návrh prehodnotilo.
„Chcem počkať na výsledky auditu verejnej správy, ktorý dnes prebieha,“ povedal Richter. Systémovú úpravu financovania dlhodobej starostlivosti by podľa neho mala priniesť ďalšia novela zákona.
Čo hovorí zákon
Povinný zostatok pre klienta
Po zaplatení za sociálnu službu musí klientovi zostať mesačne určitý násobok alebo časť životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Výška povinného zostatku závisí najmä od formy pomoci: je rozdiel medzi ambulantnou a pobytovou službou, ako aj medzi týždenným a celoročným pobytom.
Ak klient má manželku alebo nezaopatrené deti, jeho príjem sa posudzuje spolu s ich príjmami. Aj im musí čosi zostať.
Neúplná úhrada
Ak príjem klienta je nižší alebo sa rovná povinnému zostatku, nie je povinní platiť nič.
Ak príjem klienta je vyšší ako povinný zostatok, ale nepostačuje na určenú úhradu, platí len časť z nej.
Následky neúplnej úhrady
Povinnosť úhrady alebo jej časti prechádza na rodičov alebo deti, ktorých príjmy sa neposudzujú spolu s príjmom klienta. To sú zaopatrené plnoleté deti.
Povinný zostatok pre príbuzných
Aj rodičom alebo dospelým deťom musí po zaplatení za sociálnu starostlivosť o ich rodinného príslušníka zostať určitý násobok životného minima.
Zmluva alebo rozhodnutie
Ak rodičia alebo deti môžu doplatiť potrebný rozdiel v úhrade za sociálnu službu, s poskytovateľom uzatvoria zmluvu o úhrade. V prípade ich nezáujmu obec alebo samosprávny kraj vydá rozhodnutie o ich povinnosti platiť.
Posledná možnosť
Ak povinnosť úhrady alebo jej časti nevznikne ani rodičom alebo deťom, nezaplatená suma sa stáva pohľadávkou poskytovateľa. Pohľadávku si môže uplatniť pri zmene príjmovej a majetkovej situácie klienta a jeho rodinných príslušníkov, teda ešte počas ich života, alebo najneskôr v konaní o dedičstve klienta.
Príjem overia, keď sa zmení
Mení sa podstata zisťovania príjmu klienta a spolu posudzovaných osôb.
Príjem terajšieho klienta opatrovateľskej služby či zariadenia pre seniorov sa prehodnocuje vždy v júli. V budúcom roku to bude naposledy.
Nedávno prijatý zákon hovorí, že v prípade zmeny rozhodujúcej skutočnosti sa zisťuje príjem za kalendárny mesiac, v ktorom táto zmena nastala.
Mení sa podstata zisťovania príjmu klienta a spolu posudzovaných osôb. Aby úhrada zodpovedala ich reálnej finančnej situácii, prestane záležať na príjme za predchádzajúci rok.
„Keď sa príjem nezmení, klient ho nemusí dokladovať každý mesiac. Napríklad starobný dôchodok sa mení raz za rok,“ povedala riaditeľka odboru sociálnych služieb na ministerstve práce Lýdia Brichtová.
Na ľudí, ktorí svoju finančnú situáciu nezdokladujú, sa nevzťahuje ochrana príjmu, čo znamená, že za starostlivosť musia zaplatiť celú určenú sumu. „Bude záležať na klientoch a ich rodinných príslušníkoch.“
Seniori nepatria do ústavov
Zákon mení aj podmienky prijatia do celoročnej starostlivosti v domove sociálnych služieb.
Voľné miesta v domovoch sociálnych služieb často obsadzujú seniori, ktorí sa nedostali do vhodnejšieho zariadenia. Najneskôr od roku 2015 to nebude možné.
Do domova vezmú len človeka v produktívnom veku, teda takého, ktorý už mal 18 rokov a ešte nedosiahol dôchodkový vek.
„Pre klientov v dôchodkovom veku sú prioritne určené zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby alebo špecializované zariadenia,“ píše Barbora Petrová z tlačového odboru ministerstva práce.
Konanie a záujem
Návrh zákona predpokladal, že toto obmedzenie bude platiť už od budúceho roka, no parlament rozhodol, že domov sociálnych služieb môže obsadiť uvoľnené miesta mladšími aj staršími ľuďmi ešte jeden rok. Výnimka sa bude vzťahovať aj na rozhodovanie o odkázanosti na zariadenie tohto typu, ako aj na rozhodovanie o zaradení do poradovníka naň. Dôležité je, či potenciálny klient potvrdí svoj záujem.
Rozhodnutie o odkázanosti vydané v budúcom roku stratí platnosť 1. januára 2015, ak táto osoba nepožiada vyšší územný celok o zabezpečenie miesta v domove do 31. decembra 2014 alebo nepožiada zariadenie o uzatvorenie zmluvy o sociálnej službe v rovnakej lehote.
Istota
„Všetkým doterajším klientom sa budú poskytovať sociálne služby v rovnakom rozsahu aj naďalej,“ povedal minister práce Ján Richter.
V záujme deinštitucionalizácie sa nebudú registrovať nové domovy sociálnych služieb s celoročnou pobytovou formou. Pre klientelu so špecifickými potrebami je určené špecializované zariadenie – špecializuje sa na určitý druh závažného zdravotného postihnutia.
Zmeny v zákone
Stravovanie
Ak ide o celoročnú alebo o týždennú starostlivosť v zariadení, klient bude povinný odoberať aspoň dve jedlá denne, z ktorých jedno je obed alebo večera.
Výnimkou bude prípad, keď klient nie je odkázaný na pomoc inej osoby pri stravovaní, nie je nezaopatreným dieťaťom a je spôsobilým na právne úkony, ak zariadenie umožňuje individuálnu prípravu stravy, alebo dotyčný si vie zabezpečiť stravu inak.
Rehabilitačné stredisko
Pobyt v rehabilitačnom stredisku bude možný najviac tri mesiace a v prípade potreby ho bude možné predĺžiť najviac o tri mesiace.
Posudková činnosť
Odkázanosť na fyzickú pomoc inej osoby bude môcť posudzovať aj zdravotná sestra s príslušným vzdelaním a praxou.
V sociálnom posudku sa vymedzí aj rozsah potrebnej pomoci v hodinách. Najmä opatrovateľská služba si to vyžaduje.
V komplexnom posudku sa uvedú aj vhodné druhy sociálnych služieb. Vychádza sa z návrhov žiadateľa.
Povinnosti poskytovateľov
Neverejný poskytovateľ bude povinný zverejniť cenník služieb.
Zmluva o poskytovaní sociálnej služby
Zmluva bude obsahovať aj výšku úhrady po uplatnení ochrany príjmu a spôsob jej určenia.
V prípade zariadenia so stravovaním sa v zmluve bude uvádzať aj počet odoberaných jedál.
Niekoho musia prijať prednostne
Zákon príkladmi vymedzí dôvody vážneho ohrozenia života. Umožňujú rýchlejšie prijatie do domova dôchodcov.
Roky je v zákone slovné spojenie, na základe ktorého je obec povinná prednostne a bezodkladne vybaviť miesto v zariadení pre seniorov. Konečne je známe, čo sú to dôvody vážneho ohrozenia života a zdravia.
Kto má prednosť
kto je ohrozený správaním iných
nemá zabezpečenú osobnú starostlivosť manželom, plnoletým dieťaťom, rodičom.
kto je odkázaný na pomoc inej fyzickej osoby a nemá žiadnu blízku osobu ,
Novelizovaný zákon za ne bude považovať najmä ohrozenie správaním okolia (týranie a podobne), a potom prípady, keď senior je odkázaný na fyzickú pomoc inej osoby a nemá nikoho blízkeho. Ide aj o prípady, keď manželka či plnoleté deti mu nemôžu byť k dispozícii vždy, keď to potrebuje.
„O nemožnosť zabezpečiť osobnú starostlivosť odkázanému členovi rodiny v zákone vymedzeným okruhom osôb pôjde najmä vtedy, ak napríklad uvedené osoby nebývajú s odkázanou osobou, respektíve nebývajú ani v rovnakej alebo v blízkej obci, alebo sú zamestnané a zo získaného príjmu pokrývajú svoje potreby a potreby svojej rodiny. Definovanie situácií ohrozenia života a zdravia je dlhodobou požiadavkou praxe,“ píše sa v dôvodovej správe.
Pri bezodkladnom poskytnutí alebo zabezpečení sociálnej služby stačí uviesť meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu pobytu. Formálnu žiadosť senior predloží dodatočne.