BRATISLAVA. Telekomunikačný úrad už vie, či na Slovensko príde mobilný operátor alebo rýchlu mobilnú sieť budú budovať len Orange, Telekom a O2. Minulý týždeň sa podľa informácií denníka SME ukončila aukcia frekvencií pre sieť štvrtej generácia.
Aké množstvo kmitočtov sa predalo, koľko štát zarobil a či uspel aj nováčik, regulátor nechce povedať, kým nebudú vydané licencie všetkým úspešným firmám právoplatné.
Z aukcie môže vzísť nový mobilný operátor, podľa informácií SME dražili kmitočty pre mobilnú 4G sieť štyria uchádzači.
Momentálne nevieme, či bola štvrtá firma úspešná a teda koľko, a akých frekvencií kúpila. Od toho závisí, aké služby ponúkne a či sa bude musieť spojiť so zabehaným operátorom.
Mená ukážu najskôr začiatkom roka
Aukcia
Frekvencie pre 4G sieť
- Na predaj bolo 38 kmitočtov v troch frekvenčných pásmach, ktoré sa hodia na budovanie 4G siete, cez ktorú sa dá poskytovať veľmi rýchle internetové priojenie.
- Najcennejšie boli v pásme 800 MHz, vďaka ktorým môžu operátori pokryť veľké územie bez toho, aby museli stavať hustú sieť vysielačov. Štát ich predával šesť, vyvolávacia cena jednej bola 19 miliónov eur.
- Celková vyvolávacia cena za všetky frekvencie bola 142,4 milióna eur.
- Jednotková vyvolávacia cena sa pohybovala od 200-tisíc eur za frekvenciu až po 19 miliónov eur.
Keď sme sa na podrobnosti pýtali regulačného úradu, jeho hovorca Roman Vavro odkázal na paragraf, podľa ktorého tridsať dní po ukončení aukcie vydá regulátor úspešným firmám licencie.
Neznamená to, že regulátor vtedy ukáže výsledky dražby. Jej pravidlá totiž hovoria, že účastníkov odhalí až potom, čo budú všetky vydané licencie právoplatné.
Keď sa nik nebude sťažovať na priebeh aukcie, malo by to byť pätnásť dní po ich vydaní. Keby ktokoľvek z víťazov licenciu napadol, regulátor podľa aukčných pravidiel môže naďalej informácie o priebehu a výsledkoch aukcie tajiť.
Telekomunikačný úrad odmieta zverejniť akékoľvek dáta aj na žiadosť podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Argumentuje, že do právoplatného skončenia dražby mu zákon zakazuje čokoľvek zverejňovať.
Utajenie sťažuje férový proces
Úrad podľa informácií SME nechce od skončenia licitácie poskytovať informácie ani účastníkom dražby.
Na to, že si úrad takéto správanie zabezpečil v aukčných pravidlách, upozorňoval už pri ich príprave bývalý šéf regulátora a advokát Branislav Máčaj.
Mobilné licencie sa totiž vydávajú v správnom konaní, kde majú účastníci právo navrhovať dôkazy či komentovať podklady rozhodnutia, no podľa Máčaja na to nemajú šancu, lebo výsledky licitácie nie sú známe.
„Bez zverejnenia informácií nebudú mať žiadne údaje, aby posúdili priebeh aukcie a mohli sa tak vyjadriť k podkladom rozhodnutia,“ hovorí.
Nie je to prvýkrát, čo sa takto regulátor správa. Keď Najvyšší súd zrušil nezákonné rozhodnutia o predĺžení mobilných licencií na 2G a 3G siete pre Telekom, sudcovia kritizovali, že regulátor nedal operátorom možnosť komentovať podklady rozhodnutia a navrhovať nové dôkazy.
„Je to porušovanie procesných práv účastníkov aukcie, čo je dôvodom pre zrušenie rozhodnutie, keď sa niekto obráti na súd. A to bude mať dopad aj na víťazov dražby,“ uzatvára Máčaj.