BRUSEL, BRATISLAVA. V máji na summite Európskej únie Rakúsko prisľúbilo, že do konca roka zruší bankové tajomstvo pre zahraničných klientov. To je pre Rakúsko vec národnej cti od roku 1978, keď ho zaviedlo.
Rovnako chcelo postupovať Luxembursko. Spolu s Rakúskom sú to posledné dva štáty 28-člennej Európskej únie, ktoré chránia klientov bánk na svojom území.
V máji sa totiž lídri Európskej únie dohodli, že do konca roka prijmú opatrenia, aby mohli bojovať proti kráteniu daní. Únia príde ročne na daniach o bilión eur, čo si v čase krízy nemôže dovoliť.
Na to je potrebná výmena všetkých informácií o príjmoch, čo prakticky znamená zrušenie bankového tajomstvo.
Na zasadnutí ministrov financií v utorok v Bruseli Rakúsko a Luxembursko automatickú výmenu informácií odmietli.
Blokáda pomáha podvodníkom
Kritika prišla okamžite. „Blokáda Viedne a Luxumburgu pomáha len daňovým podvodníkom,“ povedal podľa Reuters taliansky minister hospodárstva Fabrizio Saccomanni. Hneval sa aj francúzsky minister financií Pierre Moscovici: „Takto sa ďalej robiť nedá.“
Rakúsko opakuje, že výmenu informácií umožní, ale až potom, čo sa k automatickej výmene pridajú aj nečlenské štáty Únie - Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, San Maríno, Andorra a Monako. S tými sa Brusel snaží vyjednávať od mája, ale bez úspechu. Rakúsko sa obáva odlivu klientov do týchto krajín.
Nová dohoda mala umožniť štátom Únie zdaniť občanov, aj keď majú kontá v zahraničí. Zmenila by sa tak zastaralá úprava z roku 2003, ktorá nevie reagovať v prípade kont v zahraničí, napríklad pri životnom poistení. S novou úpravou súhlasilo 26 krajín, proti sú Rakúsko a Luxembursko.
Podľa úpravy z roku 2003 nesmie žiaden členský štát inému členskému štátu odmietnuť poskytnúť informácie v daňových otázkach, ktoré poskytuje tretím krajinám.
Rakúsko informácie podľa Bruselu poskytuje Spojeným štátom. „Nečakali by sme, že člen EÚ bude ústretovejší a transparentnejší voči tretím krajinám ako voči partnerom z EÚ. To popiera princípy solidarity a spolupráce,“ povedal pre denník Der Standard eurokomisár pre dane Algirdas Semeta.
Viedeň by prišla o miliardy
V Európe funguje Rakúsko ako bezpečný alpský sejf. Klientom zaručuje anonymitu a istotu, že sa na ich účty materské daňové úrady nedostanú. Rakúskym bankám to prináša miliardy eur.
Bankové tajomstvo sa berie v Rakúsku veľmi vážne. „Ide o súčasť rakúskej kultúry šetriť a je to dôležité pre všetkých klientov, ktorí si potrpia na súkromie,“ hovorí pre agentúru APA hovorca bankového sektoru v rakúskej hospodárskej komore Franz Rudorfer.
Nie sú to len jednotlivci, ale aj dôchodkové fondy, poisťovne či investičné fondy.
Podľa údajov Rakúskej centrálnej banky bolo v roku 2012 na kontách zahraničných klientov viac ako 52 miliárd eur. Najviac to láka susedných Nemcov. Tí majú v Rakúsku uložených 23 miliárd eur.