LONDÝN. Britský Úrad pre finančnú etiku (FCA) udelil rekordnú pokutu 28 miliónov libier (33,47 milióna eur) dvom členom bankovej skupiny Lloyds za spôsob, akým nútili zamestnancov, aby klientom predávali produkty, o ktoré nestáli, napríklad poistenie. Informovali o tom internetový portál BBC a agentúra Reuters.
Podľa FCA Lloyds TSB Bank a Bank of Scotland prostredníctvom systému odmien nútili zamestnancov, aby klientom predávali napríklad poistenie pre prípad vážnej choroby či straty príjmu, inak riskovali, že prídu o časť platu.
Prípad sa týka obdobia od januára 2010 do marca 2012, počas ktorého finanční poradcovia pod tlakom "zhora" nanútili zhruba 700.000 klientom viac ako milión produktov.
Jeden zo zamestnancov v snahe vyhnúť sa sankciám si takýto produkt kúpil sám pre seba aj pre manželku. A za splnenie "predpísaného objemu mesačného predaja" čakala bankových poradcov odmena vo výške 35 % z platu.
Podľa niektorých právnikov je však výška pokuty pre takú veľkú bankovú skupinu ako Lloyds len "kvapkou vody v mori".