Odborníci sa toho neboja.
BRATISLAVA. Návštevník Bratislavy, ktorý zaplatí 179 eur za noc v päťhviezdičkovom hoteli Kempinski, pravdepodobne prehliadne na účte 1,65 eura, čo odvedie do mestskej pokladnice na dani z ubytovania.
Ale pre hosťa, ktorý prenocuje v ubytovni na periférii mesta za päť eur, je táto daň významnou sumou.
Mestskí poslanci to dnes nemôžu zmeniť, podľa zákona musia zdaňovať ubytovanie naprieč mestom rovnako.
Od januára však bude môcť mať každá mestská časť či katastrálne územie svoju vlastnú sadzbu dane.
V Bratislave by tak mohlo byť až dvadsať rôznych sadzieb, toľko je tu totiž katastrálnych území. Vo Vysokých Tatrách by mohli byť tri, v Žiline až štrnásť sadzieb.
Niekde ju ani nevyberajú
Práve primátor Žiliny a poslanec za Smer Igor Choma presadil, aby si obce mohli určovať rôzne sadzby dane.
„Je nelogické, aby v častiach, kde nie je rozvinutý cestovných ruch, vyberali ubytovatelia tú istú daň ako v inej časti obce, kde je cestovný ruch rozvinutý,“ vysvetľuje, prečo prišiel so zmenou.
Či navrhne, aby žilinskí hotelieri platili rôzne dane, sa zistiť nepodarilo. V stredu mal vypnutý mobil.
Združenia miest a obcí Slovenska so zmenou súhlasí.
Podľa jeho podpredsedu Michala Sýkoru sa totiž dnes stáva, že niektoré ubytovacie zariadenia daň z ubytovania ani nevyberajú, pretože ponúkajú nocľah za veľmi nízku cenu.
Začnú obce atraktívnym hotelom daň zvyšovať a ubytovniam v perifériách znižovať? „Skôr predpokladám, že sa znížia sadzby v tých častiach obcí, ktoré sú pre turistov málo atraktívne,“ vraví Sýkora.
Či vôbec a kedy by turisticky atraktívne obce daň zvyšovali, ťažko odhadnúť.
„U nás by sa zatiaľ sadzba v atraktívnych lokalitách nezvyšovala,“ tvrdí Mária Mokráňová z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách, kde by namiesto jednej sadzby dane mohli mať až tri.
Hotely či ubytovne v okrajových častiach Vysokých Tatier v minulosti žiadali, aby sa znížila daň z ubytovania, no podľa Mokráňovej by ťažko určovali, odkiaľ kam siaha aká sadzba dane.
Bratislava nechcela zmenu hodnotiť ani predpovedať, či bude daň v atraktívnych lokalitách zvyšovať.
Môžu aj diskriminovať
((a))Zväzu hotelov a reštaurácií sa novela zákona o miestnych daniach nepozdáva. „Môže diskriminovať,“ vraví viceprezident zväzu Jozef Mihalik, ktorý vedie žilinský hotel Holiday Inn.
Súhlasí s názorom, že sadzby dane sa nemusia zohľadňovať len podľa atraktívnosti lokality, ale aj podľa toho, či tam má hotel podnikateľ, ktorý má blízko k miestnym politikom.
Sýkora, ktorý je aj starostom obce Štrba, sa toho neobáva. Sadzba dane totiž platí na celú miestnu časť alebo katastrálne územie, kde majú zvyčajne zariadenia viacerí podnikatelia, hovorí.
Šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina si nemyslí, že riziko korupcie či lobingu prevyšuje výhody, ktoré môže priniesť rôzne zdanenie ubytovania podľa atraktívnosti lokalít.
„Aj dnes majú miestni politici nástroj, ako môžu zvýhodňovať ten-ktorý hotel, a to je daň z nehnuteľností,“ vraví Kičina.
Pripomína, že o inom zdanení ubytovania v rôznych lokalitách budú rozhodovať miestni poslanci.
„Verejnosť sa bude môcť pýtať, či sú zmeny primerané, a primátor by to mal vedieť zvládnuť,“ dodal.