BRATISLAVA. Sedemnásť mesiacov museli holandskí pacienti, najmä s rakovinou, kupovať proti silným bolestiam drahé lieky, aj keď už bola vyvinutá lacnejšia alternatíva. Tá sa na trh nedostala, pretože výrobca drahšieho originálneho lieku to nechcel.
Firma Johnson & Johnson sa dohodla s koncernom Novartis, že ak s generikom počká, tak mu ušlé príjmy zaplatí.
Za dohodu z rokov 2005 a 2006 firmy zaplatia Európskej komisii pokutu 16 miliónov eur.
Slovenských pacientov sa toto zdržanie nedotklo. V tom období bolo u nás už viacero generík s rovnakou účinnou látkou, tvrdí Štátny ústav kontroly liečiv.

Snaha udržať vysoké ceny
Lieky v EÚ
Prieskum
- Obrat za lieky na predpis aj tie vo voľnom predaji bol na úrovni výroby a maloobchodu 352 mld. eur.*
- Ceny generických liekov po uvedení na trh boli po skončení patentu originálneho lieku v priemere o štvrtinu nižšie ako ceny originálnych liekov.
- Dva roky po vstupe boli ceny generík takmer o polovicu nižšie.
- Generické firmy dosiahli koncom prvého roku 30-percentný podiel na trhu, po dvoch rokoch 45 percent.
*ide o údaj z roku 2007
Zdroj: Zhrnutie správy o odvetvovom prieskume farmaceutického trhu, EK
V interných dokumentoch firmy píšu, že cieľom dohody je udržanie vysokých cien.
Novartis podľa Komisie dostal od svojho konkurenta viac ako zisk, ktorý očakával z predaja svojho lieku. Jeho cena mala byť zhruba o tretinu lacnejšia ako originálu.
Nejde o jediný prípad, keď sa konkurencia dohodla na tom, že lacnejšie generické lieky na trh uvedú neskôr.
Komisia v roku 2009 vyšetrovala všetky významné farmaceutické firmy v Európe. Viaceré prípady nie sú doriešené. V dvoch už pokuty udelila.
Pokutu 60 miliónov dostala Astra Zeneca za brzdenie vstupu konkurentov ich lieku na liečbu žalúdočných vredov.
Dánska firma Lundbeck musela zaplatiť takmer 94 miliónov eur. Štyria výrobcovia antidepresív, s ktorými sa dohodla, dostali pokutu 44 miliónov.
„Podstatou kartelu boli spätné platby výrobcom generík ako odmena za oddialenie vstupu, zničenie existujúcich zásob generík a garantovaný výnos z distribúcie pôvodného lieku,“ povedal Andrej Králik zo slovenského zastúpenia Komisie.
Na Slovensku Únia neviedla vo farmácii žiadne vyšetrovanie.
Prečo práve lieky
Generiká prichádzajú na trh potom, čo sa skončí patent originálneho lieku. Sú vždy lacnejšie, pretože ide o kópie úspešných liekov, ktorých výroba je teda lacná.
Potom, čo uplynie patent, môžu prísť iné firmy, ktoré vezmú rovnakú účinnú látku, ako má originál, ale zabalia ju do iných pomocných látok.
Práve v týchto rokoch firmám uplynú alebo nedávno uplynuli viaceré patenty. Výrobcovia originálnych liekov sú z toho nervózni, lebo vstupom lacnejších alternatív sa ich zisky výrazne prepadnú.
Komisia analyzovala tieto dosahy a píše, že liek môže po vstupe generika zlacnieť o pätinu. Ich prepočty hovoria, že môžu takto usporiť desiatky miliárd eur.
U nás celkovo 62 percent originálnych liekov nemá generickú alternatívu.
„Treba brať do úvahy, že niektoré originálne lieky majú ešte patentovú ochranu,“ dodáva ministerstvo zdravotníctva.