Niektorým rodičom pribudnú administratívne povinnosti. Ak si ich nesplnia, môže im úrad práce pozastaviť výplatu prídavku na dieťa.
Rodičom malých detí pribudnú od februára nové povinnosti. Ak budú chcieť naďalej od štátu dostávať prídavok na dieťa 23,52 eura mesačne (v tejto výške bude od januára), budú musieť oznámiť úradu práce, kde a ako sa starajú o svoje dieťa.
Povinnosť budú mať rodičia tých detí, ktoré vo februári a neskôr oslávia tretie narodeniny.
Nie všetci trojroční
Dôvodom týchto administratívnych opatrení nemá byť šikana rodičov, ale ochrana malých detí. Ministerstvo v dôvodovej správe novely zákona argumentovalo tým, že štát nemá žiadne informácie o deťoch medzi tretím rokom ich života, keď prestávajú rodičia poberať rodičovské dávky, a nástupom do školy. Potom by už hlásenia o nich v prípade problémov mali dávať školy a obce.
V téme sa dočítate:
Stručne o prídavku
Aj „veční“ vysokoškoláci dostanú peniaze od štátu
Aj za hlučný žúr môžete prísť o prídavky na deti
Droguje, gambluje, je závislé od internetu. Môžete prísť o eurá
Táto nová povinnosť sa však nebude týkať rodičov detí, ktoré dovŕšia tri roky do konca januára budúceho roku. Teda ani tých, ktorých deti majú štyri, päť či šesť rokov. „Týka sa to rodičov detí, ktoré dovŕšia 3 roky od účinnosti zákona, teda od 1.2.2014,“ tvrdí hovorca rezortu práce Michal Stuška.
Právnici majú iný názor. „Text zákona podľa nás skôr vedie k výkladu, že sa týka rodičov detí, ktoré sú po 1. 2. 2014 staršie než 3 roky, a nie len tých, ktoré 3 roky dovŕšia až po účinnosti nového zákona. Pokiaľ bol zámer ministerstva opačný, možno novele vyčítať nejednoznačnosť,“ hovorí advokát Igor Augustinič z kancelárie bpv Braun Partners.
Zvyšok textu nájdete v štvrtkových novinách.
Okamžite si ho môžete prečítať vďaka službe Piano.
Rovnako túto povinnosť nebudú mať ani rodičia, ktorých dieťa síce od prvého februára dovŕši tri roky, ale rodič poberá materské či rodičovský na ďalšie dieťa.
Ministerstvo práce ako tvorca zákona predpokladá, že ak dostáva rodič od štátu materské alebo rodičovský príspevok, tak sa o deti príkladne stará. Pričom odmieta, že by štát zlyhal v podobnom prípade, keď našli mŕtvu Lucku v byte, kde sa jej matka starala o sestru, na ktorú poberala rodičovský príspevok.
„Doslovné spájanie tejto povinnosti rodičov s konkrétnym prípadom, kde zlyhalo viac skutočností, nepovažujeme za relevantné. V tomto prípade ide o jedno z opatrení, ktoré sa prijímajú v súvislosti s medializovaným prípadom,“ tvrdí Stuška.
Zopár nejasností
Čo presne budú musieť rodičia do oznámenia napísať, tiež nie je jasné. Zákon to nerieši. „Rozhodujúce je, aby z obsahu oznámenia bolo jednoznačne zrejmé, akým spôsobom a kde bude zabezpečovaná starostlivosť o dieťa od troch rokov veku do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky,“ konštatuje Stuška.
Zákon presne nerieši, ako rýchlo by mali rodičia čerstvých trojročiakov poslať list alebo zaručeným elektronickým podpisom oznámiť situáciu svojmu úradu práce. Hovorí iba to, že zmeny vplývajúce na nárok prídavku treba oznámiť do ôsmich dní.
Zákon nerieši ani to, ako rodiča za nedbanlivosť, teda za neskoré oznámenie, respektíve za neoznámenie starostlivosti, potrestajú. Zostane to asi na posúdení konkrétneho úradu práce.
„Nesplnenie tejto povinnosti však môže mať za následok vznik pochybností platiteľa tejto dávky, či prídavok na dieťa plní svoj účel. V takomto prípade platiteľ rozhodne o zastavení výplaty prídavku na dieťa a prešetrí plnenie podmienok nároku,“ vysvetľuje hovorca rezortu práce Michal Stuška.
Ak úrad práce zistí, že sa rodič o svoje dieťa riadne stará a je iba, povedzme, zábudlivý, „rozhodne platiteľ o uvoľnení výplaty prídavku na dieťa a jeho doplatení, v opačnom prípade rozhodne o jeho odňatí a prijme ďalšie opatrenia“, dodáva Stuška.
Úrady práce v postupe ešte jasno nemajú, ministerstvo im ho má oznámiť dnes.
Stručne o prídavku
Na to, aby vám štát posielal mesačne viac ako dvadsať eur na dieťa, musíte spĺňať podmienky.
Podmienky nároku
Starostlivosť oprávnenej osoby (rodič, opatrovník atď.) o nezaopatrené dieťa.
Trvalý alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby (platí pre cudzincov) na území SR
Trvalý alebo prechodný pobyt nezaopatreného dieťaťa na území SR. Od februára sa od tejto podmienky upúšťa.
Vek nezaopatreného dieťaťa do 25 rokov.
Žiadosť o prídavok
Musíte podať písomnú žiadosť na úrade práce podľa miesta bydliska. Tlačivo nájdete na webstránke ministerstva práce www.employment.gov.sk/files/slovensky/uvod/formulare-ziadosti/ziadost_o_pnd_pdf.pdf.
Výška prídavku
Mení sa vždy k januáru nového roka. V súčasnosti je na úrovni 23,10 eura. Od januára budúceho roku sa zvýši na 23,52 eura.
Výplata prídavku
Vypláca sa vždy mesiac pozadu na účet v banke alebo na žiadosť aj v hotovosti.
Osobitný príjemca
Ak oprávnená osoba nevyužíva prídavok na dieťa v súlade s účelom, na ktorý je určený, ak dieťa nechodí poriadne do školy, spáchalo priestupok alebo ak mu bolo udelené výchovné opatrenie, úrad práce vydá rozhodnutie o zastavení výplaty prídavku oprávnenej osobe a o poukazovaní prídavku inej oprávnenej osobe alebo obci, v ktorej má nezaopatrené dieťa nahlásený pobyt, alebo zariadeniu sociálnych služieb, v ktorom je nezaopatrené dieťa umiestnené.
Povinnosti
Rodič či iná oprávnená osoba musí preukázať úradu práce rozhodujúce skutočnosti, ktoré majú vplyv na vznik nároku, výšku a na výplatu prídavku.
Do 8 dní písomne treba oznámiť zmeny v rozhodujúcich skutočnostiach, ktoré majú vplyv na nárok na prídavok. Lehota 8 dní začína plynúť prvým dňom nasledujúcim po dni, keď nastala zmena.
Po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa oznámiť úradu práce, kde a ako sa stará o dieťa. Stačí to oznámiť jednorazovo. Nové oznámenie treba poslať, ak sa niečo zásadné zmení.
(rag)
Aj „veční“ vysokoškoláci dostanú peniaze od štátu
Pridlhé štúdium už nebude dôvod na odobratie prídavkov.
Zmeny od februára čakajú aj vysokoškolákov.
V súčasnosti denní študenti, ktorí študujú dlhšie, ako je štandard na ich vysokej škole, nemajú nárok na prídavok na dieťa. Toto sa mení. Nárok na prídavok budú mať aj rodičia študentov, ktorí presiahnu štandardnú dĺžku štúdia vo svojom študijnom programe.
A to z dôvodu, aby sa zabránilo diskriminácii rodičov mladých študujúcich na slovenských vysokých školách oproti rodičom, ktorých deti študujú na univerzitách v zahraničí.
„V cudzine, kde inštitút štandardnej dĺžky štúdia nie je upravený, sú študenti študujúci v cudzine zvýhodnení. Návrhom sa v tomto smere na účely nároku na prídavok zrovnoprávni postavenie študentov študujúcich na Slovensku a v cudzine,“ zdôvodnilo zmeny ministerstvo práce v dôvodovej správe k novele zákona o prídavku na dieťa.
Platí pre všetkých, aj pre tých, ktorí ich dnes nedostávajú, lebo prekročili štandardnú dĺžku štúdia. Vo februári si môžu podať na úrade práce novú žiadosť o vyplácanie prídavku.
(rag)
Aj za hlučný žúr môžete prísť o prídavky na deti
Mnohé deti ubližujú svojim spolužiakom či učiteľom. Nedbajú o to, či niekoho nepohoršia, alebo nerušia nočný pokoj. Už aj za takéto správanie môžu prísť rodičia od februára o prídavky.
Od februára by malo rodičom viac záležať na tom, ako sa ich dieťa správa. Môže to totiž ovplyvniť ich finančnú situáciu. Úrad práce im môže zobrať prídavky.
Ak dieťa spácha priestupok, úrad práce odoberie príspevok rodičovi a na tri mesiace určí osobitného príjemcu.
Osobitným príjemcom môže byť obec. Obecný úradník, ktorý to bude mať na starosti, rozhodne, čo za 23,52 eura dieťaťu kúpi či zaplatí.
Ak sa bude dieťa počas troch mesiacov správať slušne, úrad práce začne opäť vyplácať prídavok rodičom.
No ak sa opäť dopustí priestupku, úrad práce rodičom prídavky odoberie na najmenej tri mesiace úplne. To znamená, že ani obec nebude môcť za prídavky dieťaťu nakúpiť potrebné veci.
Pritom o prídavky za spáchanie priestupku prídu aj rodičia malých detí, ktoré ešte nedovŕšili 15 rokov, a teda nie sú priestupkovo zodpovedné a zvyčajne vyviaznu bez trestu. Ministerstvo práce už rokovalo o spolupráci s Prezídiom Policajného zboru.
Prinášame prehľad toho, za čo môžu pri spáchaní priestupkov prísť rodičia o prídavky.
1. Ak dieťa neposlúchne výzvu verejného činiteľa, napríklad policajta pri výkone jeho právomocí.
2. Ak si vaše deti spravia žúr a susedia nahlásia polícii rušenie nočného pokoja.
3. Ak sa vaše dieťa na verejnosti správa nevhodne a vzbudí verejné pohoršenie.
4. Ak dieťa niekto prichytí, že robí neporiadok na verejných priestranstvách, sprejuje budovy, ale aj vtedy, ak na zastávku autobusu vylepí plagáty či reklamné oznámenia.
5. Ak niekto prichytí a nahlási, že vaše dieťa úmyselne poškodilo, znečistilo alebo odstránilo, či zakrylo turistickú značku alebo iné orientačné zariadenie.
6. Poruší podmienky určené na ochranu verejného poriadku pri konaní kultúrnych podujatí alebo na miestach určených na rekreáciu alebo turistiku.
7. Nájdu uňho na verejne prístupných miestach chladné zbrane, najmä dýky, bodáky a šable či iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví (okrem prípadu, že ho má ako súčasť historického alebo národného kroja). A zároveň, ak možno z okolností prípadu alebo správania osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím.
8. Ak si vaše dieťa spraví ohňostroj či bude používať petardy v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo návodom na ich používanie.
9. Priestupku sa dopustí aj dieťa, ak úmyselne spôsobí škodu na cudzom majetku krádežou, podvodom alebo zničením.
10. Ak vaše dieťa niekoho urazí, napríklad svojho učiteľa či spolužiaka. Alebo ak si z neho bude robiť posmech.
11. Priestupok pácha dieťa aj vtedy, ak inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví.
12. Ak sa dieťa úmyselne vyhráža ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním.
Pozn.: Spracované podľa zákona o priestupkoch. Ide o vybrané priestupky.
(rag)
Droguje, gambluje, je závislé od internetu. Môžete prísť o eurá
Aj v prípade, že vy alebo vaše dieťa dostane nariadené výchovné opatrenie, zabudnite na peniaze od štátu.
O prídavok na dieťa môže prísť od februára rodič aj za nevhodné správanie detí, ktoré sa nepovažuje za priestupok alebo trestný čin, respektíve dieťa ešte nie je trestnoprávne zodpovedné.
Nevhodným správaním môže byť napríklad spolčovanie sa s rôznymi gangmi, ktoré ho svojím negatívnym vplyvom ohrozuje, ale aj závislosť od internetu, počítačových alebo hazardných hier, alebo užívanie drog. Jednoducho, keď rodičia nezvládajú výchovu.
Nevhodné správanie detí môže nahlásiť úradu práce, obci, ale aj súdu ktokoľvek.
O prídavky prídu rodičia za takéto a podobné nevhodné správanie detí vtedy, ak im za to súd alebo úrad práce ako orgán sociálnej kurately nariadi takzvané ambulantné výchovné opatrenie. Teda také, pri ktorom naďalej býva doma. Výchovné opatrenie však môže dostať aj rodič, ktorý nedbá o svoje dieťa. Aj vtedy príde o prídavky.
O prídavky však príde len rodič a nie dieťa. Úrad práce by totiž v takomto prípade vyplácal prídavok osobitnému príjemcovi (môže to byť aj obec) a ten by rozhodol, na čo ho v prospech dieťaťa použije.
Ak súd nariadi pobyt dieťaťa v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí alebo v špeciálnom výchovnom zariadení, úrad práce prídavok odoberie.
Rovnako nebude mať nárok na prídavok ani rodič toho dieťaťa, ktoré poslal súd do väzenia.
(rag)