- Kúpil som byt. Zmluva je platná, z katastra nehnuteľností mám list vlastníctva. Predávajúcemu som však ako kompenzáciu za nižšiu cenu ponúkol, aby mal ešte pol roka po predaji bytu trvalé bydlisko v už mojom byte. Ak bude mať dlhy, môže exekútor zabaviť už teraz môj byt, v ktorom má pôvodný vlastník trvalé bydlisko? Alebo môže nejako napadnúť zmluvu a prevod, hoci som riadne zaplatil a cena nebola výrazne nižšia ako zvyčajne na trhu býva?
V exekučnom konaní možno postihnúť len tie veci – či už hnuteľné alebo nehnuteľné – ktoré patria dlžníkovi. Jediná výnimka je pri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, kedy možno postihnúť majetok oboch manželov, ale musí ísť o majetok, ktorý nadobudli po uzavretí manželstva a zároveň vymáhaná dlžoba nemohla vzniknúť pred uzavretím manželstva.
Zavkladovaním zmluvy o kúpe bytu do katastra nehnuteľností je zmluva platná. Čitateľ sa nemusí obávať, že by o byt prišiel, ak samozrejme nebol predaj bytu účelový, aby sa dlžník zbavil majetku a kupujúcemu bol tento úmysel známy. Ak nejde o takýto prípad, t.j. byt pred predajom nebol nijako „zablokovaný“ (no zrejme nebol, inak by nebol realizovaný vklad), nevidím žiaden dôvod, prečo by sa mal vlastník obávať.
Ak by išlo o fingovaný predaj, mohol by sa niektorý z veriteľom domáhať vyhlásenia neplatnosti právneho úkonu – predaja bytu, nadobúdateľovi by tento úmysel musel byť známy, t.j. nekonal by v dobrej vôli.
Je pravda, že na adrese trvalého bydliska môžu súdni exekútori pôvodného vlastníka hľadať, pretože podľa Registra obyvateľov zistia práve túto adresu. No ak nový vlastník chcel urobiť takúto službičku, bude musieť strpieť aj vysvetľovanie prípadným súdnym exekútorom (ale možno aj vymáhačom, ktorí s exekúciou nemajú nič spoločné), že povinný na tejto adrese dlhšiu dobu nebýva a už bývať nebude, pretože sa odsťahoval, predal byt atď. A všetky hnuteľné veci, ktoré sa v byte nachádzajú nepatria dlžníkovi.
Ak by napriek tomu súdny exekútor zariadenie bytu spísal, musel by sa skutočný majiteľ domáhať na súde tzv. vylučovacou žalobou vylúčenie veci z exekúcie. Ak majiteľ bytu preukáže, že tam dlžník skutočne nebýva, je skôr nepravdepodobné, že by súdni exekútori hnuteľné veci postihovali, ale i tak - treba byť opatrný pri poskytnutí podobnej „služby“.
Stanislava Kolesárová, hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov