BRATISLAVA. Hospodárenie verejnej správy bude v budúcnosti pri prílišnom zadlžovaní obmedzovať nový inštitút výdavkových limitov.
Vyplýva to z novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorú v piatok podpísal prezident Ivan Gašparovič.
Okrem toho sa touto novelou do zákona zapracúvajú ďalšie novinky vyplývajúce z takzvanej fiškálnej zmluvy Európskej únie.
Ministerstvo financií tvrdí, že prijatie navrhovaných zmien je nevyhnutné pre úplné fungovanie regulácie hospodárenia Slovenskej republiky s cieľom dosiahnuť dlhodobo udržateľnú úroveň hospodárenia.
Samotné výdavkové stropy nemajú fungovať automaticky a o ich zavedení sa má rozhodovať iba pri "výrazných odchýlkach" vývoja štrukturálneho deficitu od plánu zakotveného v programe stability, neskôr od strednodobého cieľa, teda vyrovnaného rozpočtu.
Vyhodnocovať, či nastalo spomínané výrazné odchýlenie, bude podľa návrhu samotný rezort financií. Ak áno, informáciu má zverejniť a navrhnúť vláde limit verejných výdavkov.
Následne má pritom o prípadnom zavedení výdavkových stropov rozhodovať vláda. Na nej totiž má byť, aké konkrétne opatrenia sa budú uplatňovať s cieľom dodržať limit verejných výdavkov a s cieľom znížiť štrukturálny schodok na určenú úroveň.
"Ak vláda rozhodne, že sa korekčný mechanizmus neuplatní, zašle národnej rade písomné zdôvodnenie rozhodnutia o neuplatnení korekčného mechanizmu," konštatuje v materiáli rezort financií. Novela bude účinná od 1. januára 2014.
Prezident Gašparovič v piatok podpísal aj novelu zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy.
V záujme zabezpečenia stabilného vývoja parametrov rozpočtu verejnej správy vo vzťahu k rozpočtom územnej samosprávy sa v novele upravujú podmienky pre prijímanie návratných zdrojov financovania, doplňuje sa regulácia zostavovania rozpočtu a vykonávanie jeho zmien počas roka.
Taktiež sa spresňuje režim hospodárenia subjektov územnej samosprávy počas rozpočtového provizória a doplňujú sa podmienky pre obce a vyššie územné celky v ozdravnom režime a nútenej správe.
V návrhu sa rozširuje okruh záväzkových vzťahov o investičné dodávateľské úvery, ktoré sa premietajú v novej definícii dlhu, ako aj v regulácii splátok návratných zdrojov financovania.
Návrh okrem toho obsahuje aj opatrenia na zníženie dlhu obcí a vyšších územných celkov v prípade, ak dlh prekročí výšku 50 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka. Novela nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia, niektoré zmeny budú účinné až neskôr.
Prezident podpísal tiež novelu zákona o správe daní, podľa ktorej podnikateľské subjekty zverejnené v takzvanej čiernej listine subjektov, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie pre daň z pridanej hodnoty (DPH), bude môcť Finančné riaditeľstvo SR z tohto zoznamu aj odstrániť.
Subjekty budú zo zoznamu vymazané, ak pominuli dôvody, na základe ktorých bol subjekt v tomto zozname zverejnený a súčasne 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov platiteľ dane neporušil zákonom stanovené povinnosti.