BRATISLAVA. Dvadsaťpäť centov za zabalenie polievky, štyridsať centov za škatuľu na hlavné jedlo. Toľko si účtuje reštaurácia U dvoch levov v centre Bratislavy za jedlo, ktoré si z nej odnesiete.
Za obedové menu v tomto podniku zaplatíte 3,29 eura. „Sme najlacnejšia reštaurácia, čo sa týka obedového menu, takže si za obaly účtujeme,“ hovorí Filip Pitoňák z reštaurácie.
V neďalekej reštaurácii Obývačka stojí obedové menu s citronádou viac, 3,80 eura. Keď si ho však dáte priniesť, vyjde vás o 14 centov lacnejšie ako U dvoch levov.
„Za obaly si peniaze nepýtame. Zákazník, ktorý si berie jedlo a nápoje so sebou, nešpiní riady a nezaberá miesto na sedenie,“ tvrdí Slavomíra Vetter z Obývačky.
Nič nie je zadarmo
Reštauráciám, z ktorých si môžu ľudia jedlá odniesť, kúpa obalov zvyšuje náklady. Obal na hlavné jedlo kúpia asi za sedem až desať centov.
Od zákazníkov, ktorí si dajú jedlo zabaliť, si za obaly účtujú minimálne dvojnásobnú sumu, ale nie všetky reštaurácie. Niektoré zarátajú náklady na obaly do ceny všetkých jedál a zaplatia ich všetci hostia, hoci si podniky príplatok za obal neúčtujú.
„Reálne platíme za balenie jedla vždy. Niektorým zákazníkom sa však účet platí ľahšie, ak na ňom nie je extra položka za obal, čo vytvára dojem, že je zadarmo,“ vysvetľuje Jozef Šétaffy zo siete Pizza Mizza.
V drahších reštauráciách by mali byť obaly zadarmo, ale bežné reštaurácie by mali balenie účtovať zvlášť, myslí si Jozef Kocúr z hotela Holiday Inn v Žiline. „Náklady na obal sú vyššie ako len umytie taniera. Reštaurácia zamestnáva pracovnú silu bez ohľadu na to, či umyje o niekoľko tanierov menej,“ vysvetľuje.
Snažia sa hlavne zarobiť
Reštaurácie by mohli k plateniu za obaly pristupovať pružnejšie, myslí si Soňa Hudecová, ktorá sa venuje hodnoteniu reštaurácií. „Obalová filozofia by mala závisieť nielen od celkovej úrovne zariadenia, ale aj od sumy, ktorú hosť zaplatil,“ vraví.
Pri väčšej objednávke by si aj v lacnejších reštauráciách mohli hosťa získať bezplatným zabalením jedla. Hudecová pripomína, že náklady za obaly sa do súčasných marží väčšinou nezmestia a nie je vždy fér, keď ich manažment zaráta do ceny všetkých jedál.
„Majitelia reštaurácií sa snažia hlavne zarobiť, podľa toho si vyberajú aj prístup k plateniu za obaly, tvrdí Ľubomír Jochim z portálu restauracie.sme.sk. „Je to podobné, ako keď internetové obchody ponúkajú dopravu zdarma: väčšinou je len na určitý druh tovaru či od určitej hodnoty objednávky,“ dopĺňa.
Trh s menuboxami rastie
Oproti minulosti urobili reštaurácie krok vpred v spôsobe balenia. „Jedlo sa balilo do toho, čo sa v kuchyni našlo – desiatového papiera, alobalu či mikroténového vrecúška,“ spomína Hudecová.
Dnes podniky využívajú plastové nádoby, ktoré nakupujú v reťazcoch Metro, Sving Gastro či Market Centrum. Menuboxy sú medzi prevádzkarmi reštaurácií najpopulárnejšie.
„U nás sa ich predá zhruba stotisíc kusov mesačne, pričom v budúcom roku očakávame rast predaja tohto sortimentu o 5 až 10 percent,“ vraví Martin Jaroš z veľkoobchodného reťazca Metro.