Najnižšie ceny energetického certifikátu sa pri rodinných domoch pohybujú okolo 120 až 130 eur.
Energetické certifikáty pozná len štvrtina opýtaných, zvyšok o nich len počul, alebo ich nepozná vôbec. Ukázal to prieskum, ktorý urobila Západoslovenská energetika, výsledky zverejnila agentúra SITA.
Podľa prieskumu až 97 percent opýtaných sa síce zaujíma o tému úspor energií, energetické certifikáty sú však vnímané hlavne ako nutnosť ku kolaudácii alebo k predaju nehnuteľnosti.
"Ďalej sa s nimi nepracuje, hoci tento dokument v sebe nesie ďalšie odporúčania, ako zvýšiť energetickú hospodárnosť stavby," cituje agentúra vedúcu produktového manažmentu Tatianu Tilňakovú.
Zmenou svojho správania, napríklad znížením teploty, úplným vypínaním televízorov či počítačov, alebo dôsledným využívaním práčky či umývačky pritom podľa nej možno dosiahnuť úsporu v desiatkach eur ročne.
Energeticky hospodárny dom v triede A dokáže v porovnaní s domom v triede C ušetriť za rok na výdavkoch za energie viac ako tisíc eur," konštatuje jeden z najväčších dodávateľov energií, ktorý sám vypracovávanie certifikátov ponúka.
Pokút sa nik nebojí
Mať energetický certifikát je pre niektoré nehnuteľnosti na Slovensku povinné už od roku 2008. Od januára tohto roka pribudla povinnosť pri predaji alebo prenájme písať do inzerátov aj ukazovateľ energetickej hospodárnosti uvedený v energetickom certifikáte.
Kto má mať energetický certifikát?
Povinnosť vlastniť certifikát sa týka majiteľov:
-
nových stavieb (pred kolaudáciou),
-
významne obnovených budov,
-
nehnuteľností určených na predaj alebo prenájom,
-
Podrobnejšie o povinnostiach a pokutách TU:
(ht)
Cieľom je, aby kupujúci dostal informáciu, ako sa v budove hospodári s teplom. Túto povinnosť však inzerujúci vo väčšine prípadov ignorujú s tým, že kupujúcich viac ako energetická trieda zaujíma, koľko sa reálne platí za kúrenie.
Za nesplnenie povinnosti pritom hrozí pokuta 2000 eur.
Základom energetickej certifikácie je výpočet energetickej hospodárnosti a zaradenie budovy podľa typu do takzvanej kategorizácie budov. Na energetickom certifikáte je tiež budova zatriedená podľa energetickej hospodárnosti do energetickej triedy A až G. Budovy v triede A sú energeticky najhospodárnejšie, v triede G sú najmenej hospodárne, to zamená, že majú vysokú mernú potrebu energie.
"Nová budova musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov, to znamená, musí byť zatriedená v triedach A alebo B," píše na svojej stránke Slovenská inovačná a energetická agentúra.
Ak je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné, minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov musí spĺňať aj existujúca budova po uskutočnení jej významnej obnovy, píše agentúra.
Koľko to stojí a na ako dlho
Existuje celý rad firiem, ktoré certifikáty vypracovávajú, Západoslovenská energetika je jednou z nich. Zoznam je k dispozícii na stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov.
Kto robí energetické certifikáty nájdete TU. Štatistiky ako aj to, či má nejaká budova certifikát nájdete TU.
Najnižšie ceny sa napríklad pri rodinných domoch pohybujú okolo 120 až 130 eur.
Stavba by mal byť pre začatím certifikácie už dokončená, hotové by malo byť zateplenie obalových konštrukcií objektu (fasáda, strecha, podlaha) a nainštalovaná technologická časť – vykurovanie, príprava teplej vody, elektroinštalácia a vetranie – klimatizácia.
Energetický certifikát je platný najviac 10 rokov. Avšak ak sa skôr nevykonala významná obnova budovy, upozorňuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.
Energetické certifikáty vydané do 31. decembra 2012 platia do uplynutia platnosti, ktorá je v nich uvedená.
Niekedy stačí vymeniť okná
Čo je významnou obnovou budovy upravuje zákon.
Za významnú obnovu budovy sa zo zákona považujú také stavebné úpravy, ktorými sa vykonáva zásah do obalovej konštrukcie v rozsahu viac ako 25 percent jej plochy, najmä zateplením obvodového plášťa, strešného plášťa a výmenou pôvodných otvorových výplní.
Ak má budova veľkú plochu okien, iba ich výmena môže predstavovať štvrtinu plochy.
Podobne to môže byť pri budove s veľkou plochou strechy, ktorú sa vlastník alebo vlastníci rozhodnú zatepliť.
(ht)
Dokumenty pre energetickú certifikáciu
- Projektová dokumentácia – skutočné vyhotovenie stavby
- Architektonicko-stavebná časť – pôdorysy všetkých podlaží, zvislé rezy, pohľady, situácia, technická
Prídu ku vám?
- Mali by. Seriózne firmy by sa po objednávke mali s vami dohodnúť na termíne obhliadky.
- Spracovanie spravidla môže trvať tri až štyri týždne od obhliadky.
(ht)
správa - Vykurovanie – projekt vykurovania a termoregulácie
- Zdravotechnika – projekt zdravotechniky
- Elektroinštalácia a vetranie – klimatizácia (pri certifikácii rodinných domov a bytových domov nie sú treba)
- Skladby obalových konštrukcií objektu: obvodovej steny, strechy, podláh, a iných konštrukcií v styku s exteriérom a nevykurovanými alebo temperovanými priestormi (druh materiálov – výrobkov a ich hrúbky – rozmery)
- Špecifikácia otvorových konštrukcií (okná, dvere, garážové brány) - typ výrobkov, špecifikácia zasklenia, súčiniteľ prechodu tepla (U)
- Špecifikácia iných zdrojov energie (napríklad krb, solárne panely a podobne)
- Geometrické zameranie stavby
Zdroj: ZSE (ht)