BRATISLAVA. Niektoré úrady zaniknú, iné sa zlúčia. Má sa tým zvýšiť efektivita byrokratického aparátu štátu, ušetriť peniaze a zjednodušiť komunikácia ľudí s úradmi.
Takýmto strohým jazykom je napísaná päťstranová správa o plnení reformy štátnej správy ESO, ktorú v pondelok minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) priniesol na rokovanie s odborármi, firmami a obcami.
Kým zamestnávatelia nemali voči jeho správe výhrady, Združenie miest a obcí (ZMOS) jej vyčítali, že nie je podrobnejšia.
„Materiál neposkytuje väčší ani hlbší rozsah informácií o priebehu reformy, než je možné získať z verejných informačných prostriedkov,“ kritizuje správu predseda ZMOS-u a primátor Nitry Jozef Dvonč (Smer).
Na to, že má málo informácií o reforme ESO, sa sťažovala pred dvomi mesiacmi aj opozícia. Bolo to potom, čo Kaliňák začal nezákonne utajovať najzásadnejšiu časť analýz ESO. Tá prezrádza, ktoré úrady a kedy zaniknú.
„Keď chceme, aby bolo ESO úspešné, nemôže byť analýza predmetom verejného záujmu,“ odkázal vtedy Kaliňák. Dokumenty stále nezverejnil.
V materiáli, ktorý Kaliňák priniesol na tripartitu, sa reforma ESO vysvetľuje všeobecne: „Cieľom je, aby si občan a podnikateľ mohol vybaviť väčšinu svojich požiadaviek v styku s orgánmi štátnej správy jednoducho a s minimálnymi nákladmi.“
Spomína sa aj plán budovania klientskych centier, kde si môžu občania vybaviť rôzne agendy pod jednou strechou. Začiatkom roka sa ich má otvoriť osem, napríklad v Galante, Topoľčanoch či Stropkove.