Ministerstvá hovoria, že systém uznávania vzdelania funguje dobre a naši zubári sa len boja konkurencie.
BRATISLAVA. Sú málo vzdelaní a štát ich púšťa na náš trh príliš ľahko, hovoria o ukrajinských kolegoch slovenskí zubári.
Hoci je v súčasnosti v Slovenskej komore zubných lekárov zaregistrovaných len 33 zubárov z Ukrajiny, počet žiadostí o vykonávanie tejto práce podľa údajov ministerstva školstva každým rokom stúpa.
K nárastu žiadateľov nielen o prácu zubára došlo po lekárskych protestoch v roku 2011, tvrdí rezort.
Na Slovensku je takmer 3400 zubárov, no podľa šéfa ich komory Jána Gašiča je ich najmä na vidieku nedostatok.

Nevzdelanci z Ukrajiny?
Štatistika
Zubári v číslach
Počet zubárov: 3394Z toho ukrajinských: 33
Príliv zubárov z krajín mimo EÚ:
- 2009: 11
- 2010: 15
- 2011: 21
- Ukrajina,
- Rusko,
- Srbsko
Ročný príjem od poisťovne na ambulanciu (2010): 51084 eur
Zdroj: SKZL, MŠ SR, ŠÚ, Ineko
Odborná pripravenosť zubárov z krajín mimo Európskej únie, hlavne z Ukrajiny, „nie je úplná. Rovnako nespĺňajú predpísané výučbové predmety,“ tvrdí Neda Markovská, prednostka I. stomatologickej kliniky košickej univerzitnej nemocnice.
„Z vlastnej skúsenosti som to zistila, keď uchádzačka chcela absolvovať chýbajúce predmety na našej univerzite, v skúšanom predmete dosiahla úroveň vedomostí 12 percent,“ spomína na prípad ukrajinskej zubárky, ktorá si chcela doplniť vzdelanie na košickej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika.
Pre úspešné zvládnutie písomného testu ho potrebovala napísať aspoň na 64 percent.
Markovskej aj iným slovenským zubárom prekáža, ako sa ministerstvo školstva stavia k žiadostiam zahraničných kolegov.
Ministerstvo na základe nariadenia vlády posudzuje ich odbornú spôsobilosť.
Skúma ju hlavne na základe dosiahnutého vzdelania a konkrétnych predmetov, ktoré záujemcovia o prácu zubára u nás musia absolvovať. Keď uchádzač splní kritériá, komora zubárov ho musí zaregistrovať.
Len v roku 2011 evidovalo ministerstvo z krajín mimo únie 30 „zubárskych“ žiadostí, 21 vyhovelo. Prevažná väčšina bola z Ukrajiny.
„Tento proces je nesprávny,“ kritizuje postup ministerstva Markovská. Podľa nej by zahraničných zubárov mal posudzovať odborník z oblasti zubného lekárstva, nie úradník z ministerstva.
Niektorým zubným lekárom, ktorí prezentovali názor v stavovskom časopise Zubný lekár a stomatológ, prekáža tiež, že ministerstvo pri posudzovaní žiadostí nie je povinné žiadať o stanovisko slovenskú lekársku fakultu. A ak požiada, jej názor je iba odporúčací.
Rozhodujúce slovo by malo mať podľa našich zubárov skôr ministerstvo zdravotníctva než školstva.

Ministerstvo: Boja sa
„Takéto tvrdenie považujeme za pocitovú záležitosť, ktorej pochopiteľne chýbajú fakty,“ reaguje hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák na návrh presunúť kompetencie na ministerstvo zdravotníctva.
Systém schvaľovania žiadostí podľa neho spĺňa kritériá Únie, ktorá ho nikdy nespochybnila.
„Ministerstvo zdravotníctva a školstva v tejto oblasti úzko spolupracujú a momentálne nie je dôvod na zmenu kompetencií,“ povedala hovorkyňa zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
„Tento tlak zo strany zubných lekárov možno tiež vnímať ako obavu o stratu svojich doterajších pacientov – zákazníkov,“ dopĺňa.
„Viac zahraničných zubárov znamená väčšiu konkurenciu, tlak na kvalitu aj nižšie ceny,“ vraví Dušan Zachar, analytik Ineko.
O strachu z konkurencie hovoria aj ukrajinskí zubári, ktorí pracujú na Slovensku. Niekoľkých z nich oslovil denník SME.
„Je to zaujatosť voči zubárom, ktorí prichádzajú z Ukrajiny,“ hovorí jedna z nich, ktorá prehovorila len pod podmienkou anonymity.
Obavu našich zubárov z ukrajinských však nepopiera ani Markovská.
Hovorí, že pri takomto systéme schvaľovania žiadostí ministerstvom školstva môžu Slovensko zaplaviť zubári z Ukrajiny, čo sa môže prejaviť aj na kvalite zdravotnej starostlivosti.
Nevylučuje tiež, že ukrajinskí zubári môžu za ošetrenie pýtať menej ako ich slovenskí kolegovia.
Markovská upozorňuje aj na to, že ukrajinskí zubári sa vďaka nášmu systému schvaľovania žiadostí môžu len snažiť dostať sa ďalej na západ. Stačí, ak si u nás odrobia tri roky.
„Ak potom vznikne odborný problém v druhej krajine Únie, zodpovednosť za vzdelanie a zlé meno padne na Slovensko, ktoré uznalo vzdelanie,“ varuje.
Príchod zubárov z Ukrajiny môže urýchliť aj proces rušenia víz. V Akčnom pláne pre vízovú liberalizáciu je Ukrajina podľa hovorcu ministerstva zahraničia Petra Suska v prvej fáze z dvoch.