O dva týždne sa ukáže, či štátna bratislavská tepláreň dokáže vyrábať dosť tepla aj bez paroplynového cyklu Penty.Penta poslala premiérovi varovanie, píše Konštantín Čikovský
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Dva týždne pred koncom roka bratislavský paroplynový cyklus patriaci Pente oznámil, že po rokoch končí s dodávkami tepla pre Bratislavskú teplárenskú.
Štátna tepláreň tak pôjde do rizika a v zime prevetrá svoje staré kotly v nepretržitej prevádzke alebo sa napokon do konca roka predsa len s Pentou dohodne.
Elektráreň Penty v utorok vydala tlačovú správu, v ktorej oznámila, že štátna tepláreň si bude teplo pre východ Bratislavy „vyrábať zásadne vo vlastnej réžii“.
S teplárňou sa podľa Penty nedohodli na predĺžení zmluvy, hoci núkali výhodnú cenu.
Tepláreň hovorí opak. Ponuka Penty by vraj zdražila teplo jej odberateľom. Odkázala tiež, že je na zimu bez Penty pripravená a všetko potrebné teplo dokáže bez problémov sama dodať.
Brhel nechce paroplyn
Tepláreň
Čo zásobuje
Tepláreň východ a Výhrevňa juh dodávajú teplo do mestských častí Ružinov, Staré Mesto, Nové Mesto.
Do tejto sústavy dodáva teplo aj PPC finančnej skupiny Penta.
Tepláreň západ dodáva teplo do mestských častí Dúbravka a Karlova Ves vrátane Mlynskej doliny.
Do sústavy dodáva teplo aj zdroj z portfólia Jozefa Brhela, Cogen West. PPC tam nedodáva.
Keď sa pred rokom objavila informácia, že štát plánuje špeciálne výkupné ceny pre elektrinu z paroplynových cyklov veľkosti bratislavského, opoziční politici spomenuli, že ho už nemusí vlastniť Penta.
Vtedy sa hovorilo o podnikateľovi blízkom Smeru, Jozefovi Brhelovi.
Penta podľa vlastných vyjadrení stále paroplyn vlastní. Keď sme sa pýtali, kde skončili rokovania s Brhelom, odmietla „komentovať špekulácie“.
Od Brhela zasa na otázku, odkedy stratil záujem o PPC, odpísali iba, že o jeho kúpe neuvažuje.
Bez dodávok tepla pre tepláreň môže paroplyn zarábať už len na elektrine, ktorú vyrobí.
Jej cena je na trhu menej než polovica toho, čo pred dvoma rokmi.
Pentino PPC sa spolieha napríklad aj na to, že bude vyrábať elektrinu na vyrovnávanie napätia v sieti a udržanie jej stability. Preto sa vykupuje za viac.
Strop týchto cien určuje štátny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Prideľuje ich v aukciách Slovenská elektrizačná prenosová sústava, v ktorej tiež môže mať cez Smer vplyv podnikateľ Brhel.
Mocenský boj?
„Nemožno vylúčiť ani snahu o zmocnenie sa konkurenčného zdroja,“ uvažuje o pozadí skončenej zmluvy medzi teplárňou a paroplynom Radovan Kazda, vydavateľ mesačníka Energo.
Ďalšou možnou príčinou môže byť aj mocenský boj o teplo pre Bratislavu, naznačuje Kazda.
Tepláreň má totiž podpísanú aj zmluvu na dodávku tepla od niekoľkonásobne menšieho zdroja s názvom Cogen West.
Ten vlastní Prvá rozvojová spoločnosť z portfólia Jozefa Brhela. Dodáva teplo pre Karlovu Ves, Mlynskú dolinu či Dlhé diely. Sem PPC teplo nedodáva.
Cogen West sa mal spúšťať na dve etapy. Po druhej by sa jeho výkon zdvojnásobil. Stále by však bol oproti PPC zanedbateľný.
Nepretržite a za akú cenu
Exminister hospodárstva Juraj Miškov (Nova) si myslí, že tepláreň potrebuje na pomoc len menší zdroj na tuhé zimy. Aj to nie preto, že by nezvládla dodávať teplo sama, ale preto, že je to pri veľkých zimách lacnejšie ako vlastná výroba.
Štátu radí, aby urobil tender na dodávku tepla, aby sa nestalo, že sa z jednej nevýhodnej dlhodobej zmluvy prejde na inú, hovorí Miškov.
Analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan upozorňuje, že je možné, že si prevádzka vlastných kotlov vyžiada investície, čo môže zvýšiť ceny tepla.
Exriaditeľ štátnej teplárne Peter Kret s ním súhlasí v tom, že výroba zo staršej technológie môže byť drahšia. Mala by však byť aj spoľahlivá. Jediným rizikom je to, že teplárenské kotly už dlho nešli nepretržite.
Tepláreň odmietla, že by zmena akokoľvek ovplyvnila cenu tepla. Dodala, že o kotly sa pravidelne stará a udržiava ich.
Čo je v zmluve
Tepláreň východ a Výhrevňa juh dodávajú teplo do mestských častí Ružinov, Staré Mesto, Nové Mesto.
Do tejto sústavy dodáva teplo aj PPC finančnej skupiny Penta.
Tepláreň západ dodáva teplo do mestských častí Dúbravka a Karlova Ves vrátane Mlynskej doliny.
Do sústavy dodáva teplo aj zdroj z portfólia Jozefa Brhela, Cogen West. PPC tam nedodáva.