BRATISLAVA. Firmy nedostanú možnosť rozhodnúť sa, či si zamestnanca, ktorý získa nárok na starobný dôchodok, ponechajú, alebo ho prepustia.
Takúto novinku navrhovala trojica kresťanských demokratov Ján Figeľ, Pavol Abrhan a Monika Gibalová v novele Zákonníka práce.
Právnu normu však pri utorkovom hlasovaní neposlalo plénum Národnej rady do druhého čítania.
Ukončenie pracovného pomeru s takýmto pracovníkov by nemohlo podľa návrhu nastať po dosiahnutí dôchodkového veku zamestnanca, ale až po vzniku nároku na starobný dôchodok.
Teda po splnení podmienky odpracovania minimálneho počtu rokov dôchodkového poistenia a po splnení všetkých ďalších kritérií potrebných na plný dôchodok.
Jedným z dôvodov na zavedenie takéhoto opatrenia bolo podľa KDH napríklad zvýšenie zamestnanosti mladých.
Podľa poslancov totiž v roku 2012 na základe údajov zo Sociálnej poisťovne pracovalo 59 001 starobných dôchodcov, teda boli zamestnaní a zároveň poberali starobný dôchodok.
"Je možné predpokladať, že celkový počet zamestnaných starobných dôchodcov je oveľa vyšší, pretože v štatistike SP nie sú zahrnutí dôchodcovia zamestnanci, ktorí o dôchodok nepožiadali," uviedli predkladatelia v návrhu. Ich počet poisťovňa neeviduje.
Zároveň však podľa poslancov bolo v auguste 2013 nezamestnaných približne 72-tisíc mladých ľudí.