BRATISLAVA. Projekt vybudovania cyklotrónového centra sa kedysi zdal zmysluplným, dnes však na Slovensku stojí rozostavaná budova a technológie sú v škatuliach v Rusku. Po dnešnom rokovaní vlády to uviedol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Kabinet mal dnes na programe návrh ďalšieho postupu ako túto situáciu riešiť, rokovanie o tomto bode však prerušil.
"Samozrejme, tá technológia je morálne zastaraná a už niekoľko rokov sa snažíme nájsť riešenie, ktoré by bolo šetrné k štátnemu rozpočtu. Optimálne by bolo, keby ju vedeli aj využiť, ale na to potrebujeme mať strategického partnera v Ruskej federácii, ktorého sa nepodarilo nájsť," ozrejmil Lajčák s tým, že rozhodnutie treba prijať ešte v januári budúceho roka, keďže vtedy vypršia platné dohody.
Upozornil, že ide o dlhoročný problém, keďže projekt už dlhšie obdobie stojí a treba k nemu nájsť adekvátne riešenie. Ako poznamenal, on bol od samotného začiatku skeptický k tomu, že sa na Slovensku postaví fantastické stredisko za deblokované peniaze z Ruska. "Niekto vtedy presviedčal vládu tohto štátu, že peňazí je dostatok na to, aby sa to celé postavilo. Ukázalo sa, že nestačia ani na polovicu projektu a teraz to tlačíme pred sebou," podčiarkol minister.
Prvotný návrh vybudovania laboratória vypracoval kolektív pracovníkov vyslaných z rôznych slovenských vedeckých inštitúcií. Vláda SR tento zámer schválila v roku 1996.
V roku 1999 súhlasila s dobudovaním Cyklotrónového centra (CC) SR z prostriedkov zadlženosti Ruska voči Slovensku v celkovej výške 108 miliónov amerických dolárov, z toho 80 miliónov malo ísť na technológie a 28 miliónov na výstavbu objektov.
Ani po viacerých rokovaniach, ktoré sa za účelom nájdenia strategického partnera na vytvorenie spoločného slovensko-ruského podniku uskutočnili, ruská strana neurobila rozhodujúce kroky, ktorými by deklarovala ochotu pokračovať v projekte CC SR. Technologické zariadenia cyklotrónu DC 72 a ostatné technológie sa v súčasnosti nachádzajú v Rusku.