MOSKVA. Ruský plynárenský koncern Gazprom bude musieť na základe tohtotýždňovej dohody medzi Moskvou a Kyjevom predávať Ukrajine plyn zhruba o tretinu lacnejšie, no očakávanú stratu by mohol vykompenzovať prípadným zvýšením dodávok.
Užšie vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou by zároveň mohli plynárenskej spoločnosti umožniť aj prístup k ukrajinskej sieti plynovodov. Tým by Gazprom ušetril na preprave plynu na trh strednej a západnej Európy. Informovala o tom agentúra Reuters.
Na základe dohody Moskvy a Kyjeva, o ktorej po rozhovoroch s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom informoval v utorok ruský prezident Vladimir Putin, bude Rusko od budúceho roka dodávať Ukrajine plyn za cenu 268,5 dolára (195,29 eura) za 1000 kubických metrov. V súčasnosti musí Ukrajina platiť Rusku za 1000 kubíkov približne 400 dolárov.
Redukcia naoko
Zredukovanie cien sa na prvý pohľad môže zdať ako nepríjemná rana pre Gazprom. Firma bude mať nižší zisk len preto, aby pomohla Putinovi dosiahnuť dohodu, od ktorej si ruský prezident sľubuje, že udrží Ukrajinu pod vplyvom Moskvy. "(Dohodu) financuje Gazprom," povedal Chris Weafer z poradenskej spoločnosti Macro-Advisory. "Podobne ako v minulosti, aj teraz spoločnosť využili na presadenie ruských zahranično-politických záujmov," dodal.
Trhy však takýto postup očakávali a na rozhodnutie o znížení ceny pre Ukrajinu zhruba o tretinu nereagovali. Cena akcií Gazpromu sa v porovnaní s hodnotou pred oznámením dohody prakticky nemenila.
Analytici uviedli, že predpokladali, že Putin sa bude usilovať využiť Gazprom na zmarenie plánov únie docieliť podpísanie asociačnej dohody s Ukrajinou a zároveň na presadenie "Euroázijskej únie", teda hospodárskeho bloku zaberajúceho veľkú časť z bývalého Sovietskeho zväzu. "Tu nemôžete všetko merať peniazmi. V Rusku sú mnohí dodnes presvedčení, že k rozpadu Sovietskeho zväzu nemalo dôjsť," povedal analytik Sergej Žavoronkov.
Viac plynu?
No podľa mnohých analytikov, ako aj zdrojov z Gazpromu, by plynárenská spoločnosť mohla v dlhodobejšom horizonte získať z dohody aj nemalé výhody. Jeden zo zdrojov uviedol, že niektoré detaily dohody sa nezverejnili aj preto, aby ešte neznásobili protesty na Ukrajine. K tým došlo potom, ako Kyjev odmietol podpísať koncom novembra asociačnú dohodu s úniou.
"Je jednoznačné, že objem vývozu plynu na Ukrajinu bude rásť," povedal zdroj. Ďalší z nich dodal, že Gazprom a Ukrajina sa už na zvýšení dodávok dohodli, no nevedel uviesť o aké množstvo.
Podľa ruského ministerstva energetiky export ruského plynu na Ukrajinu klesol za prvých 10 mesiacov tohto roka medziročne takmer o pätinu na 21,6 miliardy kubíkov. V roku 2012 doviezla Ukrajina 33 miliárd kubíkov ruského plynu a rok predtým 40 miliárd kubíkov.
Analytici uviedli, že ak by Rusko zvýšilo na budúci rok vývoz plynu na Ukrajinu zhruba o 10 miliárd kubických metrov, Gazpromu by to vykompenzovalo dôsledky dohodnutého zníženia ceny.
Ukrajinský minister energetiky Eduard Stavickij zatiaľ tvrdí, že Kyjev plánuje v roku 2014 doviezť do 33 miliárd kubíkov plynu z Ruska. To by síce stále v plnej miere nevykompenzovalo dohodnuté zníženie ceny, no výrazne by to zmiernilo zásah do príjmov Gazpromu. Analytici však predpokladajú, že Kyjev dovoz postupne zvýši. "Odhadujeme, že ak sa dovoz ruského plynu na Ukrajinu dostane na úroveň z roku 2012, pre jadrový zisk Gazpromu to bude znamenať plus 1,5 percenta," informovali analytici z Bank of America Merrill Lynch.
Podiel v plynovodoch?
Niektorí ekonómovia nevylučujú ani to, že Gazprom si mohol zaistiť podiel v ukrajinskom systéme plynovodov, ktorý zabezpečuje zhruba polovicu dodávok ruského plynu do Európy. V ponuke by mohli byť aj zásobníky plynu na Ukrajine, dodal zdroj z Gazpromu.
Jedna z kritičiek ukrajinského prezidenta a niekdajšia poslankyňa za Stranu regiónov Inna Bohoslovská obvinila Janukovyča, že umožnil Moskve prístup k systému plynovodov na Ukrajine. Ani jedna z vlád sa k jej obvineniam nevyjadrila. Ukrajina pritom práve sieť plynovodov považuje za garanciu svojej nezávislosti. Prípadná strata tejto kontroly by mohla v krajine vyvolať ešte väčšie protesty.