BRATISLAVA. Okrem firiem Orange, Telekom a O2 vydražil frekvencie na mobilnú 4G sieť, ktorá je ideálna pre rýchly mobilný internet, aj telekomunikačný operátor Swan. Túto informáciu priniesol portál Trend.sk.
S akými mobilnými službami chce Swan zaujať zákazníkov, nevedno. Jeho stanovisko sa nám získať nepodarilo. „Máme to v hlave. Keď to vyjde, bude to veľmi zaujímavé,“ citoval svoj zdroj Trend.sk.
Swan momentálne ponúka telefónne, internetové a televízne služby cez pevnú sieť, v niektorých mestách má naťahané aj optické káble.
Majú dvetisíc zákazníkov
Kto je Swan
je multimediálny operátor, poskytuje internet, telefón aj televíziu,
na mobilnom trhu podniká ako virtuálny operátor v sieti O2,
má asi 200 zamestnancov,
vlani pri tržbách 42,2 milióna eur skončil v čistom zisku 1,3 milióna eur, v roku 2011 bol čistý zisk 2 milióny eur pri tržbách 36 miliónov eur,
patrí do slovenskej skupiny DanubiaTel,
jeho sesterskou firmou je GlobalTel, ktorý vyvíja ústredný portál verejnej správy či firma SK–NIC, tá je národným registrátorom webových domén.
Na mobilnom trhu podniká ako nie veľmi výrazný virtuálny operátor po značkou Swan Mobile v sieti O2.
Cenník mobilných služieb nemenil Swan viac než rok, za minútu hovoru do pevných sietí si pýta šesť centov, za minútu do sietí Orange a Telekom raz toľko. Balík štyristo megabajtov voľných dát na deň stojí 50 centov.
Portál MobilMania.sk odhadol, že vlani mal Swan Mobile dvetisíc zákazníkov.
Na porovnanie, Tesco Mobile, čo je tiež virtuálny operátor v sieti O2, má dnes 100-tisíc zákazníkov. Túto hranicu vlani prekonal aj virtuálny operátor FunFón v sieti Orange.
Nekúpil dosť frekvencií
Swan sa o aukciu frekvencií pre 4G siete zaujímal už pri príprave jej podmienok. V pripomienkach však tvrdil, že nemotivujú, aby na Slovensko prišiel nový operátor.
Swan síce v aukcii frekvencií pre 4G sieť uspel, ale podľa informácií SME získal len malé množstvo kmitočtov.
Je preto nepravdepodobné, že sám dokáže vybudovať takú sieť, ktorá by sa kvalitou vyrovnala ďalším trom mobilným operátorom.
Biznis plán Swanu napriek tomu nemusí byť nereálny, firma sa môže spoliehať napríklad na 4G siete zabehaných operátorov.
Telekomunikačný úrad totiž všetkým úspešným firmám v licenciách určí, aby svoje nové siete poskytovali aj virtuálnym operátorom.
Swan by tak mohol postaviť vlastné vysielače len niekde a vo väčšine miest by využíval rýchlu sieť konkurencie.
Získané frekvencie môže aj speňažiť. Na rozdiel od Česka, u nás regulačný úrad neurčil lehotu, počas ktorej nesmú firmy kmitočty predávať.
Vyvolávacia cena 38 frekvencií bola 142,4 milióna eur. Štát ich predal všetky a získal asi 200 miliónov eur.
Nová sieť začiatkom roka
Všetky štyri úspešné firmy majú podľa rozhodnutia regulačného úradu stavať novú mobilnú sieť tak, aby ňou do konca roka 2015 pokryli najmenej štvrtinu populácie.
Orange a O2 by mohli zapnúť novú sieť v prvých mestách už začiatkom februára. Telekom už 4G postupne zapína, no v Bratislave a Košiciach bude môcť sieť spustiť až vďaka novým licenciám.
Okrem Swanu sa o 4G sieť zaujímal napríklad Slovanet či Towercom, ktorý má monopol na šírenie televízneho vysielania. Otázky, či majú záujem o vybudovanie vlastnej mobilnej siete, tieto dve firmy nechcú komentovať.
Vietnamský Viettel napriek niekdajšiemu záujmu o aukciu na slovenský trh nechce ísť.
„Viettel v tomto momente nemá žiadny investičný projekt na Slovensku,“ povedal prvý tajomník vietnamskej ambasády na Slovensku Cam Dao Thanh.