BRATISLAVA. Penta potvrdila, že chce stavať veľkú nemocnicu v Bratislave. Predpokladá, že by ju vedela postaviť lacnejšie ako predpokladá odhad ministerstva zdravotníctva.
Ide o stavbu, ktorá vznikne namiesto tridsať rokov rozostavanej nemocnice Rázsochy.
Namiesto nich chce štát úplne novú nemocnicu postaviť na bratislavskej Patrónke, kde dnes sídli vojenská nemocnica.
Nové zariadenie nahradí niektoré nemocnice, ktoré patria pod univerzitnú a sú v zlom stave. Najviac sa hovorí o nemocniciach na Kramároch a Mickiewiczovej.
Penta: Postavíme to za 200 miliónov
Univerzitná nemocnica
- Patria pod ňu nemocnice: v Ružinove, Petržalke, Starom Meste, Podunajských Biskupiciach, na Kramároch.
- Má 2600 lôžok, ročne 90-tisíc hospitalizácií.
- V roku 2012 mala 6021 zamestnancov, z toho 1107 lekárov a 2373 sestier.
- Vlani mala výnosy 145,28 mil. eur, náklady 197,49 mil., vykázala stratu 52,34 mil. eur.
Štát chce nemocnicu stavať cez PPP, bude teda hľadať partnera, ktorý by ju postavil.
„Dá sa postaviť za 200 miliónov,“ povedal partner Penty Eduard Maták. Na stavbu bude podľa neho treba tri roky.
Ministerstvo odhaduje, že nová nemocnica so 775 lôžkami bude stáť 250 miliónov eur. Stavať chce začať v roku 2015.
Ak by Penta nevyhrala súťaž na stavbu nemocnicu, uchádzala by sa aj o prevádzku. Už dnes prevádzkuje viac ako desať nemocníc najmä na východe Slovenska a v banskobystrickej župe.
O prevádzke nemocnice v Bratislave uvažuje aj spoločnosť Medirex, ktorá má teraz na starosti regionálnu nemocnicu v Malackách.
O stavbu novej nemocnice majú záujem aj iní veľkí hráči.
„Spoločnosť Metrostav má záujem zúčastniť sa v súťaži na generálneho dodávateľa stavby bratislavskej nemocnice,“ tvrdí firma, ktorá stavia časť diaľnice D3.
Váhostav áno nepovedal
Do súťaže sa chce prihlásiť aj stavebná firma OHL.
„Ponuku by sme chceli podať najradšej samostatne,“ povedal Petr Mičunek z firmy OHL. Tá spolu s Váhostavom stavia úsek diaľnice D1 pri Ružomberku medzi Hubovou a Ivachnovou za 227 miliónov eur.
Ich partner Váhostav Juraja Širokého je zatiaľ zdržanlivý, hovorí, že ponuku prehodnotí.
Chcú najskôr vedieť, aká je projektová dokumentácia, aká má byť veľká stavba, lehoty výstavby, či ako sú vyriešené pozemky. Už teraz však firma pripomína, že má mnohé skúsenosti s výstavbou a rekonštrukciou veľkých zdravotníckych zariadení.
„Napríklad v Dolnom Kubíne, Žiline či v Banskej Bystrici,“ menuje hovorca Tomáš Halán.
Záujem v minulosti potvrdil podnikateľ Ivan Kmotrík, ktorý ovláda už nemocnicu v Skalici a bratislavskú gynekologicko-pôrodnícku nemocnicu Koch.
Chcel by získať aj ostatné regionálne nemocnice v Trnavskom kraji, ktoré chce župa dlhodobo prenajať.
Ministerstvo zatiaľ súťaž na stavebnú firmu nevyhlásilo. Maták predpokladá aj záujem zahraničných firiem.
„V západnej Európe vzniklo cez PPP za štyri roky približne desať nemocníc. A to vo Veľkej Británii, Holandsku, Španielsku, Švédsku či Taliansku,“ hovorí.
Zatiaľ ministerstvo vyberá poradcu, ktorý by mal pripraviť štúdiu uskutočniteľnosti. Vybraný by mal byť začiatkom budúceho roka. Za poradenstvo a štúdiu dostane takmer milión eur.
Chceli stavať v Bystrici
Penta priznala aj svoju snahu stavať veľkú fakultnú nemocnicu medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. „Máme vypracovanú architektonickú štúdiu, do realizačného štádia sa nemá zmysel teraz púšťať,“ hovorí Maták.
Zámer zatiaľ stopli preto, že vláda „má momentálne nulový záujem“. Potvrdzuje to aj ministerstvo: „Prioritou je výstavba nemocnice v Bratislave.“
Nemocnica mala stáť medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, lebo podľa Matáka je zbytočné stavať nemocnicu len pre jedno z týchto miest.
Nová nemocnica je podľa Matáka potrebná, lebo Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta je v zlom stave.
Tá pritom len v októbri ukončila najväčšiu rekonštrukciou vo svojej histórii. Stála takmer 30 miliónov eur a väčšina z peňazí šla z eurofondov.
Na porovnanie ide o sumu, ktorá predstavuje polovicu z rezervy, ktorú rozpustil štát tento rok na zvýšené mzdy.
Žilinská župa nemocnice nepredá
Penta by chcela ďalšie regionálne nemocnice.
BRATISLAVA. Jediná župa, ktorá zatiaľ nepredala ani neprenajala žiadnu svoju nemocnicu, je žilinská. O vstupe súkromníka ani neuvažuje.
Má štyri nemocnice: v Dolnom Kubíne, Trstenej, Čadci a Liptovskom Mikuláši. Všetky sú podľa hovorkyne kraja Hany Danovej ziskové.
Ku koncu októbra to bolo 1,5 milióna eur. V tomto roku im župa dala 2,4 milióna, zaplatili z toho novú techniku. Od poisťovní dostali 51 miliónov.
Ostatné župy povolili súkromníkom vstup do svojich nemocníc. Momentálne je záujem najmä o nemocnice v Trnavskom kraji. Ide o zariadenia v Dunajskej Strede a Galante.
Chce ich získať Penta, ale aj Ivan Kmotrík, ktorý ovláda nemocnicu v Skalici.
„Som si istý, že dáme konkurenčnú ponuku, pretože vieme, čo s tými nemocnicami robiť,“ hovorí Eduard Maták z Penty.
Skupina chce získavať ďalšie nemocnice do svojej siete, kde ich je už vyše desať. Väčší počet nemocníc totiž umožní urobiť takzvaný redizajn.
Ide o to, že nemocnice sa budú špecializovať. Michalovce bude Penta špecializovať na onkológiu a neskôr aj na chirurgiu, Trebišov je podľa Matáka špičkový v očnom lekárstve, ORL a psychiatrii.