BRATISLAVA. Európska únia vyvedie elektronické cigarety z šedej zóny.
Novou smernicou o tabakových výrobkoch určí ich kritériá kvality a bezpečnosti, na obaloch zrejme pribudnú zdravotné varovania.
Smernica je kompromis
Smernica je kompromisom medzi Európskym parlamentom a niektorými štátmi Únie, ktoré chceli e-cigarety zaradiť medzi liečivá a dosiahnuť striktnejšiu reguláciu.
„Aj keď je návrh výsledkom kompromisov, je ambiciózny a vyvážený,“ vraví Martina Lidinská z ministerstva zdravotníctva. Dodala, že je krokom vpred najmä v ochrane zdravia detí a mládeže.
„V centre debaty bola otázka, či e-cigarety regulovať len minimálne, keďže môžu odlákať fajčiarov od tradičných cigariet, alebo či má zmysel prísna regulácia,“ hovorí Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie u nás.
Hoci je škodlivosť e-cigariet oproti tabakovým výrobkom menšia, podľa Králika je Únia opatrná, lebo nie sú známe všetky vplyvy na zdravie.
„Komisia chce priebežne sledovať najnovšie vedecké výskumy, na základe ktorých môže legislatívu upraviť,“ dopĺňa.
Budú dva druhy
Elektronické cigarety neobsahujú tabak, preto nespadali pod legislatívu Únie.
„Vo väčšine štátov sa môžu voľne predávať, neexistujú vekové limity, tieto výrobky sa môžu propagovať v televízii, rádiách či na sociálnych sieťach,“ hovorí Králik.
Po novom by mali existovať dva druhy e-cigariet.
Na tie, ktoré primárne slúžia na odvykaciu liečbu, by sa mali vzťahovať pravidlá o liečivách, iné budú spadať pod tabakové zákony. Tie určujú maximálne objemy nikotínu v náplniach, bezpečnostné kritéria a možnosti reklamy.
Podobne ako tabakové výrobky budú obsahovať zdravotné varovania a informačné letáky.
Môžu ich aj zakázať
Komisia bude mať právo za určitých podmienok zakázať konkrétny typ e-cigariet v Únii.
„Ak bude predstavovať riziko pre ľudské zdravie, členský štát môže prijať opatrenia na jeho zákaz,“ hovorí Lidinská.
Komisia výrobok preverí, a ak bude zakázaný aspoň v troch členských štátoch, môže nariadiť jeho plošný zákaz.
Za kompromisný návrh hlasovali všetky členské štáty okrem Poľska. „Konečný text by mal byt prijatý v Európskom parlamente a Rade EÚ do mája 2014,“ hovorí Králik.