Dovolenky nad rámec zákona im ubudne.
BRATISLAVA. Keď Slovenský plynárenský priemysel prepúšťa zamestnanca, môže mu za to zaplatiť odstupné aj vo výške 27-násobku jeho platu. Platí to podľa aktuálnej kolektívnej zmluvy.
Od januára to už tak nebude.
Najvernejší zamestnanci budú môcť podľa novej kolektívnej zmluvy po prepustení dostať podľa informácií SME najviac 11 platov.
Platí to pre ľudí, ktorí pracujú pre materskú firmu SPP, čo sa zaoberá predajom plynu domácnostiam a firmám. V priemere v nej plynári zarábajú okolo 2000 eur mesačne.
Odstupné sa vyráta tak ako dnes maximálne zo mzdy vo výške zhruba 1330 eur.
Prepustia desiatky ľudí
Odstupné
Dnes môžu zamestnanci SPP dostať odstupné vo výške až 27 platov, ak robia vo firme veľa rokov a dosiahli 50 rokov. Je to vrátane maximálneho odstupného zo Zákonníka práce, to je päť platov. Maximálna výška platu, z ktorého sa odstupné počíta, je 1327,76 eura.
Po novom by mohli dostať, vrátane zákonného odstupného, najviac 11násobok platu. Platí to len vtedy, ak pôjde o osamelého zamestnanca, ktorý má navyše zdravotne postihnuté dieťa. Maximálna výška platu, z ktorého sa odstupné počíta, je 1330 eura.
Títo zamestnanci v novembri protestovali proti zhoršovaniu sociálnych podmienok vo firme.
Ich odborový predák Peter Kováč hovorí, že protesty nemali s vyjednávaním o novej kolektívnej zmluve nič spoločné. Zamestnancom vraj prekáža, že sa plynárne chystajú vyplácať oveľa vyššie dividendy než reálne zarobia. To podľa Kováča vedie k zániku firmy a prepúšťaniu.
Prepúšťať plynárne skutočne plánujú, hovorí sa o tom, že musia byť štíhlejšie. K 1. marcu by ich mohlo opustiť 40 ľudí, za celý rok do 200 ľudí. Matka SPP zamestnáva necelých tisíc ľudí.
Vyššie dividendy sú súčasťou dohody, v ktorej štát odsúhlasil, aby do SPP namiesto nemeckých a francúzskych akcionárov vstúpilo české EPH. To má 49-percentný balík akcií s manažérskou kontrolou nad plynárňami.
V časti, ktorá predáva plyn domácnostiam a firmám, chce štát od EPH akcie kúpiť. Vlastnil by tak celú matku SPP.
Prispôsobili sa iným
Kováč hovorí, že nič iné než zoškrtanie odstupného sa vo firme, pre ktorú sú dodávky plynu domácnostiam stratové, nedalo dosiahnuť.
Výškou odstupného v novej kolektívnej zmluve sa zamestnanci matky SPP dostali zhruba na úroveň svojich kolegov z výnosných dcér plynární, ktoré distribuujú plyn či ho tranzitujú do západnej Európy.
V ich prípade nemali odbory veľké možnosti, ako zatlačiť na vedenie. Aby neboli ohrozené dodávky plynu, nemôžu štrajkovať. O odstupnom rozhodoval nezávislý arbiter.
Na porovnanie, žilinská Kia vypláca odstupné podľa Zákonníka práce čiže len do výšky piatich platov, v bratislavskom Volkswagene je to najviac 10 platov.
Vyše šesťtisíc za penziu
SPP sa k zmenám nevyjadrilo, kolektívne zmluvy považuje za internú záležitosť.
Podľa neoficiálnych informácií by zamestnanci materskej firmy plynární nemali mať päť dní dovolenky nad rámec zákona, ale iba dva dni.
Doteraz mohli aj päťkrát ročne zavolať, že neprídu do práce, lebo sú chorí a nepotrebovali potvrdenku od lekára. Od budúceho roka to budú môcť urobiť len dvakrát. Raz môžu vynechať prácu, keď pôjdu odprevadiť prváčika do školy.
Ak však pôjdu plynári do dôchodku, podmienky by sa im mali zlepšiť. Dnes môžu dostať odchodné najviac 4979 eur, v roku 2014 to bude 6650 eur.