BRATISLAVA. Kto má občiansky preukaz s čipom, budem môcť o desať dní priznať dane cez web. Netreba si inštalovať špeciálny program, daňové priznanie sa bude dať vyplniť a digitálne podpísať cez internetový prehliadač.
Nový daňový portál bude fungovať nielen s webovým prehliadačom Internet Explorer, digitálne podpisovať dokumenty bude možné aj cez Chrome či Firefox. Zatiaľ len na Windowse.
Finančné riaditeľstvo ukázalo testovaciu verziu nového webu, cez ktorý sme vyskúšali podať daňové priznanie.
Prehľadné informácie a živý chat
Dane cez web
Kto musí povinne
- Od 1. januára 2014 musia elektronicky komunikovať s daniarmi všetci, ktorí odvádzajú do rozpočtu DPH,
- platí to aj pre advokátov, daňových poradcov alebo iných zástupcov, ktorí komunikujú s daniarmi v mene podnikateľov,
- pre iných je komunikácia cez web dobrovoľná.
Nový portál prešiel zásadným zjednodušením, doterajšie informácie sú totiž lepšie zoradené a ovládanie webu je intuitívne, nič dôležité netreba zložito hľadať v záplave odkazov.
Na tomto štátnom webe je vidieť, že do výzoru a delenia obsahu hovorili ľudia z iniciatívy To sa nedá, ktorá chce zlepšovať používateľskú prívetivosť štátnych webov či Asociácia digitálnych marketingových agentúr.
Ide napríklad vôbec o prvý štátny web, na ktorom sa budú môcť ľudia s daniarmi poradiť cez živý on-line chat, ktoré dnes zväčša používajú internetové obchody.
Za menej ako päť minút
Keď máte pripravené údaje o príjmoch, priznanie dane nezaberie viac ako päť minút. Keď ich nachystané nemáte, môžete na portáli pracovať aj popri sčítavaní príjmov a triedení dokladov, rozpracovaný formulár priznania sa dá uložiť a neskôr dorobiť.
Cez web bude môcť s daniarmi a colníkmi komunikovať ktokoľvek, kto má nový elektronický občiansky preukaz so zaručeným elektronickým podpisom. Kto ho nemá, môže s Finančným riaditeľstvom uzatvoriť dohodu o elektronickej komunikácii. Praktické používanie webu sa potom nelíši.
S novým občianskym preukazom prebieha registrácia ako v internetovom obchode, akurát zadávate aj osobné údaje. Slováci zadajú rodné číslo, cudzinci číslo pasu.
Po odoslaní formulára si finančná správa overí zadaný e-mail, po kliknutí na aktivačný link príde druhý e-mail s inštrukciami.
Treba ísť ešte na úrad
Podľa inštrukcií treba zájsť na daňový úrad, aby si tam overili údaje z občianskeho preukazu a aktivovali vám konto. Odporúča sa ísť na daňový či colný úrad podľa miesta bydliska či podnikania, no nie je to povinné.
„Autorizácia môže prebehnúť na ktoromkoľvek pracovisku, ale treba počítať s tým, že toto pracovisko musí túto požiadavku preposlať na miestny príslušný daňový úrad,“ vraví projektová manažérka nového daňového webu Miroslava Maliariková.
Na miestne príslušnom úrade trvá overenie totožnosti pár minút, ihneď po overení máte konto na daňovom webe aktivované. Keď overenie prebieha inde, treba rátať s rezervou na preposlanie formuláru z úradu na úrad.
Začiatkom februára má odpadnúť aj táto návšteva daňového úradu. S novým občianskym preukazom totiž potom bude možné digitálne podpísať registračný formulár a na druhý deň budete môcť web používať.
Prihlasovanie funguje dvojako. Ten, kto má e-občiansky, prihlasuje sa digitálnym podpisom a musí zadať dva bezpečnostné kódy na digitálny podpis. Kto má s daniarmi podpísanú dohodu o elektronickej komunikácii, prihlási sa cez používateľské meno a heslo.
Priznanie z programu sa dá nahrať
Po prihlásení si stačí vybrať formulár daňového priznania, vyplniť, uložiť a digitálne podpísať e-občianskym. Vzápätí príde e-mail o prijatí podania.
Vypĺňanie priznania sa dá vynechať, keď používate účtovný softvér, ktorý dokáže formulár priznania exportovať do súboru XML. Tento potom môžete na web nahrať, e-občianskym digitálne podpísať a odoslať.
Okrem podávania priznaní sa cez nový portál dá riešiť s daniarmi aj akákoľvek ďalšia administratíva, najmä podnikatelia to využijú na podávanie námietok či odvolaní. Cez web sa dajú riešiť elektronicky aj colné vybavovačky.
Pribudne aj platobná brána
Platba daní zatiaľ podľa Maliarikovej stále prebieha mimo webu finančnej správy. Musíte teda ešte stále poznať číslo účtu, na ktoré treba daň zaplatiť, no aj toto sa počas budúceho roka zjednoduší. „Keď sa implementuje platobný portál, bude možné platiť priamo z portálu,“ vraví Maliariková.
Platobná brána pre štátny úrady sa momentálne vyvíja na Úrade vlády, pravdepodobne bude spustené v druhej polovici budúceho roka. Poplatky a dane by cez ňu malo byť možné zaplatiť aj platobnou kartou.
Keď príde reč na slabé stránky, prečo by mohol nový web vypadnúť, Maliariková spomína len jedno hrozbu. Na budúci rok je totiž v rovnaký deň termín aj pre daňové priznania, ale aj pre odoslanie kontrolného výkazu DPH, ktorý môže mať stovky megabajtov.
Pod náborom teda môže stránka vypadávať, Maliariková preto pripomína tradičné heslo daniarov: „Nenechajte si daňové priznanie na poslednú chvíľu.“