Skúšobná prevádzka elektronizácie sa má spustiť o pol roka.
BRATISLAVA. Ak dnes príde záchranka po človeka, ktorý odpadol na ulici a je v bezvedomí, záchranár sa z jeho preukazu zdravotnej poisťovne veľa nedozvie. O dva roky by to malo byť inak.
Záchranár by sa mal pri návšteve pacienta dozvedieť o jeho alergiách či liekoch, ktoré užíva. Mal by vedieť aj to, či nemá kardiostimulátor, alebo či netrpí chronickou chorobou.
Zabezpečiť by to malo elektronické zdravotníctvo, takzvaný eHealth, ktoré pôvodne už malo fungovať. Aktuálny plán ráta s jeho ostrou prevádzkou na celom Slovensku od roku 2016.
V polovici budúceho roka by sa mala spustiť skúšobná prevádzka. Systém pripravuje za peniaze z eurofondov konzorcium firiem Ness a Lynx.
Čo sa zmení?Nový systém
Všeobecný lekár: Uvidí všetky záznamy aj bez prítomnosti pacienta. Nebude potrebovať kartu, aby sa dostal k údajom.
Špecialista, lekár v nemocnici, záchranár: Potrebuje kartu na to, aby sa dostal k údajom. Bez PIN kódu môže vidieť sumár. S PIN kódom získa povolenie pacienta na prístup k všetkým údajom.
Lekárnik: Mal by mať prístup len k liekom, ktoré pacient užíva. Malo by sa vymedziť, o ktoré lieky pôjde.
Nový systém počíta s tým, že všetci poistenci budú mať elektronickú zdravotnú kartu. Deti by mali mať extra preukaz, dospelí môžu využiť čip na novom občianskom preukaze.
Na tejto karte nebudú priamo nahraté údaje, bude to len vstup do centrálneho systému.
Zatiaľ sa rozlišujú dve úrovne údajov.
Na prvú bude stačiť vložiť kartu do čítačky. Z nich by sa mal všeobecný lekár, špecialista či záchranár dozvedieť, aké lieky pacient užíval, na čo je alergický, či nemá kardiostimulátor, alebo iný implantát, tiež to, akými chronickými chorobami trpí. Tento sumár by mal vyplniť všeobecný lekár. Tento lekár nebude potrebovať ani elektronickú kartu na to, aby sa dostal k informáciám o pacientovi, bude ich mať v počítači.
Štát bude musieť lekárov motivovať, aby sumáre vyplnili. Pravdepodobne im za to zaplatia zdravotné poisťovne.
Na druhú úroveň už pacient bude musieť zadať PIN kód svojej karty. Tým sprístupní všetky údaje o vyšetreniach, výsledkoch testov či liekoch. K týmto údajom by sa mali dostať lekári v nemocnici či špecialisti.
Nebudú v nich všetky údaje z minulosti, pretože papierové zdravotné karty sa nebudú elektronizovať.
Nebude nový systémElektronizácia zdravotníctva nebude znamenať, že všetci, teda nemocnice, lekárne, laboratóriá či lekári, budú musieť prejsť na nový systém. Systém je zatiaľ pripravený tak, že zabezpečí komunikáciu s už existujúcimi systémami.
V praxi to bude vyzerať tak, že lekár bude pracovať vo svojom systéme a odošle napríklad žiadanku o vyšetrenie kardiológovi. Táto žiadanka príde do centrálneho systému odkiaľ sa odošle ku kardiológovi, ktorý si to opäť pozrie vo svojom systéme.
Tak sa odbúra aj školenie zdravotníkov na jednotný centrálny systém. Už dnes totiž mnohí lekári, laboratóriá či iné zložky robia vo svojich vlastných systémoch, ktoré spravujú rôzne firmy.
Bude to niečo stáťPrvá fáza, ktorá by mala v júni prejsť prevádzkovou skúškou, má vyjsť na takmer 40 miliónov eur. Teraz sa súťaží o druhú fázu projektu, v rámci ktorej sa ráta so zavedením systému do všetkých ambulancií, nemocníc či lekární.
Celkovo má elektronizácia stáť sto miliónov eur.
Okrem týchto výdavkov bude treba zaplatiť čítačky kariet. Jedna stojí niekoľko eur. Do každej ambulancie či záchranky bude treba kúpiť dve – jednu na kartu lekára, druhú na kartu pacienta. Ešte sa nevie, kto to bude platiť.
Čítačku by mali mať doma aj pacienti, aby si mohli skontrolovať dáta, ktoré lekár poslal poisťovni alebo si nastavil upozornenia na očkovanie či preventívne prehliadky.
Ďalšie náklady si vyžiadajú aktualizácie celého systému.
Aké výhody by mohla priniesť elektronizácia1.Lekári budú spolu komunikovať
Dnes medzi sebou komunikujú lekári z rôznych odborov len veľmi obmedzene. Kardiológ tak napríklad nevie, aké lieky predpísal pacientovi kožný lekár. Spoliehajú sa najmä na to, čo im povie pacient. To môže ohroziť jeho zdravie. Lekár totiž nemusí mať výsledky, ktoré má jeho kolega.
Keď lekári budú vidieť, aké lieky predpísal pacientovi kolega, predíde sa riziku predávkovania z nevedomosti. Lieky však môžu mať rozdielny názov, a pacient si tak nemusí uvedomiť, že berie rovnakú účinnú látku.
Tak sa môže predísť aj tomu, že lieky nezaberú tak, ako by mali a práve naopak môžu zhoršiť stav. Ide najmä o pacientov, ktorí užívajú viac druhov liekov. Ak bude pacient aktívny, a dopíše si do svojej karty napríklad voľnopredajné lieky, ktoré užíva, môže to pri liečbe pomôcť.
2.Dvojité výkony sa majú obmedziť
Ak dnes prídete do nemocnice, často vám urobia kopu vyšetrení. Niektoré vám urobili aj iní lekári predtým, ako vás do nemocnice poslali.
To by sa malo po elektronizácii obmedziť. Všetky výsledky by mali byť v elektronickej karte a lekári si ich budú môcť pozrieť online.
3.Ohlási očkovanie
Elektronizácia by mala umožniť aj rôzne notifikácie. Po novom by tak pacientovi mohla prísť SMS správa o tom, že má ísť na preventívnu prehliadku či na očkovanie. Upozorniť môže aj na to, že sú už hotové výsledky z laboratórnych testov
4.Výsledky nebude treba prenášať
Ak ide dnes pacient na vyšetrenie k špecialistovi, často sa stane, že výsledok nedonesie svojmu všeobecnému lekárovi. Nie všetky výsledky tak môže mať vo svojej karte. Toto sa po elektronizácii odbúra.
Všetky výsledky budú uložené elektronicky a dostanú sa k nim rôzni lekári. Pacient ich tak nemusí prenášať ani nosiť zdravotnú kartu.