Ak si chce nájsť absolvent vysokej školy prácu, často vezme aj miesto, na ktoré diplom nepotrebuje.Hľadanie práce cez agentúry mešká
BRATISLAVA. Keď firma hľadá referenta správy poistenia, vo viac ako štyroch pätinách prípadov neočakáva, že získa človeka s diplomom.
Ľudí s vysokou školou to však neodrádza od toho, aby sa o takéto miesto zaujímali.
Vysokoškolský diplom má totiž takmer 80 percent ľudí do 30 rokov na tejto pozícii. Vyplýva to z prieskumu portálu Profesia.sk.
Jej analytici sa pozreli na to, na ktorých pozíciách je najviac ľudí do 30 rokov s vyšším vzdelaním, ako na prácu potrebujú.
Vytláčajú stredoškolákov
Mladí ľudia
Aké miesta často obsadia
referent správy poistenia,
upisovateľ poistného rizika,
account manager,
špecialista fakturácie,
špecialista pohľadávok,
predajca leteniek/zájazdov,
hypotekárny špecialista,
klientsky pracovník,
osobný bankár,
redaktor,
špecialista výberov.
Zdroj: Profesia
Najviac mladých ľudí s vyšším vzdelaním, ako je na miesto treba, robí v poisťovníctve, bankovníctve či účtovníctve.
V prvej desiatke sú aj cestovný ruch či médiá.
Takmer 60 percent ponúk na miesto upisovateľa poistného rizika počíta s ľuďmi so strednou školou.
Vysokú školu však majú podľa prieskumu Profesia.sk všetci ľudia na týchto pozíciách.
Ľudia s vysokou školou tak berú aj miesta vhodné pre ľudí s maturitou. Tí majú potom väčší problém nájsť si prácu.
Stačil by im nižší stupeň
Vidieť to aj na štatistikách ústredia práce.
Bez práce bolo podľa nich v októbri 24-tisíc absolventov stredných škôl, no len tretina absolventov vysokých škôl.
„To, že mladí majú problém uplatniť sa na trhu práce, potvrdzuje aj fakt, že mnohí absolventi s diplomom siahajú po pracovných ponukách, na ktoré stačí maturita,“ hovorí analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
Miesta pre mladých budú dotovať aspoň do konca júna
O šesť mesiacov uplynie lehota, dokedy majú mať mladí ľudia do 29 rokov istú prácu na dotovaných miestach.
Dotácie
Kde dali prácu
Priemerný vek mladých, ktorým cez projekt našli prácu, je 23,5 roka.
V evidencii úradov práce boli v priemere 13 mesiacov.
Prijímali ich najmä v obchode, priemysle, komunikácii.
Išlo o mikrofirmy, malé podniky do 50 ľudí.
Na projekt išlo 70 miliónov eur z eurofondov. Vytvoriť sa malo 13tisíc miest.
Z peňazí sa mohli zaplatiť miesta pre ľudí do 29 rokov a starších ako 50 rokov.
BRATISLAVA. Ako sa uchytia mladí ľudia, ktorí našli prácu na dotovaných miestach? To bude jasné najskôr v júni budúceho roku.
Prvé miesta, ktoré firmy obsadili ľuďmi do 29 rokov za prísľub, že štát uhradí väčšinu nákladov na nich, vznikli vlani v decembri 2012.
„Prvé pracovné miesta vznikali najskôr ku koncu decembra 2012 a neskôr,“ dodáva Jana Lukáčová z kancelárie generálneho riaditeľa ústredia práce.
Koncom decembra tohto roku tak uplynie rok, počas ktorého štát platil firmám väčšinu nákladov na týchto zamestnancov. Ďalších šesť mesiacov budú firmy mladých platiť sami.
Preto sa zatiaľ nedá povedať, či mladí, ktorých prijali na dotované miesta, si miesta aj udržia, alebo dostanú po uplynutí 18 mesiacov výpoveď.