Čo sa mení
Rozhodcovské konanie
- Rozhodcovská doložka, teda dohoda o uprednostnení arbitra pred štátnym súdom, má byť na samostatnom papieri, dnes je súčasťou akejkoľvek zmluvy.
- O sporoch so spotrebiteľmi má rozhodovať licencovaný arbiter, dnes to môže robiť prakticky ktokoľvek.
- Zákazníkom majú vysvetliť, čo je to arbitráž a ako sa voči nej brániť. Dnes často ani netušia, že podpisom zmluvy súhlasia s rozhodcovským konaním.
BRATISLAVA. Na Slovensku dnes pôsobí asi 150 arbitrážnych súdov, všetky môžu riešiť spory medzi dvoma rovnocennými podnikateľmi, ale aj prípady, keď je jednou stranou sporu spotrebiteľ.
Voľné pravidlá arbitráží dnes umožňujú, aby súdy nadŕžali podnikateľom, ktorí si ich dávajú do zmlúv so zákazníkmi, a tak im zabezpečujú prísun nových prípadov a istý príjem peňazí.
Novým zákonom o spotrebiteľskej arbitráži sa pravidlá menia, nečestní podnikatelia už nebudú môcť využívať liberálne pravidlá arbitráže proti spotrebiteľom.
Oddelenie spotrebiteľskej arbitráže od obchodnej, kde proti sebe stoja dvaja rovnocenní podnikatelia, spružní podnikateľské spory. Štátne súdy sa dnes totiž snažia chrániť spotrebiteľov v rozhodcovských sporoch, no tým často blokujú aj rozhodcovské rozsudky, ktoré sa spotrebiteľov vôbec netýkajú.
Advokát z medzinárodnej advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Andrej Leontiev preto považuje rozdelenie arbitráže na obchodnú a spotrebiteľskú za žiaduce a správne. „Fungujúcu obchodnú arbitráž považujeme za jedno z riešení súčasnej nižšej vymožiteľnosti práva pre podnikateľov na Slovensku,“ hovorí Leontiev. Podnikatelia tak už nebudú môcť využívať obštrukcie, aby sa vyhýbali plniť rozsudky z arbitráží s obchodnými partnermi.
Leontiev zároveň priznáva, že nové pravidlá pre spotrebiteľskú arbitráž sú natoľko prísne, že zo vzťahov medzi podnikateľmi a zákazníkmi sa môžu privátne súdy úplne vytrať a ich spory budú riešiť časom už len štátne súdy. „Tento inštitút sa stane pre podnikateľov nezaujímavý pre komplikovanú reguláciu,“ predpovedá Leontiev.
Nemyslí si, že ide o výrazný problém. „Nie som totiž zástancom toho, aby spory so spotrebiteľmi riešil bezpodmienečne rozhodcovský súd,“ vraví Leontiev. Napríklad v Rakúsku riešia takéto prípady len štátne súdy.
