1.Čistky vo vedení Markízy
V roku 2013 odišiel z vedenia CME, matky televízie Markíza, dlhoročný nekompromisný šéf rumunského pôvodu Adrian Sarbu. Jeho odchod znamenal aj výrazné zmeny v Markíze.
Na jeseň z funkcie zosadili generálnu riaditeľku televízie Zuzanu Ťapákovú, na jej miesto prišiel Matthias Settele z Rakúska. Zmeny pokračovali aj na ďalších pozíciách, odrazili sa aj v programe.
Markíza sa nedohodla na ďalšom kontrakte na výrobu relácie Modré z neba s firmou moderátora Viliama Rozborila.
Z funkcie šéfa Centra reklamy bol zosadený Matej Ribanský. Televízia zmenila aj programové priority. Prejavilo sa to napríklad pri župných voľbách, keď na rozdiel od minulosti nepripravila veľké mimoriadne vysielanie.
FOTO - TV MARKÍZA
2.Babiš kúpil Hospodárske noviny
Podnikateľ a český politik pôvodom zo Slovenska v roku 2013 rozšíril svoje podnikateľské aktivity do médií v oboch republikách.
Na Slovensku kúpil vydavateľstvo Ecopress, jeho stopercentným vlastníkom sa v apríli stala Babišova spoločnosť Agrofert Holding.
Ecopress vydáva denník Hospodárske noviny, týždenník Zdravotnícke noviny, mesačník Stratégie a ďalšie špecializované tituly: Obchod, Sestra, Diabetik, Student Life, Horeca magazín či časopis Run.
Podľa neoficiálnych informácií mal Babiš záujem aj o iné médiá na Slovensku. Cez rok výraznejšie nakupoval v Česku, získal vydavateľstvo Mafra s najsilnejším serióznym denníkom MF Dnes či Lidovými novinami.
Nakupovali aj ďalší magnáti. Český miliardár Daniel Křetínský so slovenským finančníkom Patrikom Tkáčom koncom roka kúpili českú pobočku mediálneho koncernu Ringier Axel Springer, ktorý vydáva napríklad bulvárny denník Blesk či časopis Reflex. Slovenskú pobočku s denníkom Nový Čas napokon nekúpili.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
3.Kritizované žaloby sudcov na médiá
Kauza súdov s médiami sa dostala do pravidelnej správy o slobode médií, ktorú vydáva OBSE.
Správu písala zástupkyňa organizácie pre slobodu médií Dunja Mijatović, znepokojili ju prípady, v ktorých viacerí predstavitelia slovenskej justície žiadajú na súdoch vysoké odškodné v sporoch proti médiám.
Oba prípady spomenula aj v správe. V prvom prípade ide o žaloby na Nový Čas za zverejnené fotografie a video z roku 2011 z kauzy Bonanno.
V druhom prípade ide o poľovnícku kauzu, za ktorú žiada sudca Michal Truban od denníka SME ospravedlnenie a odškodné 150tisíc eur.
Tvrdí, že článkom zo septembra 2012 bola poškodená jeho česť a súkromie. Denník SME musel na základe rozhodnutia súdu trikrát za sebou zverejniť ospravedlnenie.
„Žaloby sudcov a prokurátorov v kauze Bonano a rozsudok súdu v kauze sudcu Trubana voči denníku SME sú priamym ohrozením médií ako zástupcov verejnosti vo vykonávaní ich základných funkcií informovania verejnosti a kontroly verejnej moci,“ napísal vo vyhlásení z apríla aj Slovenský výbor medzinárodného tlačového inštitútu IPI.
SHOOTY
4.Diskreditácia novinára Nicholsona
Na jeseň prišla denníku SME nahrávka rozhovoru medzi investigatívnym novinárom Tomom Nicholsonom a jeho bývalým kolegom zo SME Martinom Čorejom.
Krátko nato niekto zavesil na internet aj Nicholsonove hovory s bossom podsvetia Jurajom Ondrejčákom alias Piťom, ktoré zverejnil Nový Čas. V rozhovoroch si tykajú, Piťo pozýva Nicholsona na čaj.
Nicholson sa už niekoľko rokov zaoberá tajnými službami a organizovaným zločinom. Nahrávky považuje za diskreditáciu, ku ktorej došlo v čase, keď finišuje s ďalšou knihou o podsvetí.
„Tykám si aj s minimálne tromi ďalšími mafiánmi. Oni nestrpia žiadne vykanie.“
Keď v decembri zomrel bývalý asistent predsedu Smeru Roberta Fica František Határ, ktorý podľa spisu Gorila vybavoval čierne peniaze pre stranu, premiér Fico tvrdil, že ide o „lži, postavené výlučne na nepodložených klebetách a tvrdeniach novinára usvedčeného z blízkych kontaktov s mafiou“.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
5.Rádio Viva skončilo
Rádio Viva v noci 21. decembra prestalo vysielať, skončila sa mu platnosť licencie. Koniec sprevádzali emócie, petície a hnev vysielateľov.
Novú licenciu na uvoľnené frekvencie získala spoločnosť Corporate Legal, ktorá plánuje spustiť Info rádio.
Podnikatelia, ktorí stáli za vysielaním Rádia Viva, proti rozhodnutiu rady protestovali, odvolali sa na Najvyššom súde. Keď pôvodné rozhodnutie rady zrušil, rada opätovne pridelila frekvencie novej spoločnosti.
Ľudia okolo Rádia Viva spustili petíciu a proti rozhodnutiu rady aj demonštrovali. V decembri Najvyšší súd rozhodnutie rady pozastavil, kým súd opäť nerozhodne, zostávajú frekvencie hluché.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
6.Slovak Telekom sa spájal so športom
Slovak Telekom v roku 2013 urobil viacero obchodov, pri ktorých spája svoju značku so športovým vysielaním.
V máji telekomunikačný operátor kúpil stopercentný podiel spoločnosti Digi Slovakia, ktorá sa špecializuje na športové vysielanie, stal sa oficiálnym sponzorom budúcej olympiády a stál aj za nákupom práv pre novú Slovak Sport TV2, ktorá sa objavila exkluzívne najmä v televíznej ponuke Slovak Telekom.
FOTO - TASR
7.Nové televízie veľký rozruch nespôsobili
Počas roka pribudli nové celoplošné televízie. Markíza vo februári spustila TV Fooor, no nový riaditeľ Settele už na jeseň rozhodol o jej zrušení k 31. decembru. Chce, aby Markíza mala radšej menej, ale silných televízií.
Šéf Joj František Borovský v marci ohlásil štart tretej a štvrtej stanice. V apríli spustila vysielanie TV Wau, určená pre „moderné ženy“, v lete Senzi TV, ktorej nástup bol spojený s konkurenčným bojom o miesto u operátorov s podobnou stanicou Šlágr TV.
Obe prinášajú hudbu pre staršie generácie. Nové televízie rozruch nespôsobili.
FOTO - MARKÍZA
8.Expres má nového majiteľa
Rádio Expres vo februári ovládol medzinárodný koncern Bauer Media Group cez svoju dcérsku spoločnosť Bauer Ausland. Stopercentný podiel v spoločnosti D. Expres prešiel na nemeckú spoločnosť.
Dovtedy bola 98percentným vlastníkom spoločnosti D. Expres, a. s., spoločnosť EMMIS International Holding B. V. so sídlom v Holandsku a dve percentá patrili riaditeľke rádia a predsedníčke predstavenstva rádia Eve Babitzovej. Babitzová zostala riaditeľkou rádia.
9.SSN hrozí finančný kolaps
Medzi uzneseniami, ktoré prijal v novembri snem Slovenského syndikátu novinárov, bolo aj „vytvoriť a realizovať krízový scenár a zabrániť finančnému kolapsu organizácie“, ale aj „opätovne preskúmať nevýhodné zmluvy a projekty a vyvodiť právne dôsledky“.
Aby odvrátil finančný kolaps, založil SSN svoj Dom novinárov. Môže oň prísť.
Dom novinárov, kde sídli aj Syndikát novinárov Slovenska. FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
10. Skončilo Na telo
Diskusná relácia Na telo, na ktorej si roky Markíza zakladala, na jeseň skončila s pravidelným vysielaním. Relácia Zlatice Puškárovej zaznamenala pokles záujmu divákov, ale aj politikov.
Vracia sa len pri mimoriadnych udalostiach, ako sú voľby. Príležitosť chce využiť STV, ktorá upravila štúdio O 5 minút 12 a vymenila moderátorku politickej debaty Martu Jančkárovú za Martina Strižinca, moderátora komerčných rádií a TA3.
Autor: omediach.com