SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Udalosti roka 2013 v ekonomike

Vláda tento rok zatlačila na podnikateľov, posunula vznik jednej štátnej poisťovne, menila pravidlá tendrov aj dôchodkov.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)

Stĺpček Konštantína Čikovského: Tri dobré správy

Najväčším prianím, ktoré mohla mať slovenská ekonomika v roku 2013, bolo, aby už bol v Európe konečne pokoj. Stalo sa.

Ak sa vám to vidí prehnané, spomeňte si, ako sme pred rokom úplne vážne rozoberali, či nás po rozpade eurozóny zoberie Nemecko do nového menového spolku.

Relatívny pokoj v Európe zároveň znížil lákavosť rôznych verzií nápadu, aby si krajiny chránili vlastné ekonomiky na úkor podnikateľov z iných krajín. Aj u nás nápady typu urobiť čokoľvek, aby sa sem nedostali Poliaci, napokon ostali menšinové a vláda ich neprebrala ako svoju stratégiu.

Pre Slovensko, ktoré profituje na otvorenosti európskej a svetovej ekonomiky, to je veľký výdych. Ak by ekonomický nacionalizmus zosilnel, trpeli by sme predovšetkým my. Sťažil by sa nám export, zvýšila by sa nezamestnanosť a zhoršila a zdražela by nám ponuka na domácom trhu.

Treťou dobrou správou, od ktorej si krajina sľubuje dosť aj v budúcom roku, je zlepšenie daňového výberu.

Môžeme hodiny debatovať o veľkosti štátu, o kvalite jeho služieb či o výške daní, ale ak jedni podnikatelia musia platiť dane aj na to, aby bolo dosť peňazí na masívne vyplácanie podvodných vratkov, tak nemôžeme dúfať, že ochota investovať a dávať ľuďom na Slovensku robotu stúpne.

1.Vláda zatlačila na podnikateľov

Niekoľko opatrení, ktoré počas roka prijala vláda Roberta Fica, podnikateľom priťažia. Ich zavedenie odôvodňuje tým, že chce zvýšiť výber daní a zlepšiť tak rozpočet.

Od decembra platí, že kto si chce založiť eseročku, musí mať od banky potvrdenie, že do nej na účet vložil päťtisíc eur, čo je minimálne základné imanie.

Doteraz takéto potvrdenie nebolo potrebné. Vláda tým chce odradiť živnostníkov, aby si nezakladali eseročku len preto, aby ušetrili na daniach či odvodoch. V tomto roku im už stúpli a pravidlá sú nastavené tak, že viac môžu platiť aj v budúcom roku.

Náklady sa však môžu zvýšiť aj eseročkám. Vláda presadila daňové licencie, čo je minimálna daň, ktorú budú platiť aj firmy v strate alebo s nízkym ziskom. Tie, čo majú dostatočný zisk, ich reálne nepocítia. Licencie tak zaťažia najmä menších podnikateľov.

Legislatívna aktivita vlády však počas roka vyvolala nevôľu aj väčších firiem. Hoci vláda od januára mierne zredukuje tohtoročné zvýšenie dane zo zisku, rozšírila záväznosť kolektívnych zmlúv.

Novela, ktorú napriek nesúhlasu prezidenta parlament nezmenil, od budúceho roku spôsobí, že zvýšenie miezd dohodnuté zamestnávateľským zväzom bude platiť aj na firmy, ktoré nie sú vo zväze a so zvýšením nesúhlasia.

Opatrenie sa týka všetkých firiem, ktoré majú viac ako 20 zamestnancov. Prezident chcel výnimku rozšíriť na zamestnávateľov aspoň s 50 ľuďmi. Smer jeho výhrady neprijal, schválil to opäť. Opozícia dala podnet na Ústavný súd.

Vláda počas roka neprihliadala na kritické hlasy firiem k jej návrhom, aj keď tento rok ukázal, že účinok opatrení vlády sa môže minúť tomu, čo zamýšľala.

Vyššie odvody pre dohodárov sa napríklad prejavili v rekordnom prepade dohôd hneď na začiatku roka. Rozdiel medzi decembrom 2012 a januárom tohto roku bol 350-tisíc. Aj keď počas roka nejakí dohodári pribudli, minuloročné počty už nedobehnú.

Otázne je, kde ľudia po skončení dohody skončili. Zamestnanie totiž mohla podľa údajov Sociálnej poisťovne nájsť najviac pätina z nich. Najpravdepodobnejšie vysvetlenie je, že sa stali živnostníkmi z donútenia. Práve ich počet v tomto roku stúpol, aj keď celková zamestnanosť v podstate nerástla.

vlada_13_r5088_res.jpg

Marianna Onuferová
Veronika Folentová

2.Výber daní rozpočtu pomohol

Štát by mal v tomto roku vybrať na daniach a odvodoch o 150 miliónov eur viac, ako sa čakalo, ukázala to vládna prognóza. Ešte vlani sa každou novou predpoveďou zvyšoval ich očakávaný výpadok, aj pre kolaps daňovej správy.

Najlepšie sa darilo DPH. Vláda verí, že je to preto, lebo začínajú zaberať jej opatrenia a ubudlo daňových podvodov. Zaviedla čiernu listinu podnikateľov, ktorí nedodržiavajú pravidlá, aj povinnú zábezpeku pre nových platcov DPH. Znížili sa nadmerné odpočty a je zrejme menej falošných registračných pokladníc.

Lepší výber daní dáva do súvislosti aj s bločkovou lotériou, do ktorej sa dajú od septembra prihlasovať bločky z nákupu nad euro. Do prvého žrebovania sa prihlásilo viac ako sedem miliónov bločkov, o dva mesiace neskôr ich počet klesol na päť miliónov.

blocky.jpg

Marianna Onuferová
Adam Valček

3.Vznik jednej poisťovne sa posunul

Pred rokom sme písali, že jedna zdravotná poisťovňa by mala byť už v roku 2014 realitou. Dnes vieme, že sa plán vlády Roberta Fica spomalil, ak nie úplne zastavil.

Ministerstvo zdravotníctva v tomto roku nepredložilo zákon, ktorý by mal monopolnú poisťovňu definovať. Nezačalo ani vyberať poradcu, ktorý by mal určiť, ako sa zdravotné poisťovne Dôvera a Union ocenia a aká bude ich konečná cena pri kúpe či vyvlastnení.

Ministerstvo zdravotníctva meškanie vysvetľuje tým, že čaká na peniaze na kúpu poisťovní. Ministerstvo financií sľubuje, že by mohli byť v horizonte dvoch rokov. Celý zámer sa tak môže posunúť na rok 2016, ktorý je aj rokom parlamentných volieb.

poistovna.jpg

Veronika Folentová

4.Štát sa rozhodol kúpiť stratovú firmu

Časť SPP, ktorá zastrešuje stratové dodávky plynu domácnostiam, smeruje do rúk štátu. Vláda Roberta Fica sa na tom dohodla so spoločnosťou EPH, ktorá podiely v plynárňach kúpila od nemeckého E.ONu a francúzskeho Gaz de France.

Plánovanou kúpou na seba štát prevezme straty a majiteľovi kupovaných akcií zaplatí takmer 60 miliónov eur. EPH zostane ziskový tranzit plynu a jeho distribúcia zákazníkom.

Konečné slovo o kúpe akcií v SPP do konca roka nepadlo. Štát vyčkáva, či a ako ruský Gazprom zlacní pre plynárne plyn. Z EPH však cúva najväčší akcionár Petr Kellner.

Takmer 45-­percentný podiel v kontrolnom balíku akcií SPP chce predať zvyšným akcionárom, a to Danielovi Křetínskému a J&T. Tí tak zvýšia aj svoj podiel v Stredoslovenskej energetike, v ktorej EPH tiež kúpilo kontrolné akcie.

spp.jpg

Daniela Krajanová

5.Nezamestnaných neubudlo

Celý rok hovorila Ficova vláda o tom, ako bojuje s nezamestnanosťou a počas celého roka sa jej ju nepodarilo viditeľne znížiť. Bez práce je vyše 400-tisíc ľudí, evidovaná miera nezamestnanosti sa pohybuje okolo 14 percent.

Na úradoch práce výrazne neubudlo ani mladých ľudí do 29 rokov, aj keď vláda rozdala firmám na ich zamestnanie 70 miliónov eur.

Údaje o klesajúcej zamestnanosti, ktoré zverejnil Štatistický úrad, vláda spochybnila. Diskusie vyvolali aj údaje o evidovanej miere nezamestnanosti. Ústredie práce, ktoré ich pripravuje, totiž zmenilo metodiku a zo štatistík vyradilo napríklad 5000 ľudí, ktorí sú na dobrovoľníckych či obecných prácach.

Čísla sa snažili zlepšovať aj niektoré úrady práce, častejšie si volali matky, dohodárov či postihnutých. Ak neprišli, vyradili ich z evidencie.

praca.jpg

Veronika Folentová

6.Váhostav a Doprastav získali megazakázky

Štát začal kupovať diaľnice za stámilióny eur. Po tom, ako sa ich výstavba na dlhý čas utlmila, vláda rozdelila tento rok medzi stavbárov zákazky za 940 miliónov eur.

Vo všetkých štyroch diaľničných tendroch figuruje na zmluve aj firma Váhostav. V troch prípadoch sú s ním v konzorciu spoločnosti Doprastav a Strabag. Tender o stavbu diaľničného úseku pri Ružomberku vyhralo konzorcium Váhostav a OHL po tom, čo troch lacnejších zo súťaže vyradili.

Doprastavu a Váhostavu sa v tendroch darilo aj po tom, ako sa zverejnili informácie o ich finančných problémoch. Doprastavu načas banky aj zmrazili účty, momentálne vraj v jeho pozadí stojí podnikateľ spájaný so Smerom Miroslav Výboh.

dialnica.jpg

Daniela Krajanová

7.Osem dní stačilo na zmeny v tendroch

Jedna z najväčších noviel, ktorú presadila vláda, sa tento rok schvaľovala bizarným spôsobom. Hoci sa nové pravidlá verejného obstarávania pripravovali zhruba pol roka, poslanci ich schvaľovali narýchlo a na dvakrát.

Snahou o urýchlenie čerpania eurofondov odôvodnila vláda prípravu prvej novely, ktorú poslanci odsúhlasili osem dní po vláde.

O mesiac neskôr parlament schválil druhú časť nových pravidiel tendrov.

Zaviedli štátne trhovisko a zriadili Radu Úradu pre verejné obstarávanie, ktorá ma dohliadať na rozhodnutia úradu, a starať sa o to, aby v podobných prípadoch boli rozhodnutia podobné. Sprísnilo sa aj centrálne verejné obstarávanie, aby sa predišlo pochybným tendrom.

Takým bol napríklad ten, v ktorom vyhrala Regionálna obstarávacia agentúra z Horných Plachtiniec, ktorá mala nakupovať pre 25 štátnych inštitúcií reklamné a poradenské služby.

obstaravanie.jpg

Veronika Folentová

8.Peniaze na ruku dostanú len bohatí

Aj keď funguje druhý pilier už od roku 2005, pravidlá, ako sa vyplatia prvé dôchodky v roku 2015, štát predstavil až počas tohto roka.

Sporiteľov, ktorí uverili sľubu, že si časť úspor z druhého piliera vyberú v hotovosti zrýchlene, štát sklamal, s nízkou penziou túto možnosť nedostanú.

Smer navrhol, aby peniaze na ruku dostali iba tí, ktorým vyjde dôchodok zo Sociálnej poisťovne a z druhého piliera aspoň vo výške štvornásobku životného minima.

Teraz je to asi 800 eur. Dnes má taký či vyšší dôchodok zo Sociálnej poisťovne 1,4 percenta penzistov. Limit má aj rýchlosť vyberania peňazí.Aj keď sa hranica zníži, väčšine sporiteľov zostane jediná možnosť. Životné poisťovne im budú vyplácať každý mesiac dôchodok.

dochodky.jpg

Marianna Onuferová

9.Naše O2 získal miliardár Kellner

Českú a slovenskú pobočku telekomunikačného operátora O2 kúpil miliardár Petr Kellner cez skupinu PPF. Španielskym vlastníkom za ne zaplatí 2,5 miliardy eur.

O2 u nás a v Česku postupne zmení meno, PPF totiž môže túto značku používať len štyri roky.

S týmto obchodom sa vytratila šanca, že na náš trh príde štvrtý mobilný operátor, pretože najvážnejším záujemcom o licencie na 4G sieť bol práve Kellner.

o2.jpg

Adam Valček

10.Eurozónu zaskočil nízky rast cien

Rast cien v eurozóne bol počas roka nižší ako jedno percento, v Španielsku a Grécku ceny dokonca padali. Európskej centrálnej banke sa to nepozdáva, za zdravú považuje dvojpercentnú infláciu.

Aj preto v novembri znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 0,25 percenta, čo je jej historické minimum. To umožnilo komerčným bankám, aby si od centrálnej banky požičiavali peniaze lacnejšie. Má ich to motivovať, aby dávali viac úverov firmám.

Viac peňazí znamená väčší tlak na rast cien. Ceny rástli pomaly aj u nás, v novembri medziročne stúpli len o pol percenta, najmenej od začiatku roka 2010. Česká národná banka pre riziko poklesu cien intervenovala proti českej korune, preto sa oslabila.

euro.jpg

Marianna Onuferová

Rok v krátkosti (chronológia)

Január

 • Druhý penzijný pilier opustilo ku koncu januára, keď sa po piatich mesiacoch uzavrel, 80-tisíc sporiteľov, asi 11-tisíc ľudí doň vstúpilo.

Február

 • Európou otriasol škandál s nepriznaným konským mäsom vo viacerých mrazených jedlách, objavilo sa aj u nás. Slovensko naň reagovalo sprísnením kontrol mäsokombinátov.

Marec

 • Americký koncern U. S. Steel sľúbil, že neodíde z Košíc. Vláda mu za zotrvanie u nás sľúbila ústupky v oblasti cien energií a pri ochrane životného prostredia

Apríl

 • Začali opäť platiť výmenné lístky. Ľudia, ktorí potrebovali ísť k špecialistovi, no ťažkosti im neohrozovali život, museli najprv zájsť k všeobecnému lekárovi po výmenný lístok.

Máj

 • Luxemburský súd zablokoval na účtoch Slovenska 30 miliónov eur. Reagoval na vymáhanie 22 miliónov eur, ktoré Slovensko odmietlo zaplatiť skupine Achmea, majiteľovi poisťovne Union za neústavný zákaz vyplácania zisku poisťovniam..

Jún

 • Slovenská vláda schválila predaj 7 miliónov ton voľných emisných povoleniek oxidu uhličitého Španielsku. Získala 83 centov za jednu tonu, teda asi 5,8 milióna eur.

Júl

 • Verejný dlh Slovenska stúpol na viac ako 52 percent HDP, no poslanci Smeru odmietli o príčinách rastu zadlženia diskutovať v parlamente.

August

 • Ministerstvo zdravotníctvo navrhlo, aby Slovensko pre prípad pandémie chrípky nemalo vlastnú fabriku, ale očkovacie látky nakupovalo spoločne s inými štátmi Európskej únie.

September

 • Peugeot odstavil na týždeň výrobu v trnavskej fabrike, dôvodom bolo málo objednávok a pokles predaja áut na európskom trhu.

Október

 • Vláda rozhodla, že nedostavia nemocnicu Rázsochy a objekt predá. Novú modernú nemocnicu chce štát postaviť na bratislavskej Patrónke, prevádzkovať ju má súkromník.

November

 • Reťazec Ahold, ktorý má u nás 24 predajní Hypernova a Albert, oznámil, že opustí slovenský trh. Obchody predal firme Condorum, ktorá má viac ako 90 predajní Terno a Moja Samoška.

December

 • Parlament schválil rozpočet na rok 2014. Deficit verejnej správy by podľa neho mal dosiahnuť niečo vyše 2,6 percenta HDP.

Čo bolo pre vás udalosťou roka? (anketa)

Babcoke.jpg

George F. Babcoke, prezident U. S. Steel Košice
Za významný posun považujem dialóg v rámci Európskej únie o dôležitosti priemyslu pre ďalšiu budúcnosť Únie a lepšie porozumenie pre otázky, ktoré sú pre rozvoj priemyslu kľúčové. Dialóg o nadmernom zaťažení priemyslu vyústil do návrhu Akčného plánu pre oceliarstvo, ktorý by mal nastaviť pre európskych oceliarov globálne konkurenčné prostredie. Sme presvedčení, že Akčný plán pre oceliarstvo je dobrým krokom dopredu, ale ešte dôležitejšia bude jeho správna a vhodne načasovaná implementácia.


Simkovic.jpg

Pavol Šimkovič, generálny riaditeľ PPS Group

Na Slovensku sa už dlhšie obdobie diskutuje o tom, či politici majú zastávať viac významných funkcií. Mnohí si myslia, že to je na úkor kvality. Župné voľby v Banskej Bystrici odhalili, že kumulovanie postov musí rátať s následkami. Udalosťou roka je poznanie, že skutočne poriadne sa dá venovať len jednej funkcii. A pokiaľ sa nevedia rozhodnúť politici, rozhodnú za nich voliči.

Reimold.jpg

Albrecht Reimold, predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia

Vo Volkswagene Slovakia sme zažili dva dôležité míľniky. Ako prvý závod koncernu VW sme začali sériovú výrobu čisto elektrického vozidla – Volkswagen e-up! Ďalšou zmenou bolo spustenie lisovne, prvej na Slovensku, v ktorej sa lisujú nielen oceľové, ale aj hliníkové plechy. So silou 91 000 kN, čo zodpovedá tlaku 4200 Volkswagenov Touareg stojacich na sebe, ide o najsilnejší lis koncernu.

Podolak.jpg

Roman Podolák, predseda predstavenstva Union zdravotnej poisťovne a generálny riaditeľ Union poisťovne

Som veľmi rád, že moji kolegovia v Grécku a Írsku ostali s nami v Európskej únii a darí sa im lepšie ako minulý rok. Tiež oceňujem schopnosť nás Slovákov držať sa na špici rastu Európskej únie aj napriek snahe nášho okolia. Vážim si každého, kto prispel k pokoju aradosti iných počas celého roku.

Dancisin.jpg

Juraj Dančišín, obchodný riaditeľ stavebnej firmy Eurovia

To, že sa spúšťajú diaľničné stavby, že sa z fázy súťaženia konečne dostávame do fázy realizácie.


Briska.jpg

Libor Briška, riaditeľ divízie financií SPP

V pracovnom živote bola udalosťou roka zmena akcionára. Bolo to náročné, keďže predchádzajúci a nový vlastník prichádzajú z odlišného prostredia a ich očakávania a priority sú preto rozdielne. Nastaviť chod spoločnosti na nové podmienky a princípy si vyžadovalo veľa úsilia. Najdôležitejšie pre mňa osobne bolo, že sme rok ja i moja najbližšia rodina prežili v zdraví a v pohode.

Razova.jpg

Daniela Danihel Rážová, riaditeľka Bond Reality

Na Slovensku sa zhoršuje podnikateľské prostredie pre malé a stredné firmy. Zmien v daňových a odvodových pravidlách bolo viac, takže to považujem v negatívnom zmysle za najvýznamnejšiu udalosť tohto roka.

Gabor.jpg

Pavol Gábor, generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko

Z celospoločenského hľadiska určite zvolenie Františka za pápeža. Keďže žijem predovšetkým v železničnom svete, tak v ňom je udalosťou roka presadenie projektu nákupu ďalších 29 moderných vlakových súprav z eurofondov, ktoré začnú už budúci rok slúžiť cestujúcim na Slovensku.

Kohl.jpg

Branislav Kohl, riaditeľ marketingu a komunikácie IBM Slovensko

Z pozície najväčšieho zamestnávateľa v IT na Slovensku je to pre nás nová investícia v Košiciach. Vďaka rozšíreniu nášho Delivery Centra tu vytvoríme minimálne 150 nových vysokošpecializovaných pozícií. Noví zamestnanci tu budú pracovať na európskych a svetových projektoch IBM. Celá produkcia košického centra služieb pôjde do zahraničia a bude zvyšovať slovenský export. Slovensku prinesie know-how, ktoré môžeme plne využiť v oblasti výskumu a vývoja.

lopatka.jpg

Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ spoločnosti Svet zdravia

V práci je to môj vstup do zdravotníctva prostredníctvom siete nemocníc Svet zdravia. Snažíme sa robiť veci inak, a preto verím, že už zakrátko pocítia pozitívnu zmenu nielen naši zamestnanci, ale aj klienti našich nemocníc. V súkromí považujem za udalosť roka 2013 fakt, že obe moje dcéry študujú na univerzite zameranie, ktoré študovať veľmi chceli.

Konstiak.jpg

Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu

Ako obchodník považujem za udalosť roka absolútne nezmyselné pokuty, ktoré sú platné od apríla, z obchodníkov totiž robia nepriateľov národa.


Rac.jpg

Adrián Rác, výkonný riaditeľ HB Reavis Slovensko

Z profesionálneho hľadiska to bol vstup HB Reavisu na britský developerský trh kúpou budovy v lukratívnej, biznisovej časti Londýna. Druhou udalosťou je to, že sa talentovaní detskí hudobníci z celého Slovenska, ktorých podporuje Nadácia HB Reavis, spojili do 64-členného Národného mládežníckeho orchestra a na festivale Pohoda odohrali úžasný koncert.

Sirotka.jpg

Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých podnikov

Z hospodárskeho pohľadu je udalosťou roka problematika daňovo-odvodovej reformy. Čo najviac zasiahlo do priestoru malého a stredného podnikania, boli opatrenia v oblasti tejto reformy. V domácom prostredí považujem za udalosť roka zlepšenie zdravia.

Mokranova.jpg

Darina Mokráňová, riaditeľka personálnej agentúry Index Nosluš

Zmena Zákonníka práce, zmena odvodov na dohodách a legislatívy v tejto oblasti, to sa ťahalo celým rokom 2013.

Jankovic.jpg

Marek Jankovič, prezident a predseda predstavenstva Allianz - Slovenskej poisťovne

V tomto roku boli naše produkty ocenené titulom Zlatá minca v súťaži finančných produktov a od verejnosti sme získali ocenenie Najústretovejšia poisťovňa. Sme radi, že klienti vnímajú a oceňujú efektívnejšie procesy a inovácie, ktoré im prinášame. Oslávili sme tiež 10. výročie zlúčenia Allianz a Slovenskej poisťovne, čo bola najväčšia fúzia na našom poistnom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (22. 9. 2023)
USD 1.064
AUD 1.662
CZK 24.437
JPY 157.340
CAD 1.437
GBP 0.867
HUF 387.780
PLN 4.627
CHF 0.963
SEK 11.926

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

 1. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 2. Prišli na to, že odpad je cenný
 3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 1. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 2. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 3. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 5. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 6. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 7. Prišli na to, že odpad je cenný
 8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 833
 2. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 6 183
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 892
 4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 3 705
 5. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 3 319
 6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 233
 7. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 221
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 493

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 704
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 568
 3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 19 209
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 11 214
 5. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 10 535
 6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 390
 7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 290
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 206
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maroš Šefčovič

Klimatická neutralita je bez jadrovej energie nedosiahnuteľná.


TASR 3 h

Ekonomika sa začala pomaly zotavovať z následkov invázie.


TASR 5 h
Ilustračné foto.

Projekt je súčasťou čínskej iniciatívy takzvanej Novej hodvábnej cesty.


TASR 5 h
Americká ministerka financií Janet Yellenová.

Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom sú už dlhší čas napäté.


TASR 6 h

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 704
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 568
 3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 19 209
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 11 214
 5. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 10 535
 6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 390
 7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 290
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 206
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu