PRAHA. Hoci ekonómovia predpovedajú, že na budúci rok dôjde k oživeniu českej ekonomiky, firmy to zatiaľ do miezd výraznejšie premietnuť neuvažujú.
Podľa súčasného trendu sa tak neprejaví ani úsilie Českej národnej banky (ČNB), ktorá chce oslabením koruny naštartovať rast cien v ekonomike a následne dosiahnuť vzostup zárobkov. Uvádza internetový portál iDNES.
Z prieskumu MF DNES vyplýva, že firmy najčastejšie plánujú zvýšiť mzdy v roku 2014 o 2 až 3 %. Napriek tomu by sa mal po dvoch rokoch poklesu dosiahnuť minimálny, avšak reálny rast miezd.
Inflácia v Česku bude na budúci rok napriek úsiliu ČNB rekordne nízka. Ekonómovia očakávajú rast spotrebiteľských cien okolo 1,5 %. Pri priemernom raste miezd o vyše 2 % si ľudia teda trochu polepšia.
Rast miezd sa v jednotlivých firmách bude odvodzovať najmä od ich postavenia na trhu a od schopnosti zabezpečiť si dlhodobé objednávky. Aj preto sú najväčšími optimistami priemyselní výrobcovia, ktorí majú prínos zo zahraničných objednávok.
Nulový rast zase plánujú firmy, ktoré v nasledujúcom roku musia podstúpiť tvrdú reštrukturalizáciu. Medzi ne patria napríklad Ostravsko-karvínské doly i štátny železničný dopravca ČD Cargo.
Priemerná mzda v Česku v 3. štvrťroku tohto roku vzrástla o 322 Kč na 24.836 Kč (804,94 eura). Po zohľadnení inflácie mali Česi reálne k dobru z prírastku len 0,1 %. V porovnaní s 2. štvrťrokom tohto roka ich príjmy dokonca klesli o 124 Kč.
Väčšina Čechov však uvedený mzdový priemer nedosahuje. Blíži sa skôr k mediánu miezd, ktorý sa získava tak, že sa vylučujú extrémy na oboch stranách príjmov. Český mzdový medián bol v 3. štvrťroku 21.331 Kč.
Dlhodobá stagnácia alebo dokonca pokles reálnych miezd sa prejavuje aj v znižovaní spotreby domácností. Výdavky mal rozhýbať novembrový krok ČNB, ktorá intervenovala voči vlastnej mene.
Viacerí ekonómovia však pochybujú o užitočnosti jej opatrenia. Tvrdia, že ľudia nebudú zvyšovať výdavky; skôr naopak.
Ekonómka Raiffeisenbank v Prahe Helena Horská predpokladá, že impulz slabšej koruny v raste spotreby sa mohol prejaviť len prechodne na konci roka, keď si domácnosti dožičili bohatšie Vianoce.
Podľa nej v novom roku znovu obmedzia výdavky a taký stav bude trvať až do nového obdobia výrazného vzostupu ich príjmov.